Állattenyésztés

22,8 milliárd csirkét tartanak a világon

Agrofórum Online

Szarvasmarhából 1,5 milliárdot, csirkéből 22,8 milliárdot tartanak az emberek szerte a világon. Kacsa és juh 1,2-1,2 milliárd, kecske 1 milliárd, sertés pedig 967 millió van a Földön a lifeofdata Instagram oldalán megjelent infografika adatai szerint.

A szarvasmarhák, csirkék és sertések együttes tömege meghaladja az összes vadon élő emlős, madár és ember együttes tömegét.

A szarvasmarhák Indiában, Dél-Amerikában fordulnak elő legsűrűbben a térkép szerint, de mindegyik kontinensen számottevőnek tekinthető a számuk.

Csirkéből egyértelműen Kínában van a legtöbb, de ez az állat is előfordul minden kontinensen. Indonézia és a Dominikai Köztársaság szerepe még jelentősnek tekinthető a térkép alapján.

Mindemellett alig van olyan ország, ahol ne játszana szerepet az állatállományon belül a csirke.

A kacsák száma Kínában és Bangaldesben számottevő, emellett Európában értelmezhető még komolyabb mennyiségnek a térkép jelölése. Érdekes, hogy Észak- illetve Dél-Amerika, illetve Afrika vagy akár Ausztrália és Óceánia szinte alig szerepel a kacsák térképén.

A juhok tekintetében ismét minden kontinens szerepe jelentős. Új-Zéland, az Egyesült Királyság és észak-nyugat Afrika tekinthető még kiemelkedőnek.

A kecskék Kínában, Indiában és Afrika középső vidékein fordulnak elő sűrűbben. Európában elhanyagolható a mennyiségük a térkép adatai alapján.

A sertéseknél is egyértelmű Kína fölénye, de itt Európa és az Egyesült Államok szerepe is kiemelkedőnek tekinthető.

A manapság ismert háziállatok nagy részét nem sokkal azután háziasították be, hogy az emberek elkezdtek gazdálkodni és állandó településeken élni. Körülbelül 15 000 évvel ezelőtt kezdődött a kutya háziasítása, és folytatódott az úgynevezett haszonállatok állományában. A történelmi kutatások szerint a juhokat az ember 10 000 évvel ezelőtt, a kecskéket 9000 évvel ezelőtt, a sertéseket 8000 évvel ezelőtt, a szarvasmarhákat 8000 évvel ezelőtt, a csirkéket 5000 évvel ezelőtt, a kacsát pedig 4000 évvel ezelőtt kezdte háziasítani az ember.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Állatokat mentenek ki a Duna-szigetről a gazdálkodók

2024. január 15. 16:10

Szerb gazdák és tisztviselők küzdenek az egyik Duna-szigeten rekedt tucatnyi éhező ló és szarvasmarha megmentéséért.

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.

A takarmányárak 27 százalékkal emelkedtek

2022. június 25. 05:37

A takarmányárak mellett jelentős volt az állattartók szempontjából fontos egyéb inputok árának emelkedése is.

A Talentis Agro Csoport számít a fiatal agrárszakemberekre

2019. május 10. 04:37

A Talentis Agro Vállalatcsoport minden meghatározó szántóföldi növénykultúra termesztésében jelen van, kiemelt célként tekintenek a precíziós gazdálkodás kínálta lehetőségekre.