Állattenyésztés

22,8 milliárd csirkét tartanak a világon

Agrofórum Online

Szarvasmarhából 1,5 milliárdot, csirkéből 22,8 milliárdot tartanak az emberek szerte a világon. Kacsa és juh 1,2-1,2 milliárd, kecske 1 milliárd, sertés pedig 967 millió van a Földön a lifeofdata Instagram oldalán megjelent infografika adatai szerint.

A szarvasmarhák, csirkék és sertések együttes tömege meghaladja az összes vadon élő emlős, madár és ember együttes tömegét.

A szarvasmarhák Indiában, Dél-Amerikában fordulnak elő legsűrűbben a térkép szerint, de mindegyik kontinensen számottevőnek tekinthető a számuk.

Csirkéből egyértelműen Kínában van a legtöbb, de ez az állat is előfordul minden kontinensen. Indonézia és a Dominikai Köztársaság szerepe még jelentősnek tekinthető a térkép alapján.

Mindemellett alig van olyan ország, ahol ne játszana szerepet az állatállományon belül a csirke.

A kacsák száma Kínában és Bangaldesben számottevő, emellett Európában értelmezhető még komolyabb mennyiségnek a térkép jelölése. Érdekes, hogy Észak- illetve Dél-Amerika, illetve Afrika vagy akár Ausztrália és Óceánia szinte alig szerepel a kacsák térképén.

A juhok tekintetében ismét minden kontinens szerepe jelentős. Új-Zéland, az Egyesült Királyság és észak-nyugat Afrika tekinthető még kiemelkedőnek.

A kecskék Kínában, Indiában és Afrika középső vidékein fordulnak elő sűrűbben. Európában elhanyagolható a mennyiségük a térkép adatai alapján.

A sertéseknél is egyértelmű Kína fölénye, de itt Európa és az Egyesült Államok szerepe is kiemelkedőnek tekinthető.

A manapság ismert háziállatok nagy részét nem sokkal azután háziasították be, hogy az emberek elkezdtek gazdálkodni és állandó településeken élni. Körülbelül 15 000 évvel ezelőtt kezdődött a kutya háziasítása, és folytatódott az úgynevezett haszonállatok állományában. A történelmi kutatások szerint a juhokat az ember 10 000 évvel ezelőtt, a kecskéket 9000 évvel ezelőtt, a sertéseket 8000 évvel ezelőtt, a szarvasmarhákat 8000 évvel ezelőtt, a csirkéket 5000 évvel ezelőtt, a kacsát pedig 4000 évvel ezelőtt kezdte háziasítani az ember.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

A marhahús-fogyasztás növeléséért kampányol a kamara

2018. március 7. 12:48

A magyarországi fogyasztás fejenként és évente 2,0-2,5 kilogramm a marha- és a borjúhúsból, ami az egészségileg indokolt mennyiség és az uniós 6-8 kilogrammos átlag csupán harmada.

Nőtt a szarvasmarha kivitel

2018. május 10. 06:55

Marhahúsból 40 százalékkal többet szállítottak külföldre a feldolgozók, az áremelkedésnek köszönhetően a kivitel értéke ennél is nagyobb mértékben, összesen 64 százalékkal bővült.

Egy új kullancsfaj egyedei szó szerint kiszívták három szarvasmarha vérét

2023. november 8. 16:40

Az amerikai Ohio legelőin már több mint egymillióra nőhetett a veszélyes hosszú lábú kullancsok száma, amelyek az emberre nem, de a nagyméretű házi-, illetve vadállatokra komoly veszélyt jelentenek.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.