18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Állattenyésztés

Magnézium-szulfát adagolásával jobban híznak a malacok

Agrofórum Online

Az anyatejről a szilárd táplálékra való áttérés is olyan helyzet, amely jelentős stresszt jelent a malacok számára.

A stressz minimalizálása érdekében az Osnabrücki Egyetem kutatói a malacok egyik csoportjának 0,75% magnézium-oxidot tartalmazó takarmányt adtak, míg a másik csoportnak 0,75% magnézium-szulfátot.

A magnézium jelentősége

A magnéziumionok hiánya az étrendben nagymértékben növeli a malacok elhullását, valamint a sertés lépegető betegségét is okozhatja.

Központi szerepet játszik az idegrendszeri ingerületátvitelben. Gátolja a glutamát nevű neurotranszmittert, amely elsősorban a szorongás és a pánik jeleit közvetíti. Ezzel csökkenti a feszültséget, segíti a stresszes helyzetek elviselését, megelőzi az izomzat görcsös állapotát. A magnézium hiánya hasonló idegrendszeri tüneteket okoz tehát, mint az embernél, valamint csökkenti a tápanyagok emészthetőségét, így a takarmány hasznosulását is.

Ezeknek a tüneteknek az elkerülése érdekében a sertések (és más haszonállatok) étrendjében a magnéziumnak fontos szerepe van, folyamatos pótlása nem mellőzhető.

Napi 24 gramm plusz

A gyakorlatban leggyakrabban magnézium-oxidot használnak, mivel a magnézium-szulfátnak sajátos íze van, ezért az állatok állítólag kevésbé szívesen fogyasztják.

A kutatók a malacok stressz-szintjének mérésére mintákat vettek, és elemezték a nyál kortizoltartalmát. A kortizol egy olyan hormon, amely fontos szerepet játszik a stresszreakciókban.

A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a magnézium-szulfátot kapó malacok kortizolszintje általában alacsonyabb volt, mint a magnézium-oxidot kapó malacoké. Ezenkívül a szulfátos csoportba tartozó malacok a harmadik etetési fázisban szignifikánsan nagyobb súlygyarapodásra voltak képesek – átlagosan 24 grammal híztak többet naponta. Sem a malacok takarmányfelvételére, sem az emésztőrendszerükre nem volt negatív hatással a magnézium-szulfát.

Ha ezeket az eredményeket vesszük alapul, akkor a magnézium-szulfát ígéretes alternatívája lehet a magnézium-oxidnak a szopós malacok stressz-szintjének csökkentése érdekében a szilárd takarmányra történő átállás során és a növekedés elősegítésére.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Gyom vagy kaszáló: amit a tavaszi szálfüvekről tudni érdemes

2022. május 17. 10:18

A gyom is lehet hasznos és a kisgazdaságokban lévő kaszálónak is nagy jelentősége van.

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

2023. november 24. 14:40

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.

Takarmányozással ellensúlyozható a nyári tejzsírcsökkenés

2024. augusztus 4. 08:10

A nyári melegben a tehenek által adott tej zsírtartalma az alacsonyabb takarmányfelvétel miatt jellemzően csökken. Mit tehetünk ellene?

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.