Lemondott posztjáról Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, mivel a gazdálkodók körében egyre nőtt a felháborodás az ukrán gabonaimport árakra gyakorolt hatása miatt.
Henryk Kowalczyk elmondta, hogy az Európai Bizottságnak az ukrajnai gabona vámmentes importját 2024 júniusáig meghosszabbító határozata miatt döntött úgy, hogy kilép a pozícióból. A lengyel gazdálkodók vámok bevezetését szorgalmazták.
Mivel egyértelmű, hogy ezt a követelést az Európai Bizottság jelenleg nem fogja teljesíteni, úgy döntöttem, hogy lemondok a mezőgazdasági miniszteri posztról
– mondta Henryk Kowalczyk.
A szűk logisztikai keresztmetszetek azt jelentik, hogy az Európai Unióban termeltnél olcsóbb ukrán gabona nagy mennyiségben került a közép-európai államokba, ez nyomást gyakorol az árakra és jelentősen befolyásolja a helyi gazdálkodók értékesítési lehetőségeit, és komoly problémákat okoz a lengyelországi kormányzó nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) párt számára, ráadásul mindezt egy választási évben.
Öt állam, köztük Lengyelország miniszterelnöke nemrég levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, hogy lépéseket követeljen az ukrán mezőgazdasági importtal kapcsolatban. Közölték, hogy álláspontjuk szerint újra be kell vezetni a vámokat, ha az Ukrajnából érkező gabona- és egyéb termékek beáramlását más módon nem lehet megállítani – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A hírek szerint egyébként az Európai Bizottság jóváhagyott egy 56 millió eurós segélycsomagot az Ukrajnával határos országok gazdálkodói számára. Lengyelország 30 millió eurót kap a csomag részeként.
A világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna fekete-tengeri kikötőit blokkolták Oroszország 2022. februári invázióját követően, és alternatív szállítási útvonalakat találtak az Európai Unió tagállamain, többek között Lengyelországon és Románián keresztül. A logisztikai szűk keresztmetszetek jártak azzal a következménnyel, hogy az EU-ban előállítottnál olcsóbb ukrán gabona nagy mennyiségben került a közép-európai államokba.
Kiemelt kép: Pixabay