26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Állattenyésztés

Juhhimlő Romániában: mi következik?

Agrofórum Online

Először azonosították a juhhimlőt Romániában, Teleorman megyében. A fertőzést két állattartó telepen észlelték, összesen több mint 700 juh és 30 kecske állományában. A román Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) azonnal életbe léptette a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Az első pozitív mintákat az Állatdiagnosztikai és Egészségügyi Intézet (IDSA) vizsgálta be. A fertőzött egyedekből származó mintákat rutinellenőrzés során vették a DSVSA (megyei állategészségügyi hatóság) szakemberei. A vírus azonosítása után a helyi járványkezelő bizottság vészhelyzeti tervet fogadott el: az összes érintett állatot el kellett altatni, a tetemeket engedélyezett helyszínen földelték el.

Karantén és korlátozások

A járványkitörés körül három kilométeres védelmi és tíz kilométeres megfigyelési zónát jelöltek ki. Ezekben a körzetekben szigorú mozgási korlátozásokat vezettek be emberekre, állatokra és szállítóeszközökre is. Az egész megyében biohigiéniai ellenőrzés indult, a szomszédos megyék hatóságai (Olt, Giurgiu, Argeș, Dâmbovița) is fokozott figyelmet kaptak.

A kitörésről az ANSVSA tájékoztatta az Európai Bizottságot és az Állategészségügyi Világszervezetet (WOAH) is.

Milyen tünetekre kell figyelni?

A juhhimlőt a Poxviridae víruscsalád egyik tagja okozza, amely rendkívül fertőző, és gyorsan képes végigsöpörni egy állományon. A betegség fő tünetei:

  • bőrelváltozások (piros foltok, hólyagok, pörkök) főleg a pofán, orron, lábakon és nemi szerveken;
  • láz (akár 42 °C);
  • étvágytalanság, súlyvesztés;
  • levertség, apátia;
  • orr- és szemváladékozás;
  • nyirokcsomó-duzzanat;
  • súlyosabb esetekben nyálkahártya-elváltozások is jelentkezhetnek.

A betegség általában 3–4 hétig tart, a gyógyuló állatok legyengült állapotban maradhatnak. A mortalitási ráta az állomány általános egészségi állapotától és a védekezési intézkedések gyorsaságától függ.

Hogyan terjed?

A vírus közvetlen érintkezéssel terjed fertőzött és egészséges állatok között, de a sebváladékok, váladékcseppek, elhullott bőrdarabok is fertőzhetnek. Szennyezett takarmány, eszközök vagy ruházat is közvetítő lehet. A vírus rendkívül ellenálló a környezeti hatásokkal szemben, így a higiéniai és biohigiéniai óvintézkedések döntő szerepűek.

Nincs közegészségügyi kockázat, de gyors bejelentés szükséges

Bár a juhhimlő nem veszélyes az emberre, az ANSVSA minden gyanús eset azonnali jelentését kéri. A hatóság folyamatosan tájékoztatja az állattartókat a járvány alakulásáról, és hangsúlyozza a biohigiéniai protokoll szigorú betartását. Az eset rávilágít arra is, hogy a határokon túli állatbetegségek gyorsan átterjedhetnek, így a magyar állattartóknak is érdemes fokozott figyelemmel követni a romániai helyzetet.

(Forrás: ANSVSA a confirmat primul focar de variolă ovină din România. Boala, depistată la două ferme din Teleorman)

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Kecskepestis jelent meg Bulgáriában

2018. július 3. 10:45

Kiskérődzők pestise - amelyet kecskepestisként is emlegetnek - kecskék és juhok ragályos vírusbetegsége, amelyet láz, a szájban kialakuló sebek, hasmenés és tüdőgyulladás jellemez, és néha halálos kimenetelű.

Törökország feloldotta a magyar szarvasmarha és juh bevitel korlátozását

2018. szeptember 14. 11:23

A szarvasmarhákat és juhokat megbetegítő kéknyelv betegség 2015-ös megjelenése óta ezen állatok exportja számos harmadik országba akadozott.

Megjelent a kiskérődzők állatjóléti pályázata!

2022. április 11. 05:36

A Felhívás célja a teljes kiskérődző ágazat támogatása, az állattartás fejlesztését célozza meg azáltal, hogy az állatok javát szolgáló szigorú higiéniai és takarmányozási előírásokat teljesítsék a gazdálkodók.

A korai húsvét tesz be idén a bárányexportnak

2018. március 26. 13:43

A tavalyi 120 ezernél kevesebb lehet idén 10-15 százalékkal a húsvéti bárányexport Olaszországba, mivel a bárányok súlya a korai húsvét miatt még nem éri el az értékesítéshez szükséges mértéket