A KSG Agro, Ukrajna egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalata sertéstartók számára indított gazdaságélénkítő programot. A program iránt, amellyel a nagyvállalat országszerte segítene a gazdáknak talpra állni vagy bővíteni vállalkozásukat, 15 ukrán régió több tucat közepes és nagy sertéstenyésztője érdeklődik.
Szergej Kaszjanov, a KSG Agro elnöke elmagyarázta, hogy mi a tervük: a felajánlott partnerség keretében, amelynek minimális időtartama másfél év, a nagyvállalat elválasztott malacokat kínál, valamint tanácsokat ad a hizlalásra, takarmányozásra és a gazdaság irányítására vonatkozóan.
Bőven van potenciál az ukrán sertéstenyésztésben
Számos európai országban ökológiai problémák merülnek fel a sertéstelepek nagyfokú koncentrációja miatt. Az afrikai sertéspestis (ASP) is könnyebben terjed az ilyen helyeken. Emellett a takarmánypiaci áremelkedések és a munkaerőhiány miatt egyes gazdaságok kénytelenek visszafogni tevékenységüket.
UgyanakkorSzergej Kaszjanov szerint Ukrajnának egyedülálló lehetőségei vannak a sertéstenyésztés felfuttatására. Ennek oka, hogy a sertéshústermékek ára az európai piacon jelentős mértékben emelkedett.
Az ukrán takarmányárak viszont a hazai gabonapiac túlkínálata miatt meredeken esnek. Szergej Kaszjanov szerint ez a kikötők blokádjának a következménye. Ezt a túlkínálatot állati fehérjévé lehetne és kellene alakítani, hogy magasabb hozzáadott értékű terméket kapjanak.
A sertéstenyésztés tehát kiutat jelenthet azoknak a gazdáknak, akik nehezen tudják értékesíteni gabonájukat. Szergej Kaszjanov szerint ez diverzifikáltabbá és fenntarthatóbbá teszi a vállalkozásukat, ami stratégiai szempontból nagyon fontos a háborús és általános bizonytalansági körülmények között.
Az újjáépítési program pozitív következményei
A KSG Agro elnöke szerint a partnerségen alapuló újjáépítési program hatása messze túlmutat azon, hogy a csatlakozó cégek közvetlen profitot termelnek.
Az újjáépítés előnyei összetettek:
- új munkahelyek jönnének létre,
- bővülnének a termelési kapacitásaik,
- több adóbevétel jutna az államnak,
- jó minőségű hazai termékek kerülnének a belső piacra,
- a frontterületeken és a megszállt területeken leállított kapacitások is részben kompenzálhatóvá válnának.
Mindez együttesen alkotja az élelmiszer-ellátás biztonságát, és teszi az ukrán társadalmat ellenállóbbá a külső fenyegetésekkel szemben.
Fotó: Pixabay