Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Válságállóbbá akarják tenni a mezőgazdaságot

Válságállóbbá akarják tenni a mezőgazdaságot

Agrofórum Online

Oroszország ukrajnai háborújának egyik tanulsága, hogy az esetleges zsarolással szemben kevésbé lesz kitéve az az ország, amely független az orosz olajtól és gáztól, a fontos ásványoktól és az agrártermékektől. Szakértők szerint a globalizációnak nincs vége, de a biztonsággal kapcsolatos területeken jobban érdemes védeni és változatosabbá tenni a beszerzési forrásokat.

A világ különösen ki van téve a zsarolásnak és függőségben van az élelmiszer-termelés terén – az ukrajnai háború itt is feltárt számos gyenge pontot, amelyek valójában évek óta ismertek, és amelyekről nem beszélnek eleget, csak most, amikor már késő. A világ néhány országtól függ a búzához hasonlóan a műtrágyaellátás terén is. Csak ezeknek a függőségeknek köszönhető, hogy az ukrán kikötők orosz katonák általi blokádja, az oroszországi és kínai műtrágyaexport tilalma ilyen rövid időn belül növelheti az éhínség kockázatát az olyan országokban, ahol amúgy is drámai helyzetre – talán a második világháború óta a legrosszabb – figyelmeztetnek a szakértők.

Rövid és középtávon most kell lépéseket tenni a mezőgazdasági piacok vezetőinek és a fejlett országoknak. Emberek millióinak túlélése szempontjából döntő jelentőségű lesz, különösen Afrikában, hogy találnak-e megoldást Oroszország ukrán kikötőkkel szembeni blokádjára. 20-25 millió tonna búza vár ott a globális piacra történő szállításra. A mennyiségnek csak egy töredéke exportálható szárazföldön.

Kérdés, hogy az olyan országok, mint például Nagy-Britannia, létrehozhatnak-e nemzetközi védelmi övezetet a Fekete-tengeren, lehetővé téve az ukrán hajók biztonságos áthaladását a búza szállítására? A Fekete-tenger lehet az ukrajnai háború következő frontvonala. Ez azt mutatja, hogy a geopolitika milyen közvetlen hatással van sokak táplálkozására – írta a Bloomberg.

A „biztonságos zóna” úgy hangzik, mint a „repülési tilalom” -, mint valami, amit könnyű megvalósítani. De a nemzetközi közösségnek nem sikerül kiszállítania a gabonát az ukrán kikötőkből. Ám, ha sikerül is időben kiüríteni a silókat Ukrajnában a következő betakarításig, az idei élelmiszerválság csak enyhül, nem kerülhető el. Szárazság jöhet a Közel-Keleten, hőhullám Indiában, magasabb üzemanyagárak a mezőgazdasági termelőknek Afrikában, kevesebb műtrágya Európában, Észak- és Dél-Amerikában: 2022 mindenképpen nehéz év lesz.

A három fő globális élelmiszer, a búza, a kukorica és a rizs termelése és feldolgozása néhány régióban összpontosul. Ez a magas koncentráció túl kockázatos a szakértők szerint. Sokáig velünk maradhat a kérdés, hogy ha ma 7,9 milliárd embert nem tudunk megfelelően ellátni, akkor milyen lépésekkel sikerülhet ez a 2050-ben várható kilencmilliárd ember számára a klímaváltozás idején.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kissé csökkentek az orosz búza exportárai a kvótabővítés miatt

2024. április 24. 07:10

Oroszország további 5 millió tonnás kvótát vezetett be búzára, a rozsra, az árpára és a kukoricára, a 2024. február 15. és június 30. közötti időszakra így a hatályos exportkvóta 24 millió tonna.

Millió tonnákkal zuhanhat a 2024/25-ös kukoricatermés

2024. április 22. 14:10

Az amerikai búza- és kukorica-terméskilátás csökken, a terményértékesítési eredmények változók.

Orosz rakéták találtak el egy ukrán gabonakikötőt

2024. április 22. 13:10

Orosz rakétatámadás érte az egyik ukrajnai gabonakikötőt. Az orosz búza termés-előrejelzése csökkent.

Zuhanórepülésbe kezd idén az ukrán gabonatermelés?

2024. április 20. 14:10

Csökken a gabona, kukorica, napraforgó, olajos magvak vetésterülete és a várható termésmennyiség Ukrajnában.

Már a gabona 92 százalékát betakarították Ukrajnában

2020. november 16. 06:48

A kereskedők 3,4 millió tonna kukoricát adtak el külföldre november 13-ig, szemben az előző év azonos napjának 5,3 millió tonnájával.

Növénykórtani helyzetkép az őszi vetésű szántóföldi kultúrák állapotáról január végén

2023. január 28. 05:36

Az átlagnál csapadékosabb ősz után gyakorlatilag november eleje óta a szántóföldek és a rajtuk növekvő őszi vetésű kultúrák folyamatos csapadék- és víznyomás alatt álltak, aminek hatása már erőteljesen látható ezen kultúrák növénykórtani állapotán is.

Korrigáltak a gabonapiacok

2020. április 10. 16:36

Európában, a párizsi árutőzsdén most teljese mértékben a vevők uralták a kereskedést, mind a négy fontos agrártermék ára feljebb ment a következő határidőre.

Drágították a búzát a fekete-tengeri feszültségek és időjárási aggodalmak

2024. április 6. 09:10

Amerikában vegyes mozgásokat, míg Európában inkább vevői fölényt lehetett látni a pénteki kereskedési napon a terménypiacokon. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a kukorica enyhén olcsóbb lett.