15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Állattenyésztés

A trágyában képződő mérgező gáz miatt pusztult el négy szarvasmarha

Agrofórum Online

A szerves trágya kéntartalma hidrogén-szulfiddá alakul át, ami mind emberre, mind állatra erősen mérgező hatású. A trágya minőségének javítására szolgáló elemi kén még veszélyesebbé teszi ezt a folyamatot.

A közelmúltban történt Felső-Bajorországban, hogy egy gazda trágyát pumpált át a tárolótartályból az istálló mellett fekvő gödörbe, majd az istállóban négy fiatal elhullott szarvasmarhát talált. A helyi mezőgazdasági, erdészeti és kertészeti társadalombiztosító tette közzé, mi történhetett.

A telepi hígtrágyatároló ebben a gazdaságban egy nagyméretű, megemelt konténerből és egy kisebb gödörből áll, ez utóbbi egy csatornán keresztül közvetlenül kapcsolódik az istállóhoz. A gazda július közepén 90%-os elemi ként tartalmazó műtrágyát adott a szerves trágyához.

Követte a gyártó utasítását, 1 kg műtrágyát használt egy köbméter trágyához, és ezt a keveréket többször is kijuttatta a földjére. Augusztus elején újra meg akarta ismételni a műveletet, a tartályból a gödörbe pumpálta a trágyát, és ez okozhatta a négy fiatal állat halálát, amelyek kénhidrogén-mérgezést szenvedtek. 

A kén-hidrogén vagy más néven hidrogén-szulfid (H2S) színtelen, jellegzetesen záptojás szagú gáz, amely mind az emberre, mind az állatokra erősen mérgező. Még alacsony, 150 mg/m3 (100 ppm) koncentrációban is megbénítja a szaglást. 760 mg/m3 (500 ppm) koncentrációban pedig már a központi idegrendszert és a szívet is veszélyezteti, és a belélegzése halálos is lehet.

A trágyában a természetes lebomlási folyamatok során is keletkezik hidrogén-szulfid, akár veszélyes mennyiségben is. Ha elemi ként adunk a rendszerhez, a baktériumok azt is hidrogén-szulfiddá alakítják át, aminek következtében a koncentrációja a trágyában tovább nő, és ez a folyamat, amelynek során mérgező gáz áramlott vissza az istállóba, vezethetett a szarvasmarhák elhullásához.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Szerves trágyák jelentősége és használata a zöldségtermesztésben, IV. (Érettség, trágyaadagok, kihelyezésük és talajba munkálásuk – mint gyakori termesztői kérdések)

2023. december 3. 11:10

Kedves Olvasónk! A szerves trágyákról és használatukról készült cikksorozatunk végén szeretnénk azokra a kérdésekre választ adni, amit eljuttattak a szerkesztőségünkbe, azokra, amiket a zöldségtermesztési tanácskozások és beszélgetések alkalmával gyakran feltesznek, felvetésként elhangzanak.

Variációk szervestrágyára a sok termésért

2022. január 19. 09:45

A tápanyag-utánpótlás világában a szervestrágyázás az, ami a legtermészetesebb, legfenntarthatóbb megoldást nyújtja még mindig, bár az is igaz, hogy ezt a műtrágyával észszerűen kombinálva lehet a legjobb eredményeket elérni. Nézzük, milyen alternatívák lehetnek szervestrágyákra!

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Szerves trágyák jelentősége és használata a zöldségtermesztésben, III. (Zöldségtermesztésben számításba jöhető egyéb szerves anyagok)

2023. november 30. 10:10

Az állati eredetű trágyákon kívül a - zöldségtermesztés jellegéből adódóan - számos egyéb szerves anyagot használnak talajjavítási célból. Szabadföldi zöldségtermesztésben, a kombinált vetésforgók esetében számításba jönnek a zöldtrágyák is.