Az erdőirtás-mentes ellátási láncok kialakításának hatókörének jelentős bővítését szorgalmazza az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága. Az alkalmazási kört ki kell terjeszteni a döntéshozók szerint a juh- és kecskehúsra, a kukoricára és a gumira, valamint a marhahús, a kakaó és a kávé is szerepel a bizottsági tervezetben.
A követelményeknek vonatkozniuk kell a sertés-, juh- és kecskehúsból, baromfihúsból, kukoricából és gumiból készült termékekre, valamint nyomtatott papírtermékekre is – követelték az EU környezetvédelmi politikusai július 12-én elfogadott jelentésükben.
E javaslat szerint kezdetben csak a marhahúst, a kakaót, a kávét, a pálmaolajat, a szóját és a fát, valamint az ezeket az alapanyagokat tartalmazó vagy azokból készült termékeket, például bőrt, csokit és bútorokat kell szerepeltetni. A plenáris ülés várhatóan szeptemberben fogadhatja el a Parlament álláspontját; majd megkezdődhetnek a tárgyalások a tagállamokkal a végleges törvényről.
Eközben a Környezetvédelmi Tanácsban a tagállamok megegyeztek a Bizottság által javasolt alkalmazási körben. Az EU környezetvédelmi politikusai ragaszkodnak ahhoz is, hogy a Bizottság legkésőbb a rendelet hatályba lépése után két évvel vizsgálja meg, ki kell-e terjeszteni azokat más árukra is, mint például a cukornádra, az etanolra és a bányászati termékekre.
A képviselők azt is szorgalmazzák, hogy a követelmények hatálybalépésüktől számított egy éven belül vonatkozzanak más természetes ökoszisztémákra is, mint például a gyepekre, tőzeges területekre és vizes élőhelyekre. Emellett biztosítani kell, hogy a pénzintézetek tevékenysége ne járuljon hozzá az erdőirtáshoz.
Ezen túlmenően igazolni kellett, hogy a vállalatok a termékek gyártása során tiszteletben tartják a nemzetközi jog által védett emberi jogokat. Ez magában foglalta az őslakos népek jogainak, valamint azon ország vonatkozó törvényeinek és szabványainak tiszteletben tartását is, ahol a termékeket gyártják.
Az új törvény konkrétan arra kötelezné a vállalatokat, hogy az úgynevezett „gondoskodási kötelezettséget” alkalmazzák annak ellenőrzésére, hogy az EU-ban értékesített árukat nem erdőirtott vagy leromlott területeken állították elő. A Bizottság úgy véli, hogy ez megnyugtatná a fogyasztókat arról, hogy az általuk vásárolt termékek nem járulnak hozzá az EU-n kívüli erdők, köztük a pótolhatatlan trópusi erdők pusztulásához – számolt be a német proplanta mezőgazdasági híroldal. Ennek az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése elleni küzdelmet is erősítenie kell.