Október első hetében folytatódott az árak emelkedése, az USA-ban 10%-os, Európában és a Fekete-tengeren 5 % körül volt az emelkedés.
Chicagoban a búza jegyzése 10 nap alatt -a szeptember végi készletjelentés előtti állapothoz képest- több, mint 10 %-kal emelkedett. A kukorica jegyzése ez idő alatt 9-10 %-kal, a szójabab ára 9 %-kal tudott erősödni. Európában a párizsi tőzsdén az emelkedés 3-5 % között volt, a fekete-tengeri jegyzéseknél is hasonló mértékű, 10-15 USD/to-s emelkedést regisztrálhattunk.
Az ok egyértelműnek látszik, az összes jelentés a héten a kínálat csökkenését vetíti előre, ahogy azt napi beszámolóinkban is írtuk, ezek az előrejelzések már a 2021/22-es szezon adatait is befolyásolják.
Az USA-ban egyelőre még az idei várható terméseredmények öntöttek olajat a tűzre és a pénzügyi alapok is változatlanul a vételi oldalon maradtak, az egy héttel ezelőtti pénteki eladások nem folytatódtak. A kínálat csökkenését okozza a Csendes Óceán térségében kialakult La Nina áramlat, ami most már egyre nagyobb valószínűséggel Brazíliában és Argentínában szárazságot hoz, és ez a majdani vetési időben jelentős problémákat okoz. Ez a jelenség azért is eredményez áremelkedést, mert az USA-ból Kínába irányuló szójabab-export folyamatossága az év végi, jövő január-februári időszakban lelassulhat és ekkortól lehet jellemző a brazíliai áru vételeinek túlsúlyba kerülése.
Európában elvben akár fordított is lehetett volna a helyzet árcsökkenéssel, de összességében még mindig az emelkedő trend maradt a meghatározó. Az orosz búza termését 5 millió tonnával nagyobbra várják az eddigi eredmények alapján, ezt részben ellensúlyozta az ukrán búza-termés 1,5 millió tonnás csökkenése és a kanadai illetve argentin termés is kisebb lesz. A másik oldalon viszont a felhasználás szinten marad és ez a készletek növelését is lehetővé teszi. Az orosz kínálat évek óta erőteljesen szabályozott különböző intézkedésekkel és emiatt sem várható árletörő hatása az ottani kínálat növekedésének. Az USDA is úgy látja, az 5 millió tonnával megemelt termésből csak 1,5 millió tonna jut az exportra és közel 3 millió tonna a belső készletek feltöltésére fordíthatnak a 2020/21-es szezonban.
A kukoricánál egyértelműen az USA számai határozták meg a mozgást, a terület és a hozam is csökken, a felhasználás csak kisebb mértékben és így a készlet is alacsonyabb lesz. Ezek mind erősítő tényezők és az ehhez járuló kisebb termés Ukrajnában a kereskedelmi lehetőségeket is csökkenti, más szóval a növekvő keresletnek többet kell fizetnie.
Az olajosmagvak esetében az ukrán napraforgó termés 2 millió tonnával lesz kisebb a szárazság hatására, így a már eddig is feszített kereskedelmi helyzet továbbra is szűkös marad. Az egyéb olajosmagvak piaci helyzetében már az is szerepet kap -főként dél-kelet Ázsiában-, hogy a koronavírus miatt nincs elegendő munkaerő és ez szintén akár a 2021/22-es szezonra is hatással lehet majd.
Az európai jegyzéseknél a héten már felmerült, hogy fordulat jön és megáll az erősödés, de a pénteki adatok alapján folytatódhat a szeptemberben kezdődött áremelkedés.
Magyarországon átmeneti megnyugvás után a napraforgómag iránt megint volt érdeklődés -áremelkedés nélkül -egyelőre?-, míg a búza árát az Alföldön feljebb vitte a valószínűleg export célú kereslet. A hallott árakat belföldön a malomipar nem tudja megfizetni, nem kizárt, hogy ipari célra még jobban kalkulál, mert az export is csak korlátozottan lehet versenyképes. A kukoricánál is folytatódott a belföldi kereslet által vezérelt erősödés, exportra korlátozottabb az érdeklődés, Ausztriában a jegyzés a múlt héten 144,-EUR/to volt, míg itthon elérte a 150,-EUR/to-t, vagyis az 53.000,-Ft/to-t vagonbarakva. Az összehasonlító ártáblázatunk mutatja, hogy az EU-ba bejövő import kukorica ára Hamburgban tovább emelkedett 2-2,5 EUR/to-val és ha az ukrán árakból számolunk, még további erősödés sem zárható ki, hiszen az még mindig közel 10 EUR/to-val magasabb.
A betakarításról a héten nem kaptunk hivatalos számot, a legutóbbi még a szeptember 30-ai volt, érdekes, hogy az első eredmények alapján jobb az idei termés az elmúlt évek átlagánál. Korábbi tapasztalataim alapján az első 10-15%-ot követően még emelkedtek az átlagok, egészen az utolsó 10-15%-ig, így azt várom, a kukoricánál 8,2 – 8,4 to/ha-s átlagot legalább el fog érni az idei országos átlag, ami a tavalyinál nagyobb termést is hozhat. A mostani helyzet egyik sajátossága, hogy kb. két hetes csúszásban van a betakarítás és a következő napok esőzései tovább hátráltathatják a betakarítást és a kukorica nedvesség tartalma sem csökkent a remélt mértékben.
Remélhetőleg a hétfői, keddi esők után tényleg szárazabb idő jön és folytatódhat a betakarítás és ahol még kell, az egyéb őszi munkák.
Mindezek alapján várom, hogy emelkednek még a jegyzések és lesznek még magasabb árak akár itthon is, de a betakarítás előrehaladása meg is állíthatja ezt a folyamatot, határozott korrekciót hozva.