Agrárközélet

Rekordszinten az amerikai agrárexport

Agrofórum Online

Sokan arra számítanak, hogy a koronavírus hatásai enyhülnek a vakcinafejlesztéseknek köszönhetően. Az amerikai mezőgazdasági termékek negyedéves exportja ezzel párhuzamosan rekordszintű 152 milliárd dollárra emelkedhet az október 1-jén kezdődött pénzügyi évben az USDA számításai szerint.

Az előrejelzések szerint Kína rekordméretékű, 27 milliárd dolláros importot érhet el a 2021-es gazdálkodási évben, ezzel véget vetve a kereskedelmi háború negatív mezőgazdasági hatásainak. Így visszaszerezhetik az amerikai mezőgazdasági termékek a legfontosabb külföldi piacukat.

Az amerikai mezőgazdasági termékek exportjára vonatkozó új és magasabb USDA-becslés csak 300 millió dollárral marad el a 2014-es rekordtól. Az előrejelzést a kukorica és a szójabab árának emelkedése és Kína erős kereslete támasztja alá. A koronavírus elleni oltástól „azt remélik, hogy a GDP növekedése 2021-ben lendületesen visszatérhet a korábbi szintre” – közölte az USDA.
Az amerikai export 2019-ben és 2020-ban a kereskedelmi háború miatt esett vissza. A január közepén aláírt „első fázisú” kereskedelmi megállapodás Kínát hatalmas mennyiségű amerikai termék vásárlására kötelezte.

„Tény, hogy Kínának szójababra és gabonára van szüksége. Sokkal gyorsabban építették vissza sertésállományukat a sertéspestist követően, mint azt sokan előre jelezték” – mondta Joe Glauber, az IFPRI elemzőcég munkatársa. „Az Egyesült Államok nagy haszonélvezője ennek, különösen az elmúlt hónapokban a Fekete-tenger (régió) problémái, a Kína és Ausztrália közötti kereskedelmi vita, valamint a dél-amerikai növényekkel kapcsolatos aggodalmak kapcsán.”

Az export a jövedelem 20 százalékát biztosítja az amerikai gazdálkodóknak. Az amerikai gazdaságokban termelt búza és szójabab fele, a gyapot 85 százaléka, a rizs kétharmada és a sertéshús egynegyede exportra megy.

Negyedéves szinten az USDA 152 milliárd dolláros exportot jósol, ami 12 százalékos növekedést jelent az éppen lezárult 2020-as pénzügyi év azonos időszakának 135,9 milliárd dollárjához képest. Kína fontos szerepet játszik a fellendülésben, az oda irányuló export 27 milliárd dollárra emelkedett. Ez közel 10 milliárd dollárral több, mint tavaly. A kínai agrárexport rekordja 2012-ben volt 25,9 milliárd dollárral.

„Az új előrejelzések szerint Kína ismét az Egyesült Államok legfontosabb mezőgazdasági exportpiacává válik, utoljára ezt a pozíciót 2017-ben töltötte be az ázsiai ország.” A korábban 1. számú Kanada 21 milliárd dolláros vásárlással a második helyre kerülhet. Mexikó 19,5 milliárd dollárral lehet a következő a sorban, majd Japán 12,4 milliárd dollárral és Dél-Korea 8,2 milliárd dollárral. Az öt legnagyobb ország adja az agrárexport mintegy 55 százalékát évente – húzta alá a Thomson Reuters hírügynökség.

A szójabab exportját az aktuális pénzügyi évben rekordszintű, 26,3 milliárd dollárra ugorhat. Ezt a magasabb árak és az 59,9 millió tonnás rekord exportvolumen lendítette fel. A kukorica exportjának előrejelzése 13,2 milliárd dollár, amely szintén a magasabb árak, illetve a többi exportáló országgal folytatott verseny következtében csökkent.

Kína az elkövetkező évben a világ gazdasági hajtóereje lehet, 8,2 százalékos növekedési rátával, ami duplája a becsült 4 százalékos globális növekedési ütemnek – húzta alá az USDA.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Az időjárási kilátások mozgatják a terménypiacokat

2023. augusztus 2. 06:10

Továbbra is az eladók uralták a terménypiaci kereskedést. Chicagóban a búza 1,8 százalékkal, a kukorica 1 százalékkal, a repce pedig 3,1 százalékkal lett olcsóbb.

Statisztikai bizonytalanság az amerikai piacon

2020. augusztus 15. 11:43

Európában nem romlott annyira az előző napi pozitív hangulat, mint Chicagóban. Igaz a repce vesztett értékéből, de a többi fontosabb agrártermék jegyzése emelkedett.

Olcsóbb a búza a javuló kansasi kilátások miatt

2024. május 18. 09:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, a kukorica stagnált, a repce kurzusa pedig pluszban zárt.

Csökkenhet az orosz búzatermés

2022. október 21. 08:03

A teljes betakarítás előtti búzaterületet Oroszországban 2023-ban 29,1 millió hektárra becsülik, ami 400 ezer hektárral kevesebb, mint az idén.