Növényvédelem

Kalászosok tavaszi kártevőegyüttesének jellemzői

Agrofórum Online

A tavasz közeledtével az őszi vetésű kalászos gabonáink intenzív vegetatív hajtásnövekedésnek indulnak, bokrosodnak, a tavasziak pedig csíranövényként megkezdik vegetációs ciklusukat. Ez a nagymértékű lombfelület-növekedés és a kora tavasszal megjelenő zsenge hajtások természetesen kiváló „táptalajok” a növényi táplálkozású (fitofág) állati szervezeteknek.

 

A rovarok telelőhelyükről előjőve itt kezdik érési táplálkozásukat. Így az alapvető kora tavaszi technológiai műveletek (bokrosító hengerezés, posztemergens gyomirtók és szárszilárdítók kijuttatása, N-trágyázások megvalósítása) tervezésénél, mindenképp gondoljunk e kultúráink tavasz eleji állománybejárására, mely megalapozhatja az esetleges, későbbi védekezéseket.

Sajnos kalászos gabonák rovarölő szeres permetezése a 2016-os év elkerülhetetlennek tűnő növényvédelmi gyakorlatának tűnik. Az enyhe tél kedvez a rovarok áttelelésének s felszaporodásának. A téli kontakt hideg, s kemény fagyok elmaradása nem okozott a telelő rovarnépességben magas mortalitást, mely később, a tavasz eleji erős károsításokban testesülhet meg.

A táblát bejáró gazda elsőként a télen is aktív mezei pocok (Microtus arvalis) okozta rágás következményeivel szembesülhet (1. kép). Meg kell jegyezni, hogy egy esetleges kedvezőtlen tavaszi képnek már az őszi terepbejárások alkalmával körvonalazódni kellene. Mindemellett 2015-16 tele zömében hótakaró jelenléte nélkül telt el, így e veszélyes kártevő tevékenysége is szem előtt zajlott. Az enyhe tél a mezei pocok kolóniák túlélésére is kedvezően hatott. A tavaszi nagy esőzések és a pocokállományt gyérítő tularémia (Francisella tularensis) járvány elmaradása esetén 2016-ra is súlyos pocokhelyzet prognosztizálható. Az ellene való védekezés akkor indokolt, ha a lakott járatok száma tavasszal 1-2 db/100 m2.


1. kép Mezei pocok járat kalászosban

A kora tavaszi kártevőegyüttes meghatározó tagjai a levéltetvek. A Kárpát-medencében a kalászosoknak 5 levéltetű faja ismert: gabona-levéltetű (Macrosiphum avenae), zöld gabona-levéltetű (Shizaphis graminum) (2. kép), zselnicemeggy-levéltetű (Rhopalosiphum padi), halványzöld rózsa-levéltetű (Metopolophium dirhodum) és a nem rég Magyarországra érkezett orosz búza-levéltetű (Diuraphis noxia). Tavasszal mind az öt faj támadja a kalászosokat, szárba indulás időszakára már jelentős gradáció alakulhat ki. A sok éves tapasztalatok alapján elsősorban a gabona-levéltetű és a zöld gabona-levéltetű tehető felelőssé az okozott kártételért, amelyek jelenlétét a velük táplálkozó katicabogarak táblán megfigyelhető jelenléte is jól tükröz. Bár az orosz búza-levéltetű az ezredforduló éveiben nagy jelentőségű kártevőként került beharangozásra Magyarországon, szerencsére nem váltotta be a vele kapcsolatos „elvárásokat”. Összességében a levéltetvek kártétele akadályozza a növény fejlődését, késlelteti az érést, és végül terméscsökkenéshez vezet. Emellett vírusközvetítő szerepük sem elhanyagolható. Kritikus a szárba indulástól a tejes érésig tartó időszak. Az állomány 30 %-os fertőzöttségénél, ha nem várható a gradáció összeomlását előidéző csapadékos időjárás a védekezés szükséges lehet.


2. kép Zöld gabona-levéltetű szűznemző nősténye és a faj lárvái

A levéltetvek tömeges fellépése mellett a vetésfehérítő bogarak károsítása is problémává nőheti ki magát. Az imágók és a lárvák levélhámozgatása következtében jelentkező kártételre szinte minden évben számítani kell. Egy szükségszerű védekezés elmaradása komoly gazdasági kár kiváltója. Mind a veres- [veresnyakú árpabogár (Oulema melanopus), veresnyakú zabbogár (O. rufocyanea)], mind a kéknyakú fajok [kék árpabogár (O. gallaeciana), kéknyakú búzabogár (O. septentrionis)] lárva és imágó kártétele érinti a fejlődő gabonákat. Az életmódjuk, biológiájuk közel azonos, csupán a bábozódás helye alapján különíthető el az említett két fajcsoport. A veresnyakú fajok talajban, míg a kéknyakú fajok a gabonák virágzatán bábozódnak. A kialakított kárért elsősorban a tömegesen fellépő veresnyakúak felelnek. E kártevők a gabonatáblákat a napi maximum hőmérséklet 15 °C felé emelkedésével keresik fel, a 25 °C-os átlaghőmérséklet elérésével pedig a bogarak aktívvá válnak és repülnek. A kedvező életfeltételeket biztosító tényezők (melegedő hőmérséklet, megfelelő minőségű tápnövény) fennállásával számítani kell e kártevők korai párosodására (3. kép). Ezt követően a nőstények 1 hét múlva lerakják tojásaikat a levél színére.


3. kép Párosodó veresnyakú árpabogarak

Az imágók ellen a tömeges betelepedés idején kell védekezni, a védekezés akkor indokolt, ha a bogarak még a szegélyzónában tartózkodnak, és itt több mint 8 egyed van egy m2 területen, vagy 10 csapásonként 10-15 bogár kerül a rovarhálóban. Lárvák (4. kép) ellen akkor kell védekezni, ha a felső levelek 20 %-án megjelennek a fiatal lárvák jellegzetes hámozgatásai. Ez egy elmaradt védekezés esetén a továbbiakban jelentős növényvédelmi problémát is előidézhet, hiszen egy korai gradáció által előidézett károsítás érzékenyebben érintheti a fejlődő (kiváltképp a tavaszi vetésű) növényállományokat (5-6. kép).


4. kép Árpacsigák tömegesen a búza levelén


5. kép Vetésfehérítő agresszív kártétele zabban


6. kép Vetésfehérítő messziről is jól látható kárképe zabban
 

A levéltetvek, vetésfehérítők és az egyéb gabonakártevők [szalmadarázs (Cephus pigmaeus)] elleni védekezés összevonható, de ha szükséges, az aktuális kártevő ellen külön is védekezni kell.

2015 meleg klímájából következik, hogy a főleg generatív kártevőként ismert gabonapoloskák bokrosodás időszakára eső betelepülésére is számítani kell. Ugyanis e fajcsoport tavaszt indító, első „figyelemre méltó” fellépése a bokrosodó kalászosok kellemetlen velejárója lehet. E fajok fontossági sorrendben: osztrák poloska (Eurygaster austriaca) (7. kép), mór poloska (Eurygaster maura), szipoly poloska (Aelia acuminata) (8. kép), csőrős szipolypoloska (Aelia rostrata)]. Imágó alakban, a lombhullató erdők avarjában telelve kora tavasszal már meglephetik a bokrosodó őszi vetésű gabonákat, vagy a pár leveles tavaszi vetésű egyszikűeket. Ebben az időszakban a merisztéma szövetek megszúrásával súlyos vezérhajtás elhalást okozhatnak. Ez utóbbi esetben a növény nem fejleszt maghozó szárat. A kártételi küszöb kora tavaszi időszakban 100 hálócsapás esetén 20-30 poloska. Később, szívogatása következtében jelentősen romolhatnak a termény beltartalmi mutatói. Így az átvételt követő malomipari besorolás nem lesz kedvező.


7. kép Osztrák poloska kalászosban


8. kép Szipoly poloska kalászosban
 

Összességében tavasszal a kalászosokban időszerű technológiai műveltsor nem kötelező eleme a rovarölő szeres állománypermetezés. Az elmúlt évek tapasztalatai, azonban az irányba mutatnak, hogy a védekezések egyre szükségszerűbbé, indokolttá válhatnak ebben az időszakban is. Könnyen belátható, hogy e veszélyes károsítók ellen időben elvégzett védekezés a későbbiekben jelentős veszteségtől óvhatja meg a körültekintő gazdát.

Dr. Keszthelyi Sándor
KE Agrár- és Környezettudományi Kar, Növénytudományi Intézet

Fotók: Dr. Keszthelyi Sándor, Vanyúr György, Lövényi Zsolt

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Hogyan indul a vegetációs időszak a kalászos gabonákban?

2020. március 16. 08:57

A március első felében gyakori melegebb időjárás hatására feléledt a természet. Meglehetősen jól látható ez az őszi kalászos gabonák tábláin, amelyek (az „éhező”, fejtrágyázásban még nem részesített őszi árpák élénksárga állományait leszámítva) élénkzöld színe egészséges növényállományokra enged következtetni. Ez az idillinek mondható kép ugyanakkor durván megtévesztő is lehet. Az egészségesnek látszó lombozat mélyén esetenként több kórokozó is feléledt már a sikeres áttelelésből és éppen készül arra, hogy a lombozat elpusztításával hatékonyan csökkentse a későbbi termést.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.

HySEED hibridkalászosok. A precizitás sikerre vezet

2024. július 3. 11:40

A HySEED hibridkalászosok termesztéstechnológiájában a precizitás igénye már az állományok fejlődésének első lépéseinél tetten érhető.

Égetően fontos a betelepedő szárormányosok visszaszorítása

2021. március 2. 11:31

Február utolsó dekádjában kettősség jellemezte az ország időjárását. A nappali, tavaszt idéző 15-20 Celsius fokos hőmérséklet lecsökkent 10 fok körülire, éjszakánként viszont fagypont körül alakult a léghőmérséklet. A meleg napok miatt több növényfajnál beindult a nedvkeringés és a fejlődés. Az idén lehullott csapadék januárban és februárban is elmaradt a sokévi átlagtól, ami kedvez a belvíz eltűnésének és a nedvességgel telített talajok felszáradásának.