Állattenyésztés
Állattenyésztés

Németország hosszú küzdelmet folytat az afrikai sertéspestis ellen

Németország hosszú küzdelmet folytat az afrikai sertéspestis ellen

Agrofórum Online

Az afrikai sertéspestis-betegség mintegy 2036 esetét igazolták a Lengyelországhoz közeli régiókban vaddisznókban, ahol a betegség széles körben elterjedt Németországban. A Lengyelországból Németországba átmenő vadak álltak tavaly a betegség mögött.

Kína és sok más sertéshús-vásárló 2020 szeptemberében betiltotta a német sertéshús behozatalát, miután az első esetek megerősítették a vaddisznókban a betegséget, ami jelentős üzleti veszteséget okozott Németországnak.

„Az afrikai sertéspestis egész Németország és az egész Európai Unió problémája” – mondta Wolfram Günther, Szászország tartományi kormányának mezőgazdasági minisztere az állami és szövetségi mezőgazdasági minisztériumok találkozóját követően az ASP elleni küzdelemről.

„Az ASP elleni küzdelem valódi hosszú távú kihívás, mivel meg kell akadályoznunk, vagy legalábbis minimalizálnunk kell az elterjedést egy hosszú határon” – tette hozzá.

Júliusban a sertésekre halálos, de az emberekre ártalmatlan betegséget három kelet-német gazdaságban találták meg sertéseknél, ami bonyolította a kereskedelmi tárgyalásokat a sertésimportőrökkel, köztük Kínával. A betegség elleni védekezéshez nem áll rendelkezésre oltóanyag.

Németország stratégiája a betegség kezelésével kapcsolatban magában foglalja a kerítések építését a lengyel határ mentén, hogy megakadályozza a vaddisznók bejutását az országba. Fokozott ütemben szerveznek vadászatokat és szigorúbb higiéniai intézkedéseket is foganatosítanak a gazdaságokban. A betegséget eddig Lengyelország határ menti régióiban tartották – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

„Ha a betegség tovább terjed nyugatra, más német tartományok válhatnak ASP-érintett régiókká, annak minden következményével” – mondta Wolfram Günther, aki több pénzügyi támogatást kért az EU-tól és a szövetségi kormánytól.

Uwe Feiler, szövetségi mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy Németország sikertelenül sürgette Lengyelországot, hogy építsen saját határkerítést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Idegenhonos ezüstkárászokat akartak a Tiszába telepíteni

2024. május 13. 09:10

Veszélyes inváziós halfajok telepítését tiltotta meg az Állami Halőri Szolgálat. Idegenhonos fajok élő vizekbe juttatása súlyos bírsággal jár.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

Veszélyben a pármai sonka a sertéspestis miatt

2024. május 7. 09:10

Olaszország világhírű terméke, a pármai sonka eltűnhet a boltok polcairól, ha nem állítják meg a sertéspestis (ASP) terjedését.

Kevesebbet szellentő tehenekkel lassítanák a klímaváltozást

2024. április 29. 14:10

A szarvasmarhák által termelt, éghajlatváltozást okozó metángáz mennyiségét öröklött tulajdonságok és a tartás, takarmányozás is csökkentheti.

Havazik: totális kárt szenvedhet a német mezőgazdaság

2024. április 23. 07:10

Az idő nem kíméli a szántóföldi növényeket. Az első magokat már elvetették, azok pedig csírázásnak indultak, ezáltal tökéletes célpontként szolgálnak az elkövetkező éjszakákon megjelenő fagy számára.

A növénytermesztés jövője miatt aggódnak a német szakszövetségek

2020. július 29. 10:02

A mezőgazdasági és a kertészeti ágazat tizenkét szövetsége kritikát fogalmazott meg a növényvédő szerek és a hatóanyagok jelenlegi használata miatt.

Sok az üres istálló Németországban

2021. szeptember 30. 06:47

A baromfiválságot követi a sertéspestis, egyik következmény, hogy sok gazda üresen hagyja az istállókat.

A kánikula ellenére is növekedhet a német búza- és repcetermés

2022. július 17. 07:32

Németország 2022-es búzatermése 5,3 százalékkal, 22,51 millió tonnára nőhet.