A Cubilog Kft. IOT-megoldásokat nyújt az ipar és a mezőgazdaság területén termelő üzemek, állattartó telepek számára.
Egyszerű és könnyen használható digitalizációs megoldásuk kényelmes alkalmazást biztosít a tulajdonosok, vezetők vagy gazdálkodók számára, hogy akár távolról is felügyeljék termelési tevékenységüket a biztonság és a hatékonyság növelése érdekében.
A PREGA konferencián Weibel Balázs, Cubilog Kft. ügyvezetője és Egyed Barna, a BOS-Frucht Agrárszövetkezet ügyvezetője arról beszélt,
hogyan lehet a gyakorlatban megoldani a szenzorálást tejhozamnövelési és üzembiztonsági céllal.
A távfelügyeleti rendszer, amellett, hogy kimutatja az adatokat, azonnali riasztásokat küld, hiszen a cél a gyors reakció. A termelés már nem is veszi észre, hogy vannak műszaki anomáliák a háttérben, hiszen a műszak előbb tud róla, mint ez a termelésben megjelenik.
A mért adatok, mivel adatbázisban letárolásra kerülnek, egy adatexport formájában, egyszerű módon, akár egy Excel formátumban vagy adatbázisban is megjeleníthetők, ahol mélyebb AI alapú elemzőrendszer is betölthető.
A termelési folyamatok minőségét az adatok gyűjtésével, elemzésével növelni lehet. A hibák csökkenthetők, amivel az üzembiztonságot tudjuk megteremteni, legyen akár a hiba emberi mulasztás vagy műszaki meghibásodás.
„Miért is vágtunk bele mi abba, hogy figyeljük az etetést, az itatást és a fejést? – kezdte előadását Egyed Barna. – Azt gondolom, hogy egy tehenészetben, egy nyereségesen működő tehenészetben ez három alapvető fontosságú dolog. Ha közülük valamelyik hiányzik vagy hibádzik, akkor a végén nem lesz megfelelő mennyiségű eredmény.”
Hőstressz, itatás, fejés
Az etetés megfigyelésével indultak, ahol az volt a cél, hogy magát az infrastruktúrát kövessék nyomon. Az állatok hogyan érzik magukat, van-e hőstressz az istállóban, megfelelő időben avatkoznak-e be, megfelelő időben indulnak el a ventilátorok, megfelelő időben indul el a vízpermetet. Az embereknek a hőérzékelése ugyanis nem azonos az állatok hőérzékelésével, így nem ugyanúgy reagálnak. Ha probléma van, a rendszer azonnal küld a telepvezetőnek egy riasztást.
A másik kritikus pont: az itatás. Itt azt kezdték el figyelni, hogy termelnek-e a szivattyúk. Nézik a puffertartályban a vízmennyiséget. Ha esetleg a hirtelen elvétel miatt szintcsökkenést érzékelnek, amit nem tud pótolni a szivattyú, a kollégák azonnal tudják ellenőrizni a berendezéseket.
A harmadik fontos folyamat a fejés, ahol alapvetően azt nézik, hogy a takarmánykiosztó kocsiból kiosztott TMR adagnak megfelelően alakul-e az állatok tejhozama, illetve követni tudják magának a fejésnek a higiéniai körülményei, hiszen abból élelmiszeripari alapanyag készül.
Weibel Balázs az előadás végén még elmondta, mindent lehet szenzorálni, mindig mindenből lehet még plusz adatot kinyerni, ami visszavezethető a termelés vagy a hatékonyság növelésére.
A következő lépés a takarmány feltolás figyelése, amikor embereket és gépeket ellenőrizhetünk. Véleménye szerint, munkaerőt úgy lehet megtartani, ha ösztönözzük a jó munkavégzésre. Ha visszamérjük a dolgozót, lejelenti, hogy miért mulasztott, vagy a gép miért hibásodott meg, mennyi az ő felelőssége, akár mozgó béroldalra is vissza lehet kötni a munkát, ami a hosszú távú együttműködés alapja lehet.
(Fotó: matthiasboeckel/Pixabay)