Agrárgazdaság

Dől az ukrán gabona Magyarországra a lengyel sztrájk miatt

Agrofórum Online

Az Ukrajnából induló és a lengyel határon áthaladó közúti élelmiszer-szállítmányok november első 13 napjában 2,7 százalékkal csökkentek a járművezetők sztrájkja miatti nehézségek miatt.

A Spike Brokers, amely rendszeresen nyomon követi és közzéteszi az ukrajnai export statisztikát, a Telegram üzenetküldő alkalmazásban közölte, hogy november 1. és 13. között 220 000 tonna mezőgazdasági árut exportáltak kamionnal, szemben az októberi 226 000 tonnával.

A lengyel kamionosok a múlt héten blokkolták az utakat három ukrajnai határátkelőnél, hogy tiltakozzanak az ellen, hogy a kormány 2022 februárja, Ukrajna inváziója óta nem kér határátlépési engedélyt az ukrán fuvarozóktól, ami csökkenti a lengyel fuvarosok versenyképességét és hátrányba kerülnek a nem minden esetben korrekten működő külföldi versenytársakkal szemben. Ukrán tisztviselők kedden azt mondták, hogy Kijev és Varsó megint nem állapodott meg a tiltakozások leállításáról.

„A járművek áthaladása a lengyel határon lévő vámellenőrző pontokon csökkent, a napi árumennyiség pedig 4000 tonnára mérséklődött, szemben az egy hónappal korábbi napi 7500 tonnás csúcsértékről” – mondta a Spike Brokers.

Megállapították, hogy a Romániával, Magyarországgal és Moldovával közös határátkelőhelyek forgalma fokozatosan növekszik.

Az ukrán kormány 2023-ban várhatóan 79 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarít be, a 2023/24-es exportálható többlet pedig körülbelül 50 millió tonna lehet.

Biztosítási kedvezmények

Ukrajna és Nagy-Britannia megállapodott egy különleges mechanizmusról a háborús kockázati biztosítás kedvezményeire vonatkozóan a Fekete-tengeri folyosón keresztül történő exporttal kapcsolatban, amely augusztus óta csaknem 4 millió tonna áru szállítását segítette elő – közölték ukrán tisztviselők. 

Kijev „humanitárius folyosót” indított az afrikai és ázsiai piacokra tartó hajók számára, hogy megpróbálják megkerülni a de facto blokádot a Fekete-tengeren, miután Oroszország kilépett az ENSZ által közvetített megállapodásból, amely garantálta Kijev tengeri exportját a háború alatt.

Denys Shmyhal ukrán miniszterelnök azt mondta, hogy a kedvezményeket lehetővé tevő speciális mechanizmus 14 biztosítótársaságot érintett – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

„Lehetővé teszi, hogy az Ukrajnából származó összes termék exportőrei kedvezményt kapjanak a katonai kockázatok elleni biztosítás költségeiből. Ezáltal az exportőrök szélesebb köre számára elérhetőbbé válik a fekete-tengeri folyosó” – mondta Shmyhal a kormányülésen. 

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Négymillió csirke pusztult el víz és táplálék nélkül egy ukrán farmon

2022. április 19. 08:04

A háború előtt Ukrajna volt a világ hetedik legnagyobb csirketojás-exportőre, 2020-ban 107 000 tonnát szállítottak külföldre.

Ukrajna gabonatermése 34 millió tonnára csökkenhet

2023. március 12. 08:03

A terméscsökkenés okai között szerepel az összes vetésterület csökkenése, a termésszerkezet változása és a termésátlag csökkenése.

Egyetlen szem ukrán búza sem maradt Romániában október óta

2024. február 23. 08:10

A gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel Románia a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után - közölte az Economica.net román gazdasági portál az ukrán vámhatóságtól származó adatokat ismertetve.

Oroszország elszállítja az ukrán gabonát és eladja az EU-nak

2024. május 12. 08:10

Oroszország hadizsákmányként kezeli és a sajátjaként értékesíti a megszállt ukrajnai területeken talált terményt, így 2,8 millió tonna gabonát.