Agrárgazdaság

Lemondott a lengyel agrárminiszter az ukrán gabonaimport miatti harag hatására

Agrofórum Online

Lemondott posztjáról Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, mivel a gazdálkodók körében egyre nőtt a felháborodás az ukrán gabonaimport árakra gyakorolt hatása miatt.

Henryk Kowalczyk elmondta, hogy az Európai Bizottságnak az ukrajnai gabona vámmentes importját 2024 júniusáig meghosszabbító határozata miatt döntött úgy, hogy kilép a pozícióból. A lengyel gazdálkodók vámok bevezetését szorgalmazták.

Mivel egyértelmű, hogy ezt a követelést az Európai Bizottság jelenleg nem fogja teljesíteni, úgy döntöttem, hogy lemondok a mezőgazdasági miniszteri posztról

– mondta Henryk Kowalczyk.

A szűk logisztikai keresztmetszetek azt jelentik, hogy az Európai Unióban termeltnél olcsóbb ukrán gabona nagy mennyiségben került a közép-európai államokba, ez nyomást gyakorol az árakra és jelentősen befolyásolja a helyi gazdálkodók értékesítési lehetőségeit, és komoly problémákat okoz a lengyelországi kormányzó nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) párt számára, ráadásul mindezt egy választási évben.

Öt állam, köztük Lengyelország miniszterelnöke nemrég levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, hogy lépéseket követeljen az ukrán mezőgazdasági importtal kapcsolatban. Közölték, hogy álláspontjuk szerint újra be kell vezetni a vámokat, ha az Ukrajnából érkező gabona- és egyéb termékek beáramlását más módon nem lehet megállítani – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A hírek szerint egyébként az Európai Bizottság jóváhagyott egy 56 millió eurós segélycsomagot az Ukrajnával határos országok gazdálkodói számára. Lengyelország 30 millió eurót kap a csomag részeként.

A világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna fekete-tengeri kikötőit blokkolták Oroszország 2022. februári invázióját követően, és alternatív szállítási útvonalakat találtak az Európai Unió tagállamain, többek között Lengyelországon és Románián keresztül. A logisztikai szűk keresztmetszetek jártak azzal a következménnyel, hogy az EU-ban előállítottnál olcsóbb ukrán gabona nagy mennyiségben került a közép-európai államokba.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Varsó véglegesíti a gazdálkodók gabonatámogatását

2024. április 15. 09:40

Az alacsony gabonaárak miatt szorulnak a lengyel termelők a kormány segítségére.

Többrétű védelem a gabonában

2018. szeptember 13. 07:31

Köztudott, hogy a csávázás a növényvédelmi eljárások közül a legcélzottabb, ugyanakkor a környezetet legkevésbé terhelő, illetve veszélyeztető.

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.