19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Állattenyésztés

22,8 milliárd csirkét tartanak a világon

Agrofórum Online

Szarvasmarhából 1,5 milliárdot, csirkéből 22,8 milliárdot tartanak az emberek szerte a világon. Kacsa és juh 1,2-1,2 milliárd, kecske 1 milliárd, sertés pedig 967 millió van a Földön a lifeofdata Instagram oldalán megjelent infografika adatai szerint.

A szarvasmarhák, csirkék és sertések együttes tömege meghaladja az összes vadon élő emlős, madár és ember együttes tömegét.

A szarvasmarhák Indiában, Dél-Amerikában fordulnak elő legsűrűbben a térkép szerint, de mindegyik kontinensen számottevőnek tekinthető a számuk.

Csirkéből egyértelműen Kínában van a legtöbb, de ez az állat is előfordul minden kontinensen. Indonézia és a Dominikai Köztársaság szerepe még jelentősnek tekinthető a térkép alapján.

Mindemellett alig van olyan ország, ahol ne játszana szerepet az állatállományon belül a csirke.

A kacsák száma Kínában és Bangaldesben számottevő, emellett Európában értelmezhető még komolyabb mennyiségnek a térkép jelölése. Érdekes, hogy Észak- illetve Dél-Amerika, illetve Afrika vagy akár Ausztrália és Óceánia szinte alig szerepel a kacsák térképén.

A juhok tekintetében ismét minden kontinens szerepe jelentős. Új-Zéland, az Egyesült Királyság és észak-nyugat Afrika tekinthető még kiemelkedőnek.

A kecskék Kínában, Indiában és Afrika középső vidékein fordulnak elő sűrűbben. Európában elhanyagolható a mennyiségük a térkép adatai alapján.

A sertéseknél is egyértelmű Kína fölénye, de itt Európa és az Egyesült Államok szerepe is kiemelkedőnek tekinthető.

A manapság ismert háziállatok nagy részét nem sokkal azután háziasították be, hogy az emberek elkezdtek gazdálkodni és állandó településeken élni. Körülbelül 15 000 évvel ezelőtt kezdődött a kutya háziasítása, és folytatódott az úgynevezett haszonállatok állományában. A történelmi kutatások szerint a juhokat az ember 10 000 évvel ezelőtt, a kecskéket 9000 évvel ezelőtt, a sertéseket 8000 évvel ezelőtt, a szarvasmarhákat 8000 évvel ezelőtt, a csirkéket 5000 évvel ezelőtt, a kacsát pedig 4000 évvel ezelőtt kezdte háziasítani az ember.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Száj- és körömfájás ütötte fel a fejét az orosz-kínai határnál

2020. február 12. 15:32

Az orosz hivatalos jelentések szerint a regisztrált 58 fertőzött szarvasmarhát és 18 sertést megsemmisítették, hogy gátat vessenek egy esetleges járvány kitörésének.

NAV árverésen vehetünk szarvasmarhákat

2022. június 19. 08:12

A szarvasmarhákra fajtánként lehet licitálni, közöttük előfordul aberdeen angus és hereford is. Az állatok átlagosan 1-1,5 évesek.

Komoly mennyiségben vásárolt élőállatot hazánktól Kazahsztán

2019. szeptember 17. 10:04

A vásárlásra a kazahsztáni gazdálkodók többször is kérték az ottani mezőgazdasági tárcát, mivel a magyar élőállatok kiváló minőségűek.

Netes rendelés miatt ítélték el a szarvasmarha-kereskedőt

2020. augusztus 27. 10:56

A szarvasmarha-kereskedő vitatta a bíróságon a felelősségét, közölte, hogy a vevő tisztában volt azzal, hogy az érintett állatok úgynevezett "második választású szarvasmarhák".