A szójabab újabb 0,8 százalékot vesztett értékéből, viszont a búza és a kukorica is drágult Chicagóban. Párizsban csak a repce ára a csökkent a főbb termékek közül, a malmi búza, a takarmánybúza és a kukorica viszont drágult.
A szójabab ára a 312,91 dollár/tonnás szintig ment le, utoljára tavaly május közepén adtak ennyit egy tonna szójababért. Az azóta eltelt időszakban egyébként többször is emelkedett tartósabban a szójabab ára és a 347,87 dollár/tonnás tíz hónapos csúcsot január első napjaiban érte el a kurzus. Azóta két nagyobb hullámban csökkent a jelenlegi szintre az ár. A mostani árcsökkenés egyébként 2018 július óta a legnagyobb heti mínusz.
„Terjed a pánik a globális piacokon, az ár nyomás alá kerül azzal párhuzamosan, ahogy az országok harcolnak koronavírus világjárvány miatt” – szerepelt a Thomson Reuters beszámolójában az ANZ agrárpiaci elemzőcég megállapítása.
Az argentin heti előrejelzés szerint a 2019-2020-as betakarítási szezonban a dél-amerikai ország szójabab-termése 52 millió tonna lehet. Ez némi mérséklődést jelent a korábbi 54,5 tonnás várakozáshoz képest, tehát a kínálat szűkülését jelzi előre.
Kanadában a repce kurzusa 0,5 százalékkal a 453,2 kanadai dollár/tonnás szintig erősödött.
Európában, a párizsi árutőzsdén ezúttal a vevők dominálta. A malmi búza kurzusa 0,5 euróval a tonnánkénti 178,25 euróra kúszott fel. A takarmánybúza kurzusa is 50 eurócenttel emelkedett és
146,95 euró/tonnára ment le az árjegyzés. A kukorica kereskedése is pluszt hozott, 165,5 euró/tonnára növekedett az ár, ami 1 eurós értéknövekedésnek felel meg. A repce befektetői viszont örülhettek, hiszen 5,75 euróval 351 euró/tonnára mérséklődött az árjegyzés. Ez rendkívül látványos zuhanást jelent az elmúlt heteket nézve, ugyanis egy tonna repce február 19-én még 403,3 euróba került.
A Consultancy Strategie Grains elemzőcég becslése szerint az Európai Unió búzaexportja növekedhet a jövőben. A németországi kivitel bővülhet a cég becslései szerint, míg a francia kisebb mértékben, de visszaeshet. Utóbbi a francia búza árának alacsonyabb versenyképességével magyarázható a cég szerint.