Zöldség

Ödémás betegségek a zöldségtermesztésben

Agrofórum Online

A vízkórság vagy ödéma ismert betegség a zöldségtermesztésben. Különösen kora tavasszal, télen és ősszel szokott jelentkezni a hajtatott kultúrákban, de ismert a szabadföldi káposztaféléknél is. A fonáki oldalon, ritkábban a levél színén is apró hólyagok (vízhólyagok) képződnek, amelyek idővel felrepednek, és jobb esetben beszáradnak, elparásodnak, rosszabb esetben gombás betegségek manifesztálódnak a sérült levélfelületén.

1. kép: Ödémás betegség paradicsomon – kezdeti tünetek

Maga az ödéma, ha nem fertőződik el – ugyan csúnya jelenség, de – nem veszélyes. Beszáradt, parás foltok alakulnak ki, a levelek ennek következtében kisebb-nagyobb mértékben deformálódnak, de maga a növény kinövi (1-2 kép). Viszont, ha elfertőződik, pl. a szürkepenész, a fitoftóra, a baktériumos betegségek súlyos károkat okozhat.


2. kép: Ödémás betegség paradicsomon – beparásodott levélfelület

A tünetek először mindig a szellőzőktől, fűtéstől távol eső helyeken alakulnak ki. Ha ilyenkor intenzív szellőztetéssel, az öntözés szüneteltetésével és gombaölő szerekkel permetezni tudunk, a baj megelőzhető.

(Terbe István – Agrofórum Online)

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.

Alig eszünk spenótot

2018. május 17. 10:47

Körülbelül százötven–kétszáz hektáron folyik a spenót nagyüzemi körülmények közötti termelése, főleg fagyasztott célra, emellett viszont elsősorban a helyi piacok és kiskertek növényévé vált.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Indukált növényi stressz: a korszerű zöldségtermesztési technológiák szabályozási eszköze

2018. november 2. 12:43

Ha a stressz okozta változások és reakciók élettani összefüggéseit jól ismerjük, úgy azokat a növénytermesztési technológiákba beépíthetjük.