Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

Syngenta Kft.

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.

A megelőző, preventív kezelésekre kell helyeznünk a hangsúlyt, ebbe a megközelítésbe illeszkedik bele a nagy termőképességű búzafajtáknak, hibrideknek kiváló kiegészítést nyújtó, a terméspotenciál maximalizálása mellett a beltartalmi paramétereket is nagymértékben javító új gombaölő szer, az Elatus Era. Az Elatus Era két hatóanyagot tartalmaz (75 g/l benzovindiflupyr (SOLATENOL) + 150 g/l protiokonazol). A Solatenol új generációs SDHI hatóanyag, a gombák légzési láncába a mitokondriális elektrontranszport gátlása révén avatkozik be. 4-6 hetes tartamhatást biztosít kezelés után levélbetegségek ellen, mint pl. Septoria spp., Puccinia spp., Pyrenophora spp., Ramularia spp., Rynchosporium spp., (1. ábra). A jól ismert protiokonazol a gombák sejtfalának élettani jelentőségű ergoszterol bioszintézisét gátolja meg, fuzárium elleni hatása kiemelkedő.

1. ábra: Elatus Era és versenytárs SDHI hatóanyagtartalmú termékek hatékonysága zászlóslevélen vörös rozsda ellen kezelés után 5 héttel (forrás: SY fejlesztői kísérletek, 2019, n=2, kezelés ideje 2019.05.17.)

Gombaölő tulajdonságain túl jelentősen mobilizálja a kezelt növények élettani folyamatait. Zöldítő, juvenilizáló hatása markánsabb, mint az ismert strobilurin hatóanyagcsoport további képviselőinek, ezáltal az aszályos időjárás sem csökkenti a termésbiztonságot. A Syngenta 2019. évi magyarországi fejlesztői kísérletei igazolják termésnövelő hatását, mely 5 helyszín átlagában közel 1 t/ha terméstöbbletet jelentett a kezeletlen kontroll állományhoz képest (2. ábra). További figyelemreméltó tény a termés beltartalmára gyakorolt pozitív hatása. A Syngenta 2019-es fejlesztői kísérleteiben bebizonyosodott, hogy az Elatus Era-t 1 l/ha dózisban akár a zászlóslevél védelmére (T2), akár kalászvédelemre (T3) alkalmaztuk, a kezelt parcellák mind terméshozamban, mind fehérje- és sikértartalomban, valamint hektolitertömegben és ezermagtömegben is felülmúlták a versenytárs termékekkel kezelt parcellákét.

2. ábra: Kalászhányás után virágzás előtt (T3) 1 l/ha dózisban kijuttatott Elatus Era plusz 924 kg/ha termést eredményezett a kezeletlen kontrollhoz képest (forrás: SY fejlesztői kísérlet, 2019, n=5)

Az előző évekhez képest, 2019-ben az országban nagyobb mértékű mennyiségi és minőségi károkat okozott a termelőknek a kalászfuzáriózis (Fusarium spp., 3. ábra).

3. ábra: Kalászfuzárium fertőzöttségi szintek a NÉBIH által vizsgált őszi búza magtételekben

Azonban azokon a helyeken, ahol kalászvédelemre Elatus Era gombaölő szert alkalmaztak a termelők, a fertőzöttségi szint alacsony maradt, jelentős gazdasági kárt nem okozott a kórokozó (4. ábra).

4. ábra: Kalászfuzárium fertőzöttség mértéke az egyes kezelések esetében (forrás: SY fejlesztői kísérlet, 2019, n=2)

Javasolt növényvédelmi technológia:

  • Levélbetegségek ellen preventíven, megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor célszerű kijuttatni 0,75 – 1 l/ha-os dózisban. Magas fertőzési nyomás esetében az 1 l/ha-os dózis használata javasolt. Minőségjavító és termésnövelő tulajdonságát, valamint az egyes kórokozókkal szembeni tartamhatását felső dózisban való kijuttatásban érvényesíti a legjobban.
  • Kalászfuzáriózis ellen 0,8-1,0 l/ha dózisban, célzottan kalászhányás után, virágzás kezdetén kell kijuttatni a kalászok teljes permetléfedettségét biztosító fúvóka segítségével (pl. kettős-réses). Termésnövelő és minőségjavító hatása kalászkezelés esetében is igazolt.

Az Elatus Era a Syngenta Kft. fungicid portfóliójában a vezértermék szerepét tölti be, kórokozók elleni kiváló hatékonyságát a pozitív fejlesztési kísérletek eredményei, valamint üzemi szintű tapasztalatok is igazolják. Magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosít, melynek segítségével a termelők sikeresen vehetik fel a küzdelmet a tenyészidőszak alatt fellépő, termesztés sikerét fenyegető kórtani vagy időjárási eredetű kihívásokkal szemben.

Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A „fekete arany”, avagy jövedelmező repcetermesztés titaN segítségével

2024. október 18. 11:10

A repce továbbra is előkelő helyet foglal el a magyarországi olajosnövény-kultúrákban, mely köszönhető számos felhasználási területének.

Terménypiaci körkép a nyári betakarítás után

2024. október 16. 09:40

Úgy tűnt, hogy mind mennyiségben, mind minőségben kiegyensúlyozott értékesítési szezonra számíthatunk, amely részben be is igazolódott.

A kukorica lesz a hazai vesztese a klímaváltozásnak, a napraforgó pedig az egyik nyertese

2024. október 6. 14:10

A kukorica helyét részben a napraforgó veheti át, illetve teret nyerhetnek olyan tavaszi vetésű növények is, mint például a cirok és a szója.

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

2024. október 1. 10:40

Úgy tűnik, a pisztácia termesztésére egyre több lehetőségünk nyílik hazánkban is. Vannak gazdálkodók, akik kísérleti jelleggel már belekezdtek a kultúra termesztésébe.

AgriClime időjárási garancia a Syngenta termékekre

2019. február 13. 12:16

A szezon kezdetén a programban résztvevő termékekből, egy meghatározott összegű vásárlás felett a termelőknek lehetősége van a Syngenta által nyújtott időjárási garancia programban való ingyenes részvételre.

Maximális termésbiztonság az Artesian hibridekkel

2020. február 3. 08:08

A kukoricavetőmag-választásnál a döntést sok tényező együttes mérlegelésével valósítjuk meg. Érdemes egy kicsit ezt a témát körbejárni. A termésbiztonság növelése érdekében a vetésszerkezetünk kialakításakor is tehetünk hatékony lépéseket.

AMPLIGO - Pénztárcabarát megoldás a kukoricamoly, gyapottok bagolylepke, a kukoricabogár imágók, a levéltetvek és a kabócák ellen

2021. június 9. 08:38

Régebben a kukorica rovarkártevők által kevésbé veszélyeztetett növénynek számított. Manapság a kukoricamoly, a gyapottok bagolylepke, a kukoricabogár kártételének növekedésével, a levéltetvek (vírusvektor) és a kabócák (mikoplazma vektor) megjelenésével a csemegekukoricában és vetőmag-előállításban feltétlenül, árukukoricában pedig előrejelzésre alapozva szintén szükséges a kártevők elleni védekezés.

Medallon Premium 2020. – Ne hagyjuk, hogy az évelő gyomnövények irányítsák döntéseinket!

2020. július 1. 05:37

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszanyerjük a termőföldjeink kultúrállapotát!