Csokoládék, pralinék, csokis sütik, kekszek, szaloncukrok… Karácsonykor megtelik illatozó finomságokkal a lakás, és az ember óhatatlanul elöl hagy valamennyit, kiszolgáltatva a beles ebnek (büdös dögnek), amely csak erre a pillanatra vár. Milyen következményekre kell számítani, szaladjunk-e a legközelebbi (méregdrága) ügyeletre?
A csokoládé teobromint és koffeint tartalmaz, amelyek hasonló vegyületek (úgynevezett metilxantinok), és hasonló klinikai tüneteket is okoznak. Bár ritkán halálos kimenetelű, a csokoládémérgezés súlyos is lehet. A kutyák szervezete ugyanis a teobromint és a koffeint másképp dolgozza fel, mint az embereké, emiatt érzékenyebbek rájuk.
A csokoládé számos állatfaj számára mérgező. A kutyák azért mégis a legveszélyeztetettebbek, mert válogatás nélkül bármit megesznek, és könnyen hozzáférnek az édességekhez, főleg ünnepek idején.
Mennyi csokoládé mérgező a kutyának?
Minden attól függ, hogy mekkora az eb, milyen típusú csokoládét fogyasztott és mennyit. A csokoládéban lévő metilxantin mennyisége a csokoládé típusától függően változik, ezért a dózisát az elfogyasztott csokoládé kakaótartalma alapján kell kiszámítani. Minél sötétebb és keserűbb a csokoládé, annál veszélyesebb a kutyákra. A kakaóbabban van a legtöbb, ezt követi a cukrozatlan kakaópor, majd az ét- vagy főzőcsokoládé, a félédes csokoládé, a tejcsokoládé; a legkevesebbet a fehér csoki tartalmazza.
Általánosságban elmondható, hogy enyhe klinikai tünetek (hányás, hasmenés, fokozott szomjúság) testtömegkilogrammonként 20 mg teobromint vagy koffeint fogyasztó kutyáknál is jelentkezhetnek; 40-50 mg/ttkg-os adagoknál kardiotoxikus hatások tapasztalhatók, és ≥60 mg/ttkg-os adagok bevitele után görcsrohamok lépnek fel.
A tejcsokoládé esetében például körülbelül 62 g/ttkg potenciálisan halálos a kutyák számára.
A másik veszély, hogy ha a metilxantin nem is okoz mérgezést, a kutyáknál akkor is kialakulhat hányás, hasmenés vagy hasnyálmirigy-gyulladás a csokoládéban lévő zsír és cukor miatt.
Egy hasznos csokoládékalkulátor például itt elérhető. Eszerint ha egy 10 kg-os kutya megeszik egy tábla tej- vagy egy 20 kilós kutya egy tábla étcsokit, már érdemes orvoshoz fordulni.
Milyen klinikai tünetei vannak a csokoládémérgezésnek?
A csokoládémérgezés tünetei általában a lenyelést követő 6-12 órán belül jelentkeznek, és több óráig, de akár napokig tartanak. Súlyosságuk az elfogyasztott teobromin mennyiségétől függ.
A leggyakoribb tünetek a hányás, hasmenés, fokozott szomjúság, lihegés vagy nyugtalanság, túlzott vizelés. Súlyos esetben emelkedett testhőmérséklet (hipertermia), magas pulzus(tachycardia), izomremegés és görcsrohamok vagy akár kóma léphet fel. A halál általában szívritmuszavar, hipertermia vagy légzési elégtelenség miatt következik be. És nem szabad elfelejteni, hogy a csokoládét tartalmazó termékek magas zsírtartalma életveszélyes hasnyálmirigy-gyulladást is kiválthat az arra fogékony állatokban.
A csokimérgezés igazolására nem léteznek egyszerűen elvégezhető teszt.
Hogyan kezelik?
Ha megtörtént a baj, már csak az üres csomagolást találta meg a gazdi (és nem valamelyik humanoid rokon járt rá az édességekre), azonnal beszéljen az állatorvosával, mert ő tudja megmondani, hogy az elfogyasztott mennyiség okozhat-e tüneteket. Ha igen, minél hamarabb megkezdődik a kezelés, annál jobb a prognózis és annál kevésbé költséges a tortúra.
A kezelés a szervezetbe került metilxantinok mennyiségétől függ. 2 órán belüli csokoládéfogyasztás esetén az első lépés a hánytatás, ezt követően a gyomor-bélrendszer működését segítik, folyadékpótlást végeznek, ellenőrzik a szívritmust és a vérnyomást. Ha klinikai tünetek jelentkeznek, a kezelés ezeknek megfelelően támogató és tüneti jellegű.
Adható csokis jutalomfalat a kutyáknak?
Bizony, vannak ilyenek, szerencsére általában csak látszólag tartalmaznak csokoládét, mert a gyártók jellemzően szentjánoskenyeret használnak csokoládéhelyettesítőként. Ha mégis csokoládé kerül a jutifalatba, az általában kis mennyiségű. Ám azt javasoljuk, hogy ezeket inkább kerülje, és maradjon a biztonságosabb finomságoknál, amelyek közül még mindig bőven lehet választani, és nem ártanak a kutyának.
A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.
Fotó: Pixabay