Állattenyésztés

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

NAK

A legkisebb ASP-gyanú esetén is elrendeli az adott sertéstelepet érintő zárlatot a NÉBIH – közölte a nak.hu-val a hatóság. Az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein pedig célzottan történik a vaddisznótetemek keresése.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már a Heves megyei afrikaisertéspestis-eset megállapítása után azonnal bevezette a megfelelő óvintézkedéseket, egyúttal megkezdte a térségben a házisertés-állományok felmérését.

„A fertőzött területen április 23-án, hétfőn kezdődött és folyamatosan zajlik a házisertés-állományok felmérése, amiről végleges adatokat egy-két héten belül tudunk közölni. A betegség gazdasági jelentőségére való tekintettel a házi sertéseknél a legkisebb gyanú esetén is haladéktalanul óvintézkedéseket (pl. helyi zárlatot) rendel el a hatóság, amíg a laborvizsgálatok kizárják az ASP jelenlétét. Ilyenre eddig nem volt szükség – közölte a nak.hu-val a NÉBIH sajtóosztálya.

Adódik a kérdés: vajon az érintett területen milyen a körülmények, van-e bármilyen esély arra, hogy fertőzött vaddisznók sertésekkel érintkezzenek? Mint a sajtóosztály megjegyezte, „a felméréssel egyidejűleg történik az állományok zártságának felmérése, valamint a szükséges védőintézkedések elrendelése is, a házi és vaddisznó-állományok leghatékonyabb elkülönítése érdekében”.

Egyidejűleg – mint közölték – az országos főállatorvos 1/2018. számú határozata alapján az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein célzottan történik a vaddisznótetemek keresése, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves megyék kijelölt vadászati területein. Az érintett területekről a NÉBIH tematikus aloldalán szűrhető adatbázis és térkép segítségével is tájékozódhatnak az érdeklődők. A sajtóosztály hozzátette, a 2017/2018-as vadászati idényben és 2018. március 1-je óta csaknem 10926 vaddisznó-mintát vizsgált meg a NÉBIH laborja, ebből 459 darab tetem, a többi elejtett vaddisznó volt.

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Mangalica: a genetika, tartástechnológia és takarmányozás diadala

2023. február 8. 14:23

A márványozott, krémes, fehér zsírfoltokkal barázdált, Omega-3 és 6 zsírsavakban, természetes antioxidánsokban gazdag mangalicahús tudatos vásárlását a húspultokban már zászló és kiírás is segíti.

Jól kezdték az évet a hazai vágóhidak

2018. május 28. 07:43

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint az üzemekben 11 százalékkal több szarvasmarhát, 1,7 százalékkal több sertést és 15 százalékkal több baromfifélét dolgoztak fel az első negyedévben, mint az előző év azonos időszakában.

Csökkent az élősertés-behozatal

2023. április 21. 07:51

Az elemzések szerint az élő sertés kivitele nőtt, míg behozatala csökkent.