Állattenyésztés

A GMO-mentes takarmányozást meg lehet valósítani

Agrofórum Online

Kiváltható az állattenyésztők ma elsősorban importszójával kielégített takarmányszükséglete úgynevezett alternatív fehérjenövényekkel, amivel közelebb kerülnénk a teljes génmódosított szervezetektől mentes élelmiszer-előállításhoz – hangsúlyozta a Magyar Időknek Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. A 14 európai ország által nemrég aláírt Európai szójanyilatkozat egyik legfontosabb eleme a fenntarthatóság megőrzése mellett az alternatív fehérjenövények széles körű alkalmazása lehet, kiváltva az import GM szójababot, szójadarát.

– Fontos célokat fogalmazott meg a génmódosított szervezetektől mentes élelmiszer-előállítás érdekében 14 európai uniós tagállam hazánk kezdeményezésére az Európai szójanyilatkozat aláírásával, amelynek a fenntartható termelés mellett az egyik legfontosabb pontja a génmódosított szervezetektől mentes takarmánynövények nagyobb arányú használata az állattenyésztésben – mondta a Magyar Időknek Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Felidézte: Magyarország szójadaraimportja meghaladja a 490 ezer tonnát, míg itthon tavaly 181 ezer tonna szójababot termesztettek a gazdák. Az államtitkár emlékeztetett: az állattenyésztés egyik kulcskérdése a takarmányozás és a fehérjeszükséglet kielégítése. A növényi eredetű fehérjeforrások közül a szójadara a legmegfelelőbb az intenzív takarmányozásra, ugyanis aminosav-összetétele igen közel áll az állati eredetű fehérjékéhez.

Az itthon előállított GMO-mentes szójababot és szójadarát főleg nyugat-európai piacokon értékesítjük, mivel a GM-szervezetektől garantáltan mentes, extra költséggel előállítható takarmányokat felhasználó állattartás termékei­nek magasabb árfát ezeken a piacokon fizetik meg. A feldolgozott termékek exportpiacain – megfelelő tanúsítvánnyal – lehetséges a többletköltségek érvényesítése. A külföldről behozott, takarmányozási célú szójadara sok esetben génmódosított növények felhasználásával készül.

Nagy István ugyanakkor kiemelte: jelentősen csökkenthető a magyarországi állattartók szójadara-behozatala. A részletekkel kapcsolatban arról beszélt, hogy a szemes fehérjenövények, tehát a szójabab mellett a lóbab, a takarmányborsó és az édes csillagfürt növekvő termesztése, valamint a hazai növényolaj- és bioetanolgyártás mind nagyobb volumenben rendelkezésre álló melléktermékeinek növekvő hasznosítása jelentősen hozzájárulhat az importszója kiváltásához.

A szárított gabonatörköly és a szintén kukoricából előállított kukoricaglutén takarmány, a napraforgódara és a repcepogácsa bekeverhető a különböző tápkeverékekbe, így korlátozott mértékben képesek kiváltani a szójadarát. Az előbb említett növényi melléktermékekből évente 440 ezer tonnát állítanak elő, miközben a szójaimportunk 468,8 ezer tonna.

– Az Európai Unió közös agrárpolitikája a 2014–2020 közötti időszakban támogatást nyújt a GM szója kiváltására alkalmas úgynevezett alternatív fehérjenövényekkel. Tavaly a szemes fehérjenövények termelési támogatását 3107 gazda vette igénybe mintegy 67,4 ezer hektáros termőterületen, míg a szálas fehérjenövényekre 4200 gazdálkodó 145,5 ezer hektárra igényelt támogatást. A szemes, illetve szálas növények termesztési támogatására 4,1-4,1 milliárd forintos keret áll rendelkezésre.

Nagy István felidézte, hogy a nemrégiben 14 uniós tagállammal közösen aláírt szójanyilatkozat agrárdiplomáciai siker. A nyilatkozat a GMO-mentes fehérjenövények termesztése mellett támogatja többek közt az egyéb fehérjeforrásokat, például a repcemag, a napraforgó és a melléktermékek felhasználását a takarmányozásban.

A dokumentum nagy hangsúlyt fektet a fogyasztók tájékoztatására a GMO-mentes tanúsítási rendszerek megerősítéséről, valamint a fenntartható fejlődésre, a biológiai sokféleség megőrzésére és a termőterületek védelmére. A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára kiemelte: Magyarország korábban is sokat tett a GMO-mentesség elérése érdekében az ilyen növények teljes termesztési tilalmával.

A jövőben pedig az a cél, hogy a takarmányozásban és az élelmiszeriparban is megvalósuljon a teljes GMO-mentesség. Nagy István hozzátette: ennek a célnak az eléréséhez fontos eszköz a 2016-ban elfogadott GMO-mentes jelölésről szóló földművelésügyi minisztériumi rendelet, amely lehetővé teszi a GMO-mentes termelésből származó termékek egyértelmű megkülönböztetését.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Gyengülő kereslet a szójabab piacán

2024. január 26. 07:40

Európában a malmi búza drágult, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt csütörtökön.

Egy hónapos mélyponton a szója ára

2019. november 13. 10:17

Enyhe, 0,1 százalékos csökkenést követően 916,75 dollárcentre süllyedt a szójabab vékánkénti ára. Ez jó egy hónapos mélypontot jelent a termény kurzusában.

Emelkedett a búza fronthavi jegyzése - Olajnövény- és gabonapiaci jelentés

2018. március 8. 10:24

Magyarországon a full-fat szóját 134 ezer forint/tonna, a takarmánykukoricát átlagosan 44,5 ezer forint/tonna áron értékesítették februárban.