Franciaország jövő évtől megtiltja a hím csibék megsemmisítését gázosítással vagy más módon történő leölését. Ezeket a módszereket az állatjóléti csoportok barbárnak nevezik, és hasonló intézkedést szorgalmaznak a teljes európai szinten is – közölte a párizsi a mezőgazdasági miniszter.
Évente 50 millió hím csibét semmisítenek meg ilyen módon – hívta fel a figyelmet Julien Denormandie a Le Parisien című napilap honlapján közzétett interjúban. Csak nőstényeket, későbbi tojásokat tojó csikréket tartanak életben.
„Franciaország az első olyan ország a világon Németországgal együtt, amely véget vet a hím csibék ledarálásának és gázosításának” – tette hozzá Julien Denormandie.
A két ország az Európai Unió mezőgazdasági minisztereinek tanácsán próbálta meggyőzni európai uniós partnereit a gyakorlat betiltásáról.
2022-től a francia tenyésztőknek ehelyett olyan gépekkel kell felszerelniük magukat, amelyek a csibék nemét még azelőtt ismerik fel, hogy azok kikelnének.
„A dinamika jól halad, és a már leadott megrendeléseket figyelembe véve a gépeket 2022 első negyedévének végéig Franciaország érintett telephelyeinek kétharmadán telepíthetik” – tette hozzá a mezőgazdasági miniszter.
Az intézkedés várhatóan 1 eurócentes többletköltséget eredményez hat tojást tartalmazó tojásos dobozok árában – mutatott rá.
A csirketenyésztőknek a berendezések megvásárlásához Franciaország 10 millió euró támogatást biztosít. Az élő malacok kasztrálása szintén tilos lesz 2022 elejétől.
Korábban többször felmerült márt a sajtóban, hogy a hím csirke alapvetően nem hoz hasznot a baromfiágazat számára, hiszen nem tojik, és ahhoz sem nő elég gyorsan a szakemberek szerint, hogy húsáért nyereségesen lehessen tenyészteni. Az állatvédő szervezetek adatai szerint ezért évente több száz millió hím csirkét pusztítanak el világszerte. Sajtóhírek szerint néhány éve dolgozták ki azt a technológiát, amellyel már a tojásban megállapítható a csibék neme, így a hím állat már a kikelés előtt megsemmisíthető.