Franciaországban a kukorica betakarítása jóval elmaradt a korábban megszokott ütemtől, és a kései betakarítás fejfájást okoz a szárítási költségek megugrásával szembesülő termelőknek.
A FranceAgriMer mezőgazdasági hivatal pénteki adatai szerint a francia gazdák a kukorica termőterületének 73 százalékát betakarították november 1-ig. Ez az egy héttel korábbi 54 százalékhoz képest jelentős növekedés, de jócskán elmarad az előző évi 93 százalékos szinttől. A hivatal szerint az idei betakarítás is 11 napos késést mutatott az elmúlt öt év átlagos üteméhez képest. A kukorica növekedését idén tavasszal és nyáron is hűvös időszakok lassították.
Emiatt sok növény kora ősszel érik, amikor nedvességük általában magasabb marad, ami további betakarítás utáni szárítást igényel, hogy megfeleljen a tárolási előírásoknak – mondta Thomas Joly, az Arvalis növénytermesztési intézet kukorica-üzletágért felelős vezetője.
Az energiaárak megugrása a tavalyi évhez képest mintegy 10 százalékkal megemelte a kukorica szárításának költségeit az országban, és arra ösztönzi a gazdákat, hogy hosszabb ideig hagyják azt a szántóföldön száradni, akárcsak Ukrajnában – mondta. Arról is érkeztek jelentések, hogy egyes cégeknek fel kellett függeszteniük a szárítási műveleteket a gázellátás nehézségei miatt, bár Thomas Joly szerint az ilyen kimaradások korlátozottnak tűnnek.
A francia mezőgazdasági minisztérium a múlt hónapban megemelte betakarítási előrejelzését, és Joly elmondta, hogy az Arvalis, amely jövő héten ad ki termésbecslést, a rekordtermés lehetőségét látja.
A hét eleji csapadékos időjárás lelassíthatja a betakarítás előrehaladását, miközben a következő hétre száraz időszakot jósolnak. Az őszi kalászosok vetése az elmúlt évek átlagos üteme közelében maradt – derült ki a FranceAgriMer adataiból. A búza esetében, amely Franciaország fő gabonanövénye, november 1-ig a várt terület 80 százalékát vetették be. Az őszi árpa vetése 90 százalékban, míg a durumbúza vetése 26 százalékban készült el.