Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Az őszi káposztarepce tápanyagutánpótlása és kondicionálása 2020 őszén

FMC-Agro Hungary Kft.

A bór fontos szerepet játszik az olajos növények, így az őszi káposztarepce anyagcseréjében is. Részt vesz a sejtfal bioszintézisében, a szénhidrát-anyagcserében, a sejtosztódásban és megnyúlásban, így a gyökérképzésre is kihatással van.

A bórt a növények a talajból bórsav, illetve borátok formájában veszik fel. A felvétel után a bór a növényben lassan mozog. Ez az oka annak, hogy hiánya a legfiatalabb növényi részeken jelentkezik először, elsősorban a hajtáscsúcsokon. Hiányában sokszor kevesebb elágazódást és virágkezdeményt tapasztalunk a repcén, mint normál ellátottságnál. Súlyos esetben a levélnyélen és a száron hegek, repedések jelennek meg, ezzel a gombás betegségeknek is szabad utat adva.

A hiánytünetek kialakulásának megelőzésére a Komplex Kénesbór használata javasolt, mely az egyik legmagasabb bórtartalmú készítmény a magyar piacon. A kezelést a kedvező tapasztalatok tükrében érdemes két részre bontani.

Az első kezelést ősszel, a regulátorozással egy menetben érdemes elvégezni, a második kezelést tavasszal a bimbók megjelenésétől számítva a virágzás kezdetéig permetezzük ki – akár egy rovarölő szeres kezeléssel összevonva. Az ősszel és tavasszal osztott kezelésben kijuttatott Komplex Kénesbór egyértelműen nagyobb mértékben járul hozzá a termésnövekedéshez, mint a kizárólagosan tavaszi kijuttatás.

Bóros kezelés őszi és tavaszi, valamint osztott kijuttatásának eredményei a termésnövekedésre

Mivel a termésképzés nagyon energiaigényes folyamat, a Komplex Kénesbór öt másik nyomelemmel (réz, vas, mangán, molibdén, cink) támogatja a helyes enzimműködést, jó kondiciót ad a növénynek a kezdeti rovarkártevők, gombabetegségek és egyéb klimatikus tényezők kivédéséhez. A Komplex Kénesbor egy kiváló ár-érték arányú termék, érdemes árajánlatot kérni rá és kipróbálni.

2020 őszén a repcék kelésénél a legnagyobb problémát a csapadék hiánya okozta, az állományok nagyon ritkák, a négyzetméterenkénti tőszám alacsony. A közben megérkezett csapadék hatására még várható utókelés, amely heterogén állományokat fog eredményezni.

Az abiotikus stresszfaktorok (időjárási anomáliák, káros talajviszonyok) nagy károkat okoztak az idei évben is. A fentiek elleni küzdelemben segítheti a repce őszi indulását a RhizoMagic™ növény- és talajkondicionáló, stresszoldó szer, mely 2020. júniusától már elérhető az FMC-Agro kínálatában.

Kezeletlen repce balra, RhizoMagic™ 3 l/ha + regulátorozás eredménye jobbra (Bágyogszovát, 2019.10.24.)

A RhizoMagic™ a növények védekezőmechanizmusait képes erősíteni, melyek sejtszinten hatnak és az alapvető folyamatok szabályozásában játszanak szerepet. Kedvező hatása az összetevői széles körének köszönhető. Az alkotóelemek együttes jelenléte biológiai többlethatást eredményez. A RhizoMagic™ jelentős szervesanyag-tartalommal rendelkezik, a tengerialga-kivonat és a növényazonos L-aminosavak mellett makro, mezo- és mikroelemeket is tartalmaz. A nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek jelenléte biztosítják az optimális tápanyag-ellátottságot. Az aminosavak és a tengeri alga gondoskodnak a biostimulátor hatásról, a tápanyagok gyors felvételéről és asszimilációjáról.

Bízunk benne, hogy az FMC termékkínálata hozzásegíti Önt, hogy repcéje jó kondicióban, megerősödve menjen a télbe. Szakmai információkért keresse bizalommal területileg illetékes szakmérnök kollegáinkat.

 

Üdvözlettel,

FMC-Agro Hungary Kft.
www.fmcagro.hu
Facebook: @FMCAgroHungary

A RhizoMagic™ az FMC Corporation márkaneve. A növénykondicionáló készítményt biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az őszi árpa állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek őszi káposztarepcében 8. rész

2022. január 10. 10:47

Utolsó részéhez érkeztünk sorozatunk őszi káposztarepcével foglalkozó szakaszának, amelyben az előző évi szezonban tapasztalt, élettani jellegű tüneteket igyekszem bemutatni. Ahogyan azt én láttam!

A repce őszi kártevőközösségének sajátságai

2018. november 4. 08:30

A repcét károsító kártevők közössége rendkívül népes, de ezek közül is az ún. juvenilis, őszi vegetációs periódusban támadók a legfajgazdagabbak. A csoport legjelentősebb kártevői, kártevő csoportjai a keresztesek földibolhái, a kis káposztalégy, a nagy repcebolha és a keresztesek levéldarazsai. A polifág kártevőként a mezei pocok, míg kisebb jelentőségű fajokként a repce-gubacsormányos és a honvédbogár említhetők.

Fiatal repcetermesztők az ország különböző részeiről

2018. május 8. 10:18

Ezúttal nem saját tapasztalataimat osztom meg az olvasóval, hanem három rátermett magyar fiatal gazdát faggatok a repce termesztéséről, saját tapasztalataikról.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.