Állattenyésztés

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

NAK

A legkisebb ASP-gyanú esetén is elrendeli az adott sertéstelepet érintő zárlatot a NÉBIH – közölte a nak.hu-val a hatóság. Az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein pedig célzottan történik a vaddisznótetemek keresése.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már a Heves megyei afrikaisertéspestis-eset megállapítása után azonnal bevezette a megfelelő óvintézkedéseket, egyúttal megkezdte a térségben a házisertés-állományok felmérését.

„A fertőzött területen április 23-án, hétfőn kezdődött és folyamatosan zajlik a házisertés-állományok felmérése, amiről végleges adatokat egy-két héten belül tudunk közölni. A betegség gazdasági jelentőségére való tekintettel a házi sertéseknél a legkisebb gyanú esetén is haladéktalanul óvintézkedéseket (pl. helyi zárlatot) rendel el a hatóság, amíg a laborvizsgálatok kizárják az ASP jelenlétét. Ilyenre eddig nem volt szükség – közölte a nak.hu-val a NÉBIH sajtóosztálya.

Adódik a kérdés: vajon az érintett területen milyen a körülmények, van-e bármilyen esély arra, hogy fertőzött vaddisznók sertésekkel érintkezzenek? Mint a sajtóosztály megjegyezte, „a felméréssel egyidejűleg történik az állományok zártságának felmérése, valamint a szükséges védőintézkedések elrendelése is, a házi és vaddisznó-állományok leghatékonyabb elkülönítése érdekében”.

Egyidejűleg – mint közölték – az országos főállatorvos 1/2018. számú határozata alapján az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein célzottan történik a vaddisznótetemek keresése, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves megyék kijelölt vadászati területein. Az érintett területekről a NÉBIH tematikus aloldalán szűrhető adatbázis és térkép segítségével is tájékozódhatnak az érdeklődők. A sajtóosztály hozzátette, a 2017/2018-as vadászati idényben és 2018. március 1-je óta csaknem 10926 vaddisznó-mintát vizsgált meg a NÉBIH laborja, ebből 459 darab tetem, a többi elejtett vaddisznó volt.

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Pig Brother: hogy viselkedik a disznó?

2020. november 27. 10:27

Az innovációra, az adatok rögzítésére és összekapcsolására az állattartásban is egyre inkább szükség van – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara online agrártechnológiai rendezvényén.

Merre tovább sertéságazat?

2018. március 29. 13:21

Kedvező irányba mozdult el a hazai sertéságazat - derült ki az Agrármarketing Centrum konferenciáján.

27-re bővült a Tajvanba exportáló üzemek listája

2018. március 10. 12:55

Az engedélyezett üzemek listájának bővülése kiváló lehetőség a baromfiszektor számára, hogy a tavalyi madárinfluenza járvány miatti jelentős exportkiesés után növelhessék az árukivitelből származó bevételeiket.

Az unió szarvasmarha- és sertésállománya is csökkent

2022. június 28. 08:02

Szarvasmarhatartás szempontjából kiemelkedik Franciaország a 17,3 milliós állományával, de Németországban is 10 milliónál több állatot tartanak.