Állattenyésztés

Féreghajtó szereknek ellenálló kampósférgek jelentek meg

ScienceDaily

Egy új kutatás szerint a kutyák kampósférgei egyre inkább ellenállnak a parazitairtó szereknek Ausztráliában.

A Queenslandi Egyetem és a Sydney-i Egyetem tudósai széles körű rezisztenciát állapítottak meg a kutyák gyomor-bélrendszeri parazitáinak kezelésére gyakran használt benzimidazol alapú féregtelenítő szerekkel szemben.

A parazitafertőzés tünetei

A kutyákra és macskákra, de még az emberekre is veszélyes kampósféreg kampó alakú szájszervéről kapta nevét, melynek segítségével beleakaszkodik a vékonybél belső falába. Vérszívással táplálkozik, aminek következtében később komoly vérszegénységet is okozhat. Csökkenő testsúlyban, illetve étvágytalanságban mutatkozik meg a féregfertőzöttség, de alultáplált, rossz körülmények közt tartott állatoknál jelentkezhet véres hasmenés is. De ami még ennél is rosszabb, a paraziták a bőrön keresztül átterjedhetnek az emberre.

Az embereknél a fertőzés lehet tünetmentes is. Az első tünet, hogy a fertőzés helyén, ahol a lárvák a bőrbe hatoltak, viszketés és bőrfelszínből kiemelkedő kiütés jelenhet meg. Ezután a lárvák vándorlása miatt köhögés, nehézlégzés, láz, véres köpet, sípoló légzés alakulhat ki, súlyosabb fertőzés esetén hasmenés, hasi fájdalom, étvágytalanság, fogyás, kimerültség jelentkezhet. A székletben peték láthatók.

Megszűnhet a féregirtó szer rutinszerű használata

A kutyák kampósférgessége ellen a legjobb fegyverek a benzimidazol alapú féregtelenítők voltak, de ezek kezdik elveszíteni a hatásukat. A kutatás vezetője elmondta, hogy a vizsgált kampósféregminták közel 70 százaléka mutatott olyan genetikai mutációkat, amelyek gyógyszerrezisztenciát okozhatnak.

A kutatócsoport több mint 100 ausztráliai és új-zélandi állatból származó mintát vizsgált meg. Az eredmények azt mutatták, hogy a rezisztencia terjed a kampósféregfajok között. A kutatók szerint a jövőben ugyanúgy kell bánni a parazitamentesítő termékekkel, mint az antibiotikummal, ha a rezisztencia kialakulását késleltetni szeretnénk. Ez azt jelenti, hogy nem rutinszerűen, hanem valóban csak akkor szabad használni ezeket a termékeket, amikor erős a fertőzöttség gyanúja.

A rezisztencia terjedésével folyamatos nyomon követésre és új ellenőrzési stratégiák kidolgozására van szükség az állatok és az emberek egészségének védelme érdekében.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Száj- és körömfájás: hasznos információk és tartalmak

2025. március 11. 13:10

Hasznos információk a száj- és körömfájásról az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetétől (FAO) röviden.

A direkttermők és az interspecifikus hibridek

2018. november 28. 05:36

Az összeállítás a szőlő rezisztencianemesítés történelmi hátterével kezdődik, majd e betegség-ellenálló fajtákkal szemben kialakult ellenvélemények okait tárja fel. A szerző kitér az EU borjogi szabályozására, végül felhívja a figyelmet a szüret és feldolgozás során felmerülő technológiai megfontolásokra.

Milyen rezisztens almafajtát választhatunk a kertünkbe?

2019. december 20. 08:27

K. Ilona kérdése: Hallottam, hogy kaphatók már rezisztens gyümölcsfák a faiskolákban. Tudnának ajánlani ilyen almafákat? Érdemes ezeket ültetni?

Az őszi káposztarepce gyökérgolyvás betegsége

2018. május 20. 05:37

2017 őszén a csapadékos időjárás miatt az ország nyugati felében, leginkább Vas és Zala megyék savanyú, mély fekvésű talajain megjelent a repce gyökérgolyvás betegsége.

Itt a zöldborsószezon - a KITE Zrt. bemutatta a legújabb fajtákat

2019. június 7. 06:38

Az ország minden szegletében jelen vannak a KITE Zrt. és a van Waveren közös együttműködésében kínált zöldborsófajtái. Ma Magyarországon nincs olyan feldolgozó, illetve integrátor, aki az elmúlt években ne használta volna ezeket a fajtákat.