Az USDA (Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) előrejelzései szerint a csemegeszőlő termésének mennyisége globális léptékben a 2017-2018-as szezon rekordja alatt marad: idén 24,7 millió tonna várható.
A világkereskedelmi folyamatok zavartalanságát számos gyakran hallott, járvány-kapcsolt tényező akadályozza. A mezőgazdaság egészének le kellett küzdenie, és továbbra is szembe kell néznie azokkal a jelentős közlekedési korlátozásokkal, amelyeket a pandémia okoz, és okozott – olvasható az USDA Külföldi Mezőgazdasági Szolgálatának (FAS) a világpiacokról és kereskedelemről szóló jelentésében. Ilyen tényezők a késedelmes szállítás, a konténer-, és munkaerő-hiány.
Az ellátás akadozását – csupán néhány példát kiemelve a tengernyiből – olyan események fokozták, mint a chilei, januári váratlan esőzések hatására kialakuló termésveszteségek (az ország fő termőrégióiban akár 80%). Indiát szállítási szezonjának csúcsán érte márciusban, az Ever Given teherszállító elakadása a szuezi-csatornán, így az ország európai célú árukereskedelme jelenősen csorbult.
A kiegyenlített csemegeszőlő termés mellett az alma és körte mennyisége alacsonyabban alakult.
Az USDA szerint a világ almatermése 2020 és 2021 között az előrejelzések szerint 3,6 millió tonnával, 75,9 millió tonnára csökken, ami főleg a gyérebb kínai terméssel magyarázható. A jelentés szerint az alma világkereskedelmének intenzitása csökken az exportálható készletek szűkösebb jellege miatt az Európai Unióban és az Egyesült Államokban egyaránt.
Körtét illetően a globális szintű termés mennyisége 2020 és 2021 között várhatóan 1,2 millió tonnával, 22,1 millió tonnára csökken, főként a Kínában jelentkező időjárással összefüggő veszteségek miatt.