Állattenyésztés

A trágyában képződő mérgező gáz miatt pusztult el négy szarvasmarha

Agrofórum Online

A szerves trágya kéntartalma hidrogén-szulfiddá alakul át, ami mind emberre, mind állatra erősen mérgező hatású. A trágya minőségének javítására szolgáló elemi kén még veszélyesebbé teszi ezt a folyamatot.

A közelmúltban történt Felső-Bajorországban, hogy egy gazda trágyát pumpált át a tárolótartályból az istálló mellett fekvő gödörbe, majd az istállóban négy fiatal elhullott szarvasmarhát talált. A helyi mezőgazdasági, erdészeti és kertészeti társadalombiztosító tette közzé, mi történhetett.

A telepi hígtrágyatároló ebben a gazdaságban egy nagyméretű, megemelt konténerből és egy kisebb gödörből áll, ez utóbbi egy csatornán keresztül közvetlenül kapcsolódik az istállóhoz. A gazda július közepén 90%-os elemi ként tartalmazó műtrágyát adott a szerves trágyához.

Követte a gyártó utasítását, 1 kg műtrágyát használt egy köbméter trágyához, és ezt a keveréket többször is kijuttatta a földjére. Augusztus elején újra meg akarta ismételni a műveletet, a tartályból a gödörbe pumpálta a trágyát, és ez okozhatta a négy fiatal állat halálát, amelyek kénhidrogén-mérgezést szenvedtek. 

A kén-hidrogén vagy más néven hidrogén-szulfid (H2S) színtelen, jellegzetesen záptojás szagú gáz, amely mind az emberre, mind az állatokra erősen mérgező. Még alacsony, 150 mg/m3 (100 ppm) koncentrációban is megbénítja a szaglást. 760 mg/m3 (500 ppm) koncentrációban pedig már a központi idegrendszert és a szívet is veszélyezteti, és a belélegzése halálos is lehet.

A trágyában a természetes lebomlási folyamatok során is keletkezik hidrogén-szulfid, akár veszélyes mennyiségben is. Ha elemi ként adunk a rendszerhez, a baktériumok azt is hidrogén-szulfiddá alakítják át, aminek következtében a koncentrációja a trágyában tovább nő, és ez a folyamat, amelynek során mérgező gáz áramlott vissza az istállóba, vezethetett a szarvasmarhák elhullásához.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Megelőzi a láb- és tőgyfertőzések kialakulását a Lely robotja

2024. május 14. 13:10

A robot emcsak megtisztítja a padozatot a trágyától, de el is szállítja azt a gyűjtőhelyre, hogy ott megfelelő kezelésben részesülhessen.

Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

2022. szeptember 28. 04:37

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?

Így trágyázzunk ősszel!

2022. október 17. 05:38

Ősszel a trágyázással teremtjük meg a következő évi sikerek alapjait. Pár gondolat következik az eredményes őszi trágyázáshoz.

Variációk szervestrágyára a sok termésért

2022. január 19. 09:45

A tápanyag-utánpótlás világában a szervestrágyázás az, ami a legtermészetesebb, legfenntarthatóbb megoldást nyújtja még mindig, bár az is igaz, hogy ezt a műtrágyával észszerűen kombinálva lehet a legjobb eredményeket elérni. Nézzük, milyen alternatívák lehetnek szervestrágyákra!