Állattenyésztés

Mesterséges intelligencia vigyázza a sertések egészségét

Agrofórum Online

Az olyan rendszerek, mint a „SoundTalks”, folyamatosan elemzik az istállóban keletkező zajokat, és képesek akár öt nappal korábban észlelni a légúti megbetegedéseket, mint a hagyományos ellenőrzések.

Ezek a rendszerek kiszűrik a környezeti zajokat, például az etetés, a szellőztetés vagy az emberi beszéd hangjait, és a kritikus jelekre, például a köhögésre összpontosítanak. Emellett mérik a hőmérsékletet, a páratartalmat és szükség esetén a káros gázok szintjét is. Ez lehetővé teszi a gazdák számára, hogy időben figyelmeztetéseket kapjanak, és gyorsabban reagáljanak a betegség jeleire.

Objektív adatok

A mesterséges intelligencián alapuló rendszerek előnye, hogy a nap 24 órájában felügyelik az állatokat, még akkor is, ha nincs jelen a gazda az istállóban. Ugyanis előfordulhat, hogy a sertések az emberek jelenlétében másképp viselkednek, az automatizált szenzorok objektív adatokat szolgáltatnak – írta a német agrarheute mezőgazdasági szaklap.

Ezen túlmenően a tenyésztőtelepek is alkalmazzák a mesterséges intelligenciát az állatok szociális viselkedésének elemzésére. Kamerák és algoritmusok segítségével értékes információkat nyernek az állatok közötti interakciókról, aktivitási mintákról és táplálkozási szokásokról, amelyek beépíthetők a tenyésztési munkába. A jövőben az ilyen rendszerek segíthetnek jobban megérteni a genetikai összefüggéseket.

Hatékonyságnövelés

A mesterséges intelligencia alkalmazása a sertéstartásban nemcsak a betegségek korai felismerését teszi lehetővé, hanem hozzájárul az állatok jólétének javításához és a termelés hatékonyságának növeléséhez is. Az ilyen technológiák bevezetése hosszú távon csökkentheti az antibiotikumok használatát, mivel a betegségeket korai stádiumban lehet kezelni, mielőtt súlyosabbá válnának.

A mesterséges intelligenciát használó rendszerek bevezetése azonban kihívásokkal is jár. Fontos biztosítani, hogy a gyűjtött adatok pontosak és megbízhatóak legyenek, valamint hogy a gazdák megfelelő képzést kapjanak a rendszerek használatához. Emellett figyelembe kell venni az adatvédelemmel és az állatokkal kapcsolatos etikai kérdéseket is.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Érik a brüsszeli demonstráció: Az Európai Bizottság hallja meg végre a sertéstartók hangját!

2022. február 11. 14:18

Az utóbbi több mint egy év folyamán – más ágazatok mellett – talán az uniós sertéságazatot sújtó krízis ad okot leginkább aggodalomra. A termelőknek a hosszan tartó, főképp exportpiaci okokból kialakult válság miatt tartósan önköltség alatti árakkal kell szembenézniük.

Hatással van a romániai sertéspestis a hazai keresletre is

2018. szeptember 4. 10:49

A sertést most élősúlyra vetítve kilónként 380 forint körüli árakon vásárolják fel, ami 30 forintos növekedés az év eleji árakhoz képest.

A nyereséges mangalicatenyésztés a cél

2018. november 14. 08:47

1991-ben Magyarországon kevesebb, mint 200 egyed maradt meg, de a sikeres fajtamentés révén mára a mangalicatenyésztés sikeres agrárgazdasági ágazat lett.

Csökkent az élősertés-behozatal

2023. április 21. 07:51

Az elemzések szerint az élő sertés kivitele nőtt, míg behozatala csökkent.