Állattenyésztés

Csemegekukorica: ehetik a házi kedvenceink is?

Agrofórum Online

A kérdés feleslegesnek tűnhet annak fényében, hogy néhány évtizede az emberek még mindent a kutyák tányérjára dobtak. Nem voltak jó és rossz ételek, legfeljebb az éles csirkecsont volt tiltólistás és a nyers disznóhús. Ezzel szemben ma már ugyanúgy végig kell gondolni szinte minden egyes élelmiszer esetén, vajon adható-e az a kutyának vagy sem?

Laikusok erre azt mondhatnák, ugyan, mi baja lehet egy kutyának bármilyen ételtől? Nos, nagyon is komoly baja lehet, különösen a kisebb testűeknek (hiszen a mennyiség igenis számít annak függvényében, hogy egy kutya 2,5 vagy 60 kiló).

Az avokádó, a csokoládé, az édesítőszerek, a mazsola, a szőlő, a hagyma mind-mind tiltólistás ételek, hiszen ezek nem csak rosszullétet, hanem olyan súlyos szervi problémákat okozhatnak, amitől a kutya még megfelelő orvosi ellátás mellett is elpusztulhat.

De mi a helyzet a kukoricával?

A kukorica valamilyen formában, de a legtöbb családban az asztalra kerül. Nyáron jellemzően főzve vagy grillezve, az év többi részében pedig konzervként vagy fagyasztott élelmiszerként, végül – és talán ez a leggyakoribb manapság – pattogatott formában. Hogy ezek közül melyik egészséges és melyik nem, sokak számára nem egyértelmű, ezért csokorba szedjük a tudnivalókat.

  • A csemegekukorica alapvetően (megfelelő formában elkészítve) biztonságosan fogyasztható a kutyák számára.
  • Linolsavat és antioxidánsokat tartalmaz, emellett remek rost- és energiaforrás a kutyáknak.
  • Magas szénhidráttartalma miatt mértékkel szabad csak a kutyáknak adni (kiváltképp a kistestűeknek).
  • A cukrozott, ízesített, fűszerekkel teli konzervek kerülendők! Ha konzervkukoricát akarunk adni a kutyának, válasszunk natúr, bio verziót.
  • Ha főtt kukoricát adunk a kutyának, fontos, hogy sótlan lében főzzük meg és késsel vágjuk le a szemeket a csőről. A nagy testű, mohó kutyák lehet, hogy szívesen elrágcsálnák a csövet, de az veszélyes rájuk nézve, mert fulladást és bélelzáródást okozhat. Emellett hiányzik a bélrendszerükből az az enzim, ami hatékonyan le tudja bontani a cellulózt, így a hirtelen benyelt kukoricacső komoly gyulladást okozhat. Ezért mindig csak a lefejtett kukoricaszemeket tegyük a táljukba, ízesítés nélkül.
  • Ha első ízben kap a kutyánk kukoricát, mindig csak egy pár szemet adjunk kóstolóba, nézzük meg, hogy reagál, miként emészti meg, és ezután, ha ízlik a kutyának, legközelebb kaphat többet. (Kivéve a kistestűek, mert nekik nem szabad nagy mennyiségben adni belőle.) Ezzel kivédhetünk egy esetlegesen bekövetkező allergiarohamot is, amiről esetleg korábban nem tudtunk.

Konzultáljunk az állatorvossal!

  • A kukorica mindig egy plusz íz legyen a kutya tálján, ne főfogás! Csemegeként belekeverhetjük rizsbe, húsfélék közé. A mennyiséget illetően azonban legyünk óvatosak. Ha nem vagyunk benne biztosak, mennyi lenne az optimális mennyiség, konzultáljunk az állatorvossal, aki a kutya fajtája, egészségi állapota, kora és ismert betegségei alapján pontosan meg fogja mondani, mi a biztonságos a számára.
  • A fagyasztott csemegekukorica biztonsággal fogyasztható a kutyák számára, de ebben az esetben is ellenőrizni kell, nincs-e megsózva vagy cukrozva a kukorica. Csak a natúr termékek jók, kis mennyiségben, alaposan megfőzve.
  • Bár a bébikukorica zsenge csöve fogyasztható, ha kutyának adjuk, célszerű apróra vágni és csak akkor odaadni, ha valóban nagyon zsenge, különben problémát okozhat.
  • A pattogatott kukorica minden háztartásban nagy sláger, és mivel ízes, illatos, legtöbbször sós, vajas vagy sajtos, a kutyák éhes szemmel nézik az elkészült tálakban púposra halmozott csemegét – ez azonban nem való nekik! A kutyák kizárólag ízesítés nélküli, serpenyőben/air fryerben, olaj nélkül készült pattogatott kukoricát ehetnek, és akkor is figyelni kell arra, hogy a tányérjukra ne kerüljenek egészben maradt kukoricaszemek. És ebben az esetben is fontos, hogy a nekik adott pattogatott kukorica csak néhány szem (csemege) legyen, ne fő étel.

Összefoglalva:

A kutyák kis mennyiségben, csemegeként ehetnek kukoricát, de kizárólag a csőről levágva, ízesítés nélkül és olajmentesen. Meg kell értenünk, hogy nekik másképp működik az emésztőrendszerük, mint a miénk, így ami nekünk finom nassolnivaló, nekik akár méreg is lehet.

(Fotó: Göblyös Péter/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Stabilan első Európában a hazai csemegekukorica szegmens

2021. augusztus 11. 11:00

A koronavírus járvány és a bizonytalan időjárás ellenére stabil a kereslet a magyar csemegekukorica iránt. A közkedvelt zöldségféléből idén 30 ezer hektárról mintegy félmillió tonnát takaríthatnak be a termelők. A termény többségéből különféle feldolgozóipari termékek készülnek, amelyek keresett exportcikkek. Jó hír a gazdáknak, hogy új fajták bevezetésével nagyban sikerült visszaszorítani egy, a növény hozamát csökkentő vírust, hangzott el a Syngenta kabai szakmai rendezvényén.

Sikerágazat a csemegekukorica-termesztés itthon

2018. július 7. 16:24

A csemegekukorica-termelés szigorúan szerződéshez kötött, amelyben a felvásárlók meghatározzák, mikor, milyen fajtákat vessenek a termelők, s hogy mikor kell a terményt betakarítani.

Drágább lesz a csemegekukorica - kevesebb termett

2019. augusztus 27. 14:13

Kifogytak az európai konzervgyárak készletei csemegekukoricából, így a feldolgozók nagyon várják az idei termést, amely a szélsőséges időjárás miatt kissé elmaradhat hazánkban az elmúlt években átlagosan megtermelt 500 ezer tonnás mennyiségtől.

Még június végén is vethető zöldségek

2023. június 28. 05:36

Ebben a cikkben összeszedtem pár növényt, amit még nyáron is ráérünk vetni.