A tejelő tehenészetek számára jelentenek óriási segítséget a DeLaval új fejőrobotjai, amelyek szinte azonnal megszokhatók a jószágok számára, és számottevően csökkentik a humán-munkaerőigényt.
A robotos fejést helyezi új dimenzióba a tejipari és mezőgazdasági gépeket gyártó svéd DeLaval fejlesztése. A VMS Batch Milking fejési rendszert nagy tehenészetek számára találták ki, mégpedig azok igényeit és kihívásait pontosabban megismerve.
A központosított robotfejés koncepcióját a nagyobb tehenészeteket is egyre inkább sújtó humán-munkaerőhiány hívta életre. Előnye, hogy egyszerűbb kialakítású épületekben vagy akár a korábban épült fejőházakban is elhelyezhető megfelelő átalakításokkal.
A DeLaval szeptember 1-jén tett közzé egy sajtóanyagot a világ eddig legnagyobb, központosított robotfejést alkalmazó gazdaságáról. Ez a dániai Koldingban található, és 24 darab VMS V310 fejőrobotot foglal magában. A rendszert idén májusban állították munkába, és azóta már rengeteg tapasztalatot szereztek a 830 tejelő tehenük fejésével kapcsolatban.
„Az állatok könnyen alkalmazkodtak a rendszerhez, és mindegyiket már a legelső naptól ezzel tudtuk fejni”
– újságolta Klaus Jakobsen, a gazdaság tulajdonosa. Jelenleg úgy kalkulál, hogy a következő években 1400 egyedesre fejleszti az állományát, hiszen a fejés innentől kezdve nem jelent szűk keresztmetszetet a munkafolyamatokban.
A központosított robotfejési rendszerben a fejőrobotok nem az istállóban, hanem egy központi épületben kerülnek elhelyezésre. Mégpedig úgy, hogy az állatok több robot közül is választhatnak. Mivel a fejés párhuzamosan történik minden fejőrobotban, így folyamatos a tehénforgalom.
A fejéshez elegendő az előváróba felhajtani az állatokat, és a fejés megindul, amint az első állat belép valamelyik fejőrobotba. A csoportokat nem szükséges elkülöníteni egymástól az előváróban, mivel a fejést követően a visszatérő folyosón elhelyezett okoskapu csak a megfelelő csoportba engedi vissza a teheneket.
A rendszer egyik előnye, hogy megtartható a tejelő napok szerinti csoportosítás, amely ismert és jól bevált gyakorlat. Ennek köszönhetően a költséghatékony TMR takarmányozás is folytatható az átállást követően, a robotban csak minimális csalogató takarmányt kell adni az állatoknak.
A tehenek a napi 2-3 fejésen kívül teljesen szabadon mozognak az istállóban, saját ritmusuk szerint. A fejés pedig sokkal nyugodtabban zajlik, mint egy hagyományos fejőházi rendszerben, mivel nem alakul ki zsúfoltság az előváróban. Az állatok önkéntesen lépnek be a robotokba, motivációként elegendő akár napi 1-2 kg abrak is.
A rendszer méretétől függően a fejéshez 1-2 fő szükséges műszakonként, akik az állatokat felterelik a fejésre, és ellátják a fejőrobotok körüli feladatokat. Az automata fejésnek köszönhetően nincs szükség a fejősök betanítására, a munkaerőnek csupán néhány egyszerűbb feladatot kell ellátnia. Egy fejőrobot akár napi 180 fejést is képes elvégezni.