A búza 23,4 százalékkal, a kukorica pedig 0,8 százalékkal drágult Chicagóban, miközben a szójabab kurzusa fél százalékkal mérséklődött. Párizsban mind a négy agrártermék drágult.
A búza ára a tonnánkénti 213,07 dollárra emelkedett, míg a kukoricáé a 137,63 dollár/tonnás értékre. A szójabab kurzus a 324,3 dollár/tonnás értékre kúszott vissza. A repce ára is csökkent Kanadában, a 0,4 százalékos mínuszt követően 465,6 kanadai dollárba került egy tonnányi termék.
A búza kurzusát a kenyér iránti növekvő kereslet mellett a technikai alapon kereskedők vételei hajtották felfelé. Utóbbi piaci szereplők a grafikon mozgásából, döntően a fundamentális, kereslet-kínálati hírektől függetlenül próbálják megjósolni, hogy egy adott instrumentumot érdemes-e megvenni.
„A kiskereskedelmi egységekből szinte kisöpörtek minden kenyérfélét az amerikai vásárlók, így nyilvánvalóan ugrásszerűen megnőtt az igény a búza iránt. Persze minden élelmiszer-ellátási biztonsági kérdéseket is felvet a piacon” – mutatott rá a Thomson Reuters hírügynökségnek nyilatkozva Terry Roggensack, a chicagói Hightower Report elemzője.
„A határidős piacokon a búza most különösen likvidnek számít, így a határidős termékek iránt most nagyobb a kereslet, mint a valós, fizikai termék iránt. Alapvetően a pénzügyi szereplők aktívak most a piacon, miközben a különböző lejárati határidők iránti érdeklődésben aránytalanul nagy eltérések mutatkoznak” – hangoztatta Austin Damiani független kereskedő.
Európában, a párizsi árutőzsdén egyértelműen a vevők voltak fölényben. A legközelebbi határidőre 3 eurót szedett magára a malmi búza kurzusa és 197,75 euróba került egy tonna. A takarmánybúza ára 2,2 euróval, a tonnánkénti 165,7 eurós értékre ment fel. A repce is drágult, 7 euróval kereken 350 euróra emelkedett a tonnánkénti kurzus. A kukorica 1,5 euróval került tonnánként és 170 eurón hagyta el a tonnánkénti jegyzés a parkettet. Az optimizmus mindegyik agártermék következő két határidejére is megfigyelhető volt, ezek a júliustól decemberig tartó határidőkre vonatkoznak.