Állattenyésztés

10 kreatív ötlet, baromfitartóknak

Agrofórum Online

A felsorolt ötletek ugyan közel sem professzionálisak, de sok esetben jól jöhetnek, és egyszerűen kivitelezhetők. A csirkék, tyúkok és kakasok biztonsága és jóléte pedig ezekkel is biztosított.

Csibeól

Az embergyerekek hamar kinövik a járókát, amibe a szülők alkalmanként beleteszik őket. Viszont ezek a kiszuperált és feleslegesnek tűnő eszközök még kiváló szolgálatot tehetnek csibeólként vagy kifutóként, amíg a fiatal madarak elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy a felnőtt baromfik közé kerüljenek. Ezt követően a tisztítása is egyszerűen megoldható egy slaggal. A járókát potom pénzért használt babaholmikat kínáló oldalakon tudja beszerezni.

Csirkeetető házilag

Nem feltétlenül kell a profi etetőt megvásárolni. Csirkeetető készítése otthon: vágja le egy nagyobb és egy kisebb vödör alját. A nagyobb aljára és a kisebb felső részére lesz szüksége ezután. Csavarozza három-négy L alakú konzol hosszabb oldalát a kisebb vödörhöz úgy, hogy néhány centivel túllógjon az alján. Csavarozza a konzol másik felét a nagyobb vödör aljához. Így egy profi és stabil etetőhöz jut, két vödör áráért.

Húsvéti műanyag tojás újrahasznosítása 1.

A tyúkoknak megvan az a rossz szokásuk, hogy időnként csipegetik a tojásokat. A régi műanyag húsvéti tojásokat töltse meg csirketrágyával, és tegye a tyúkól köré. Amikor egy-egy csirke belecsíp, kellemetlen meglepetés éri.

Húsvéti műanyag tojás újrahasznosítása 2.

Minden tojófészekbe tegyen egy-egy műanyag húsvéti tojást. Ez arra ösztönzi a tyúkokat, hogy az összes fészket használják.

Baromfiülőrúd létrából

Ülőhely építhető az ólban akár egy kiszuperált falétrából is. Lánccal és két zsanérral rögzíthető a falhoz, így tisztításkor felhajtható. Erre az időre egy kampóval lehet biztonságosan rögzíteni.

Ragadozó madár távol tartása 1.

Erősebb horgászzsinórt kell a kifutó tetején oda-vissza rögzíteni úgy, hogy a sorok 6-8 centiméterre legyenek. A zsinór visszaveri a fényt, ezzel távol tartja a madarakat.

Ragadozó madár távol tartása 2.

Ha a tyúkok szabadon mászkálhatnak a kertben, még nagyobb az esélye, hogy a ragadozó madarak esetleg lecsapnak rájuk. Ha van otthon feleslegessé vált, fényes felületű alumíniumtepsije, azokat egy fára fel lehet kötözni. A mozgásukkal és csillogásukkal elriasztják a ragadozókat. De akár műanyag doboztetőket is bevonhat alumíniumfóliával, az is hasonlóan jól funkcionálhat.

Hordozható csirkeól

Aminek kereke van, az gurul, ami gurul, az mobilis. Akár egy nem használt talicskára vagy utánfutóra is épülhet kisebb csirkeól, mindenféle maradék anyagból. Szükség esetén arrébb tolható az egész szerkezet.

Hogyan kerülhető el, hogy a csirkék ráüljenek az etetőre?

A nagyszerű találmány, a csirkeháló ebben az esetben is kézenfekvő megoldást jelent: egyszerűen tekerjük rá az etető tetejére. Az nyeklik-nyaklik, és kényelmetlen a baromfik számára.

Kutyatámadások megelőzése

A kutyatámadások megelőzése érdekében igazán egyedi ötlet az ipekakuánát tartalmazó szirup. Az ipekakuána ugyanis természetes hánytatószer. A szirupból lehet a csirkék hátára kenni egy 2-3 centiméter széles csíkot. A ragadozók nem lesznek tőle boldogok, a csirkék viszont hosszú életet élhetnek.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Szerves trágya: így lehet a költséges hulladékból érték

2024. szeptember 28. 12:10

A trágya, például a baromfitrágya költséges melléktermék, pedig az újrahasznosítása környezetbarát bevételi forrás lehet a gazdálkodók számára.

Átmeneti támogatást kaphatnak a baromfitartók

2020. október 2. 11:33

Az átmeneti támogatás keretében a baromfitartás során mechanikai sérülés megelőzésére, illetve a takarmányozáshoz ivóvíz-minőségű víz biztosítására vehető igénybe támogatás.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Szigorodik a madárinfluenzás területről történő értékesítés

2020. április 2. 11:47

Madárinfluenza miatt korlátozás álló területekről csak Magyarországon forgalmazható friss baromfihús, és ezek csomagolásán különleges azonosítót kell elhelyezni.