Állattenyésztés

Évekig tarthat még az afrikai sertéspestis elleni oltóanyag kifejlesztése

Syngenta Blog

A tudósok továbbra is erősen dolgoznak olyan oltóanyag kifejlesztésén, amely segít megvédeni a világ sertésállományát. A komoly munka viszont csak azután kezdődött, hogy a vírus megjelent Kínában is.

A gazdák már régóta visszatartják az afrikai sertéspestis terjedését a fertőzött állatok karanténba helyezése és leölése révén, ám csak a betegség Kelet-Ázsiába való elterjedése indította el komolyan az oltóanyaggal kapcsolatos kísérleteket.

Az írországi Independent.ie maliciózusan meg is jegyzi: az afrikai sertéspestis megelőzését szolgáló oltás kifejlesztését addig nem tekintették a kutatók kiemelt prioritásának, amíg a betegség tavaly meg nem jelent Kínában, amely a világ sertésállományának felének ad otthont. Azóta más ázsiai országokban is elterjedt, ideértve Vietnamot, ahol a vírus hat hónap alatt 3,7 millió sertést pusztított el. Vietnam és Kína komoly erőfeszítéseket tesz az oltóanyag kifejlesztésére, ám a gyors eredmény elérése is évekig tarthat.

„Mielőtt egy oltóanyag forgalomba kerülhet, nagyszámú, biztonságosan elkülönített sertésen kell vizsgálni, és analizálni kell hulladékukat, illetve tetemüket is. Ez a folyamat két-öt évig tart – mondta Linda Dixon, a londoni Pirbright Intézet vírusos betegségeket vizsgáló biológusa.

Az 1960-as években Spanyolország és Portugália tesztelt egy ilyen oltást az afrikai sertéspestis kitörése után.

„Eleinte úgy tűnt, hogy a kezelt sertések jól vannak, de aztán a bőrükön kelések keletkeztek, sőt köszvényesek lettek” – mondta el Jose Manuel Sanchez-Vizcaino Rodriguez, aki a madridi egyetemen az afrikai sertéspestissel foglalkozó laboratóriumot vezeti.

A két ország végül szigorú egészségügyi protokollok bevezetésével, a fertőzött és hordozó sertések karanténba helyezése és leölése révén számolta fel a betegséget.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Változtattak az afrikai sertéspestis miatt a kockázati besoroláson

2019. december 26. 15:02

A Szakértői Csoport javaslata alapján az országos főállatorvos hazánk minden, alacsony kockázatúnak minősített vadgazdálkodási egységénél közepes szintűre emelte a kockázati besorolást.

Akcióterv készült az afrikai sertéspestis felszámolása érdekében

2021. február 17. 12:35

„Minden tagállamot a vaddisznóállomány szabályozásáról szóló nemzeti akcióterv összeállítására kötelezte az EU-s afrikai sertéspestis (ASP) stratégia tavaly áprilisi módosítása. Az akcióterv célja, hogy a világszerte hatalmas kárt okozó betegséget sikerüljön ellenőrzés alatt tartani és mielőbb felszámolni az EU területén.” -adta hírül a Nébih. Az akciótervről, a jelenlegi ASP helyzetről Dr. Bognár Lajos országos főállatorvost kérdeztük.

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

2018. április 26. 13:51

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Most még fontosabb az ASP elleni védekezés

2020. április 24. 08:33

Az ASP elleni védekezésben továbbra is elsődleges feladat a vírus házisertés-állományokba való bekerülésének megakadályozása.