Határszemle

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében – 7. rész

Agrofórum Online

Az új év beköszöntével érdemes egy igazán izgalmas területtel kezdenünk az előző évi repceszezonra való visszaemlékezésünket, a repce rovarkártevőivel. E növénykultúránkat kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

Váratlan őszi kártevők

2020 ősze a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékleti értékeket hozott, időszakonként bekövetkező lehűlési hullámokkal. Szeptember vége, valamint az október az ország legnagyobb részén a szokásosnál csapadékosabb volt, amelyet egy nagyon száraz november követett. Mindez azt eredményezte, hogy a legtöbb helyen nem csupán a jól ismert őszi rovarkártevők jelentek meg, hanem azok is, amelyekkel ritkábban találkozhatunk a repceállományokban.

A közismertek közül a kis vagy tavaszi káposztalégy kártétele volt az, amely több repcetáblán is megtalálható volt 2020 őszén. A nem túl meleg, közel átlagosnak mondható, a szokásosnál viszont csapadékosabb októberi időjárási viszonyok kedveztek e kártevőnek, amelynek felszaporodása egyébként is érzékelhető már az alföldi termőtájakon is. Mivel egy repcenövényen akár több lárva is fejlődhet, időnként kifejezetten kiterjedt gyökérkártételt tapasztalhatunk, sőt akár még a gyökérzet jelentős részének az elhalása is bekövetkezhet (1. kép).

1. kép: Kis káposztalégy által károsított repcenövény a kártevő lárvájával

A kisebb súlyú kártevők közé tartozik a gyepi hangya, amellyel egyre gyakrabban találkozhatunk az alföldi területeken, ugyanis felszaporodóban van. Én a repcén kívül találkoztam már „kártételével” cukorrépában, kukoricában is. A kártétel kifejezést tegyük rögtön időzőjelbe, mert a hangyák nagyon fontos szerepet töltenek be élőhelyükön, az azonban tény, előfordul, hogy tőpusztulást is okoznak a növényállományban. Táplálkozásuk során ugyanis „elhámozgatják”, de akár át is rághatják a növény föld alatti szárrészét, amelynek fejlődése ennek következtében lassul, az érintett tövek lankadnak, esetenként elpusztulnak (2. kép).

2. kép: Gyepi hangyák a repcetövön

Messze nem tipikus kártevő, azonban bizonyos körülmények között tőpusztulást is okozhatnak a nagy számban megjelenő vaspondrók. Bár többnyire akkor olvashatunk róluk, amikor a lakótérben jelennek meg nagy tömegben, azonban időnként a szántóföldön is okozhatnak problémát. Kártételük hasonlít a gyepi hangyák által okozotthoz, az érintett növények föld alatti, de részben a talajszint felé emelkedő szárrészén is hámozgatás nyomait találhatjuk (3. kép). Bár kifejezetten ritka, hogy ezzel a kártevővel akadna gondjuk a repcetermesztőknek, azonban 2020 őszén, az általam látott területek egyikén ez történt.

3. kép: Vaspondró és kártétele, az elhámozgatott gyökérnyaki rész

A mindenki által jól ismert, tipikus őszi repcekártevők (keresztesek földibolhái, nagy repcebolha, repcedarázs) tömeges megjelenése 2020 őszén általánosan nem következett be. Táblaszinten, kisebb területre korlátozottan esetleg előfordulhatott, azonban országos kártételük ezúttal elmaradt. Ennek ellenére kisebb területeken akár tavasszal is találkozhattunk a nagy repcebolha jelenlétére utaló nyomokkal, melyek a levélnyelekben fejlődő lárvák miatt kialakuló sebzések, elszíneződött foltok (4. kép).

4. kép: Nagy repcebolha lárvájának kártételét mutató tünetek az alsó levelek levélnyelén

Kora tavaszi indulás, kis csavarral

A repcetermesztés során a tavaszi időszakban is sok, jelentős kártételre képes kártevővel kell hadakozniuk a gazdálkodóknak. A szántóföldön a legelső növényvédelmi beavatkozás is e növénykultúrához kapcsolódik, amikor a szárat károsító ormányosok (repceszár-ormányos, nagy repceormányos) ellen védekezünk. A hatékony beavatkozáshoz pontos időzítésre van szükség, ezért, a kártevők betelepedéséről szóló létfontosságú információk beszerzése miatt sorakoznak a repcetáblákon kora tavasszal a sárgatálak, valamint a sárga fogólapok. 2021 tavaszán azonban, az időjárási körülmények nagyfokú ingadozása miatt a betelepedés több hullámban történt, ezért sok táblán lehetett az a benyomásunk, hogy a védekezés nem volt kellően hatékony, a későbbiekben ugyanis nagy számban találhattunk károsított növényeket (5. kép). Ugyancsak ezt a benyomásunkat támaszthatta alá az is, hogy egyre nagyobb kártétellel jelentkezik a nagy repceormányos is, amely ellen az évtizedes rutintól eltérően, lényegesen korábban kell védekezni. Ez a kártevő, szemben a repceszár-ormányossal, sokkal alacsonyabb (>5 °C) hőmérsékleti értékeknél kezdi meg a táblára való betelepedését, és rövidebb érési táplálkozása miatt hamarabb is kezdi meg a tojásrakást. Kártétele könnyen felismerhető, az „s-alakban” meggörbülő, torzuló, felhasadó repceszárak mutatják (6. kép).

5. kép: Szárormányos-lárvák által „ledarált” szövetek a repceszár belsejében
6. kép: Nagy repceormányos kártételét mutató torzult, felhasadó repceszár

A repcefénybogár szintén a tavaszi időszak markáns kártételre képes kártevője, amely ellen sokszor nem elegendő egyetlen védekezés. Szinte minden évben számíthatunk megjelenésére, azonban 2021. tavaszi időjárása, a hűvös április, valamint az ugyancsak hűvös, ráadásul csapadékos május nem volt kedvező a számára. Bár egyedszámukban érzékelhető volt egyfajta hullámzás, amikor a néhány napra jobbra forduló körülmények miatt több egyedet láthattunk a növényeken (7. kép), összességében kártétele messze elmaradt a megszokottól.

7. kép: Repcefénybogarak táplálkoznak a kevés, már nyíló virág egyikén

Már a becőképződés időszakának kártevője a repcebecő-ormányos (8. kép), ami kártételével a becők idő előtti felnyílását okozza, amely a miatta bekövetkező termésvesztés legfontosabb forrása. A 2021-es évben a tapasztalataim szerint nem lehet kiugró egyedszámáról és kártételéről beszélni. Természetesen jelen volt a kártevő, a táblaszegélyekben láthattuk is a kártételét, de az nem volt túl jelentős, összességében elmaradt a 2020. évben tapasztaltaktól.

8. kép: Repcebecő-ormányosok a virágzaton

Bár nem rovarkártevőről van szó, érdemes szót ejtenünk a repcében károsító mezei pocokról is. E gyakori rágcsálónk nem tekinthető ugyan országos súlyú kártevőnek, azonban főként az alföldi termőtájakon egyes évjáratokban jól érzékelhető tőpusztulás kapcsolódik a jelenlétéhez. Ez sokszor nagy kiterjedésű, szinte teljesen „csupasz” foltokat eredményez (9. kép), amelyekkel a szezon további részében csak a baj van, felgazlanak, nagy tömegű gyommagvat produkálva gyomosítják a táblát.

9. kép: Mezei pocok kártételét mutató „csupasz” folt a repceállományban

A sorozat következő részében maradunk még a repcénél, az előző szezonban látott, élettani eredetű tünetek bemutatásával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Május utolsó napjaiban sem csökkent a fertőzési nyomás

2024. június 3. 13:10

Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok. Növekvő fertőzési nyomásról, teendőkról Zsigó György növényorvos növényvédelmi felhívását olvashatják.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a cserebogarak jelentős rajzása várható

2023. április 26. 09:24

A kissé melegebb időjárás felgyorsította a növények fejlődését, de több kártevő és betegség is megjelent a korábbiak mellett.

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.