Állattenyésztés

Féreghajtó szereknek ellenálló kampósférgek jelentek meg

ScienceDaily

Egy új kutatás szerint a kutyák kampósférgei egyre inkább ellenállnak a parazitairtó szereknek Ausztráliában.

A Queenslandi Egyetem és a Sydney-i Egyetem tudósai széles körű rezisztenciát állapítottak meg a kutyák gyomor-bélrendszeri parazitáinak kezelésére gyakran használt benzimidazol alapú féregtelenítő szerekkel szemben.

A parazitafertőzés tünetei

A kutyákra és macskákra, de még az emberekre is veszélyes kampósféreg kampó alakú szájszervéről kapta nevét, melynek segítségével beleakaszkodik a vékonybél belső falába. Vérszívással táplálkozik, aminek következtében később komoly vérszegénységet is okozhat. Csökkenő testsúlyban, illetve étvágytalanságban mutatkozik meg a féregfertőzöttség, de alultáplált, rossz körülmények közt tartott állatoknál jelentkezhet véres hasmenés is. De ami még ennél is rosszabb, a paraziták a bőrön keresztül átterjedhetnek az emberre.

Az embereknél a fertőzés lehet tünetmentes is. Az első tünet, hogy a fertőzés helyén, ahol a lárvák a bőrbe hatoltak, viszketés és bőrfelszínből kiemelkedő kiütés jelenhet meg. Ezután a lárvák vándorlása miatt köhögés, nehézlégzés, láz, véres köpet, sípoló légzés alakulhat ki, súlyosabb fertőzés esetén hasmenés, hasi fájdalom, étvágytalanság, fogyás, kimerültség jelentkezhet. A székletben peték láthatók.

Megszűnhet a féregirtó szer rutinszerű használata

A kutyák kampósférgessége ellen a legjobb fegyverek a benzimidazol alapú féregtelenítők voltak, de ezek kezdik elveszíteni a hatásukat. A kutatás vezetője elmondta, hogy a vizsgált kampósféregminták közel 70 százaléka mutatott olyan genetikai mutációkat, amelyek gyógyszerrezisztenciát okozhatnak.

A kutatócsoport több mint 100 ausztráliai és új-zélandi állatból származó mintát vizsgált meg. Az eredmények azt mutatták, hogy a rezisztencia terjed a kampósféregfajok között. A kutatók szerint a jövőben ugyanúgy kell bánni a parazitamentesítő termékekkel, mint az antibiotikummal, ha a rezisztencia kialakulását késleltetni szeretnénk. Ez azt jelenti, hogy nem rutinszerűen, hanem valóban csak akkor szabad használni ezeket a termékeket, amikor erős a fertőzöttség gyanúja.

A rezisztencia terjedésével folyamatos nyomon követésre és új ellenőrzési stratégiák kidolgozására van szükség az állatok és az emberek egészségének védelme érdekében.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Az őszi káposztarepce gyökérgolyvás betegsége

2018. május 20. 05:37

2017 őszén a csapadékos időjárás miatt az ország nyugati felében, leginkább Vas és Zala megyék savanyú, mély fekvésű talajain megjelent a repce gyökérgolyvás betegsége.

Tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2019. június 6. 13:01

Az elmúlt években Európa számos országában a termelők számára komoly fejtörést okozott a repceállományokban megjelenő levéltetű kártétele. A levéltetvek mint vektorok az ősz folyamán más keresztesvirágú növényfajról is hozhatják a tarlórépa sárgaságvírusát, illetve segíthetik a vírus továbbterjedését az állományon belül.

A tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2020. május 22. 04:37

Az elmúlt évek elhúzódó meleg őszi időjárása kifejezetten kedvezett a levéltetvek, különösen a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) elszaporodásának. A zöld őszibarack-levéltetű a tarlórépa sárgaságvírusának legfőbb vektora.

Milyen rezisztens almafajtát választhatunk a kertünkbe?

2019. december 20. 08:27

K. Ilona kérdése: Hallottam, hogy kaphatók már rezisztens gyümölcsfák a faiskolákban. Tudnának ajánlani ilyen almafákat? Érdemes ezeket ültetni?