Állattenyésztés

Az egyik nagy ukrán sertéstenyésztő újraindítaná az ágazatot

Agrofórum Online

A KSG Agro, Ukrajna egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalata sertéstartók számára indított gazdaságélénkítő programot. A program iránt, amellyel a nagyvállalat országszerte segítene a gazdáknak talpra állni vagy bővíteni vállalkozásukat, 15 ukrán régió több tucat közepes és nagy sertéstenyésztője érdeklődik.

Szergej Kaszjanov, a KSG Agro elnöke elmagyarázta, hogy mi a tervük: a felajánlott partnerség keretében, amelynek minimális időtartama másfél év, a nagyvállalat elválasztott malacokat kínál, valamint tanácsokat ad a hizlalásra, takarmányozásra és a gazdaság irányítására vonatkozóan.

Bőven van potenciál az ukrán sertéstenyésztésben

Számos európai országban ökológiai problémák merülnek fel a sertéstelepek nagyfokú koncentrációja miatt. Az afrikai sertéspestis (ASP) is könnyebben terjed az ilyen helyeken. Emellett a takarmánypiaci áremelkedések és a munkaerőhiány miatt egyes gazdaságok kénytelenek visszafogni tevékenységüket.

UgyanakkorSzergej Kaszjanov szerint Ukrajnának egyedülálló lehetőségei vannak a sertéstenyésztés felfuttatására. Ennek oka, hogy a sertéshústermékek ára az európai piacon jelentős mértékben emelkedett.

Az ukrán takarmányárak viszont a hazai gabonapiac túlkínálata miatt meredeken esnek. Szergej Kaszjanov szerint ez a kikötők blokádjának a következménye. Ezt a túlkínálatot állati fehérjévé lehetne és kellene alakítani, hogy magasabb hozzáadott értékű terméket kapjanak.

A sertéstenyésztés tehát kiutat jelenthet azoknak a gazdáknak, akik nehezen tudják értékesíteni gabonájukat. Szergej Kaszjanov szerint ez diverzifikáltabbá és fenntarthatóbbá teszi a vállalkozásukat, ami stratégiai szempontból nagyon fontos a háborús és általános bizonytalansági körülmények között.

Az újjáépítési program pozitív következményei

A KSG Agro elnöke szerint a partnerségen alapuló újjáépítési program hatása messze túlmutat azon, hogy a csatlakozó cégek közvetlen profitot termelnek.

Az újjáépítés előnyei összetettek:

  • új munkahelyek jönnének létre,
  • bővülnének a termelési kapacitásaik,
  • több adóbevétel jutna az államnak,
  • jó minőségű hazai termékek kerülnének a belső piacra,
  • a frontterületeken és a megszállt területeken leállított kapacitások is részben kompenzálhatóvá válnának.

Mindez együttesen alkotja az élelmiszer-ellátás biztonságát, és teszi az ukrán társadalmat ellenállóbbá a külső fenyegetésekkel szemben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Ukrajna nem enyhítené a gabonaszállításokkal kapcsolatos álláspontját

2023. szeptember 6. 12:40

Ukrajna visszautasította Törökország azon javaslatát, hogy Kijevnek enyhítenie kellene álláspontját a fekete-tengeri gabona szállításával kapcsolatos megállapodás újraélesztése érdekében.

Új fekete-tengeri gabonaexport-terminált építenek Ukrajnában

2021. április 17. 07:33

A terminál körülbelül 150 millió dollárba kerülhet, és várhatóan 2-3 éven belül készülhet el szakértők szerint.

A fekete-tengeri gabonaüzlet az ammóniavezetéken múlhat

2023. június 7. 08:03

Oroszország szerint az ammónia tranzitja „bár nem szó szerint van megfogalmazva, a megállapodás logikájából következik”.

Így segítik az ukrán katonák a gabonaszállításokat

2024. augusztus 24. 16:10

Az ukrán tengeri folyosó működése során 2059 hajó 57,7 millió tonna rakományt szállított 46 országba, ebből 39 millió tonna mezőgazdasági terméket.