Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az oroszok néhány szankció feloldásáért kiengednék az ukrán hajókat

Az oroszok néhány szankció feloldásáért kiengednék az ukrán hajókat

Agrofórum Online

Oroszország kész humanitárius folyosót biztosítani az élelmiszert szállító hajók számára, hogy elhagyják Ukrajnát, cserébe egyes szankciók feloldásáért – idézte Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes az Interfax hírügynökség.

Ukrajna fekete-tengeri kikötői le vannak zárva, mióta Oroszország február 24-én több ezer katonát küldött Ukrajnába, és több mint 20 millió tonna gabona rekedt a silókban az országban. Általában Oroszország és Ukrajna adja a globális búzaellátás közel egyharmadát, és az ukrán kikötőkből származó jelentős gabonaexport hiánya hozzájárul a globális élelmiszerválság növekedéséhez. Ukrajna a kukorica- és napraforgóolaj jelentős exportőre is.

A nyugati hatalmak az ukrajnai kikötőkből származó gabonaexport számára „biztonságos folyosók” létrehozásának ötletéről vitatkoztak, bár ehhez orosz hozzájárulásra lenne szükség. „Többször kijelentettük ezzel kapcsolatban, hogy az élelmiszer-probléma megoldásához átfogó megközelítésre van szükség, beleértve az orosz exportra és pénzügyi tranzakciókra kiszabott szankciók feloldását” – mondta Rudenko.

„És ehhez az is szükséges, hogy az ukrán oldalon aknamentesítsenek minden kikötőt, ahol a hajók horgonyoznak. Oroszország készen áll a szükséges humanitárius átutazás biztosítására, amit minden nap megtesz.”

Kijev zsarolásnak tartja

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter gúnyosan fogalmazta meg azt a felvetést, hogy Moszkva meg akarja engedni Ukrajnának a gabonaszállítást. „Nem is találhatna jobb példát a zsarolásra a nemzetközi kapcsolatokban” – mondta a davosi Világgazdasági Fórumon. „Ha valaki elfogadja ezt, úgy gondolom, hogy probléma van az illetővel, és nem szabad túl sok időt vesztegetnünk azzal, hogy megértsük, miért pont az illető állítja ezt.”

Odessza Ukrajna fő mélytengeri kikötője, korábban szinte az összes gabonaexportot bonyolította le. Számos orosz rakétatámadást szenvedett el, és Kijev attól tart, hogy Moszkva más ukrán kikötőihez hasonlóan el akarja foglalni.

London nem küldene hadihajót

Nagy-Britannia kedden közölte, hogy nem tervezi hadihajók küldését, hogy segítsenek elszállítani az élelmiszerexportot Odesszából. Kéthetes mélypontra esett szerdán Párizsban az Euronext búza, miután Oroszország közölte, hogy bizonyos feltételek mellett lehetővé teszi az ukrán élelmiszerexport tengeri úton történő újraindítását.

Az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint Mariupol kikötője, a sekély vizű Azovi-tenger partján fekvő ukrán város, amelyet hosszú ostrom után Oroszország elfoglalt, normálisan működött, miután az orosz erők befejezték az aknák eltávolítását onnan.

Ben Wallace brit védelmi miniszter szerdán felszólította Oroszországot, hogy engedje Ukrajnának gabonaexportját, hogy segítsen azoknak az országoknak, ahol a gabonahiány éhezést okozhat.

Az Afrikai Unió is felszólalt

Szenegál elnöke és az Afrikai Unió elnöke, Macky Sall kijelentette, hogy amikor a következő hetekben Oroszországba és Ukrajnába látogat, arra fogja ösztönözni őket, hogy ne akadályozzák a gabona- és műtrágyaexportot, hogy Afrikában elkerüljék a kiterjedt éhínséget.

Afrika az élelmiszerellátás zavaraitól és az alapvető javak árának emelkedésétől szenved, és ha a helyzet tartós marad, katasztrofális következményekkel járhat – mondta Sall.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint Afrika 54 országának csaknem fele Oroszország és Ukrajna búzaimportjára támaszkodik. Oroszország emellett legalább 11 ország fő műtrágya-szállítója.

Műtrágya-export

Az ENSZ egyik magas rangú tisztviselője a következő napokban Moszkvába látogat, hogy „megvitassák azt a rendszert, amellyel műtrágyákat exportálhatunk” – mondta Vaszilij Nebenzia, Oroszország ENSZ-nagykövete a Reuters hírügynökségnek.

Nebenzia azt mondta, hogy „a műtrágya és a gabona formálisan nem tartozik a szankciók hatálya alá, de vannak logisztikai, szállítási, biztosítási, banki átutalási problémák”, amelyeket az Oroszországgal szemben bevezetett nyugati szankciók okoztak, és amelyek „meggátolnak bennünket abban, hogy szabadon exportáljunk”.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Oroszország csapást mért Odessza gabonakikötőjére

2023. július 19. 07:40

Oroszország azt állítja, hogy visszatérhet a gabonaegyezséghez, de csak akkor, ha teljesítik a saját élelmiszer- és műtrágyaexportjára vonatkozó szabályok enyhítésére vonatkozó követeléseit.

Moszkva közreműködhet az ukrán gabonaexport újraindításában

2022. május 31. 07:38

Ha feloldják a szankciókat, akkor Oroszország "jelentős mennyiségű műtrágyát és mezőgazdasági terméket exportálhat".

A napraforgóra is exportadót vethetnek ki az oroszok

2021. március 12. 04:46

Moszkva december óta azzal fenyegetőzik, hogy valamilyen típusú exportadót vet ki a napraforgóolajra is.

A koronavírus miatt fedezik fel újra a hajdinát az orosz vásárlók

2020. március 19. 12:46

Oroszországban átlagosan 440 ezer tonna hajdinát fogyasztanak az emberek évente. A termelők szerint a tavalyi szezon jól sikerült, így nagy készletekkel rendelkezik az ország.