Állattenyésztés

Franciaország 2022-től megtiltja a hím csibék elgázosítását

Agrofórum Online

Franciaország jövő évtől megtiltja a hím csibék megsemmisítését gázosítással vagy más módon történő leölését. Ezeket a módszereket az állatjóléti csoportok barbárnak nevezik, és hasonló intézkedést szorgalmaznak a teljes európai szinten is – közölte a párizsi a mezőgazdasági miniszter.

Évente 50 millió hím csibét semmisítenek meg ilyen módon – hívta fel a figyelmet Julien Denormandie a Le Parisien című napilap honlapján közzétett interjúban. Csak nőstényeket, későbbi tojásokat tojó csikréket tartanak életben.

„Franciaország az első olyan ország a világon Németországgal együtt, amely véget vet a hím csibék ledarálásának és gázosításának” – tette hozzá Julien Denormandie.

A két ország az Európai Unió mezőgazdasági minisztereinek tanácsán próbálta meggyőzni európai uniós partnereit a gyakorlat betiltásáról.

2022-től a francia tenyésztőknek ehelyett olyan gépekkel kell felszerelniük magukat, amelyek a csibék nemét még azelőtt ismerik fel, hogy azok kikelnének.

„A dinamika jól halad, és a már leadott megrendeléseket figyelembe véve a gépeket 2022 első negyedévének végéig Franciaország érintett telephelyeinek kétharmadán telepíthetik” – tette hozzá a mezőgazdasági miniszter.

Az intézkedés várhatóan 1 eurócentes többletköltséget eredményez hat tojást tartalmazó tojásos dobozok árában – mutatott rá.

A csirketenyésztőknek a berendezések megvásárlásához Franciaország 10 millió euró támogatást biztosít. Az élő malacok kasztrálása szintén tilos lesz 2022 elejétől.

Korábban többször felmerült márt a sajtóban, hogy a hím csirke alapvetően nem hoz hasznot a baromfiágazat számára, hiszen nem tojik, és ahhoz sem nő elég gyorsan a szakemberek szerint, hogy húsáért nyereségesen lehessen tenyészteni. Az állatvédő szervezetek adatai szerint ezért évente több száz millió hím csirkét pusztítanak el világszerte. Sajtóhírek szerint néhány éve dolgozták ki azt a technológiát, amellyel már a tojásban megállapítható a csibék neme, így a hím állat már a kikelés előtt megsemmisíthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Franciaország elindítja az első madárinfluenza-oltóanyag rendelést

2023. április 8. 11:39

Franciaország 80 millió adag madárinfluenza elleni oltóanyagra írt ki pályázatot annak érdekében, hogy ősszel megkezdhesse oltási programját.

Madárinfluenza: két további megyében is megszűntek a védőkörzetek

2022. július 7. 10:24

Június eleje óta nem történt újabb madárinfluenza-kitörés Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

Zárt baromfitartást írtak elő a madárinfluenza miatt

2020. január 26. 13:31

Az országos főállatorvos 1/2020-as számú határozatában előírt zártan tartás azokra a gazdaságokra vonatkozik, ahol az állatok kifutója felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval.

AKI: nőtt a baromfihúsexport

2023. május 18. 12:22

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában.