A Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Napok idén is bőséges programkínálattal és számtalan kiállítóval várta az érdeklődőket. Az eseményen immár 11-ik éve van jelen az OTP Agrár, így a jelenlétről, a partnerkapcsolatok elmélyítésének jelentőségéről, és nem utolsó sorban a vállalati konstrukciókról Zsarnóci Csabával, az OTP Bank Agrár főosztályvezetőjével beszélgettem.
Miért tartják fontosnak a személyes jelenlétet a kiálltáson?
Az OTP Agrár csupán 12. születésnapját ünnepli, de immár 11. alkalommal van jelen a 30 éve, minden évben megrendezett Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Napokon. A személyes jelenlét célja pedig nem más, mint a partnerkapcsolatok mélyítése egy kötetlen, és közvetlen interakcióra lehetőséget teremtő környezetben. Ezáltal pontosabban megismerhetjük az igényeket, majd ezekre az igényekre megfelelő megoldásokat és konstrukciókat tudunk kidolgozni ügyfeleink számára.
Az ügyfelek általában célirányosan keresik fel az OTP Agrár szakembereit, de egy ilyen nagyszabású rendezvényen, természetesen a spontán kapcsolatépítésre is lehetőség nyílik.
Milyen hátteret ad a KAP a gazdák elképzeléseinek megvalósításához a következő időszakban? Melyek a magyarországi implementáció előnyei?
A Közös Agrárpolitika 2023-2027-ig tartó időszaka, pontosabban az ebben rejlő lehetőségek két részre oszthatók. A normatív támogatási rész az I., illetve II. pillérekből származik, és az egységes kérelemben igényelhető támogatásokra vonatkozik. Itt jelentős változások történtek: az első év egy átmeneti év lesz a tekintetben, hogy a gazdák tapasztalatot szereznek a lehetőségek kiaknázásáról. A támogatási szint hektáronként ugyanúgy megtartható, mint az előző időszakban. Ilyen értelemben a normatív támogatási rész biztosított.
A vidékfejlesztési programban a beruházási támogatásoknál a II. pillérben jelentősen megnövekedett a nemzeti társfinanszírozás lehetősége. Ha nem szalasztjuk el, ennek segítségével hosszú távon megalapozhatjuk a magyar mezőgazdaság versenyképességét. Fontos lenne, hogy azok az ágazatok részesüljenek célzottan az összegből, amelyek versenyképessége ténylegesen fenntartható, fejleszthető. Az 5300 milliárd forintnyi összeg megléte, talán, vissza nem térő lehetőség, ésszerű használata rendkívül fontos lenne.
A hitelezési piac kínálati oldalán az OTP Agrár milyen lehetőségeket kínál?
A bankszektor megfelelő hozzájárulása elengedhetetlen a fenti folyamatok megvalósulásához. Mint oly sok mindenre, itt is hatással van az infláció. Rövid és hosszú távú megoldás egyaránt az infláció kordában tartása lenne, amely az alapkamat csökkenését, és piaci alapú hitelezés újbóli felfutását eredményezheti. Meglehetősen turbulens időszakot élünk, ami azért okoz problémát, mert a kamatszintek olyan kihívást jelentenek, amelyet kevés beruházási terv képes ellensúlyozni. Szerencsére léteznek olyan állami támogatási programok (Széchenyi kártya program, Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram) amelyek kamattámogatással, kedvezményes forrású hitelekkel segítik a rendkívüli helyzethez való alkalmazkodást. Kiemelendő továbbá egy, az ez év februárja végén született kormányhatározat, mely a Magyar Fejlesztési Bank Agrár és Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogramjának újraindulását szorgalmazza. Ugyan a program kidolgozása még tart, de ez újabb impulzust adhat a szektornak.
Az említettek mellett fontos termék a támogatás-előfinanszírozás, 35 jogcím előfinanszírozására nyílik lehetőség. Bár ezek kamata nem kamatkedvezményes, azonban a fedezete maga a jövőben kiutalandó támogatás, így egyéb hozzájárulást, biztosítékot az ügyfél részéről nem igényel.
Az OTP Agrár ajánlatai között szerepel továbbá a devizafinanszírozás is, amely esetében a kamatszintek jelentősen alacsonyabbak. Ennek feltétele azonban, hogy az árbevételi oldalon is devizajövedelem keletkezzen, a devizakockázat elkerülése céljából. Az OTP Agrár együttműködik továbbá az Európai Beruházási Bankkal, beruházási hitelforrások megszerzése céljából. A tárgyalások jelenleg is folyamatban vannak, és a reményeink szerint egy-két hónap múlva piacra léphetünk ezzel a lehetőséggel is. Ez újabb forint, illetve euró alapú finanszírozást is lehetővé tesz majd.