Állattenyésztés

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

NAK

A legkisebb ASP-gyanú esetén is elrendeli az adott sertéstelepet érintő zárlatot a NÉBIH – közölte a nak.hu-val a hatóság. Az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein pedig célzottan történik a vaddisznótetemek keresése.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már a Heves megyei afrikaisertéspestis-eset megállapítása után azonnal bevezette a megfelelő óvintézkedéseket, egyúttal megkezdte a térségben a házisertés-állományok felmérését.

„A fertőzött területen április 23-án, hétfőn kezdődött és folyamatosan zajlik a házisertés-állományok felmérése, amiről végleges adatokat egy-két héten belül tudunk közölni. A betegség gazdasági jelentőségére való tekintettel a házi sertéseknél a legkisebb gyanú esetén is haladéktalanul óvintézkedéseket (pl. helyi zárlatot) rendel el a hatóság, amíg a laborvizsgálatok kizárják az ASP jelenlétét. Ilyenre eddig nem volt szükség – közölte a nak.hu-val a NÉBIH sajtóosztálya.

Adódik a kérdés: vajon az érintett területen milyen a körülmények, van-e bármilyen esély arra, hogy fertőzött vaddisznók sertésekkel érintkezzenek? Mint a sajtóosztály megjegyezte, „a felméréssel egyidejűleg történik az állományok zártságának felmérése, valamint a szükséges védőintézkedések elrendelése is, a házi és vaddisznó-állományok leghatékonyabb elkülönítése érdekében”.

Egyidejűleg – mint közölték – az országos főállatorvos 1/2018. számú határozata alapján az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein célzottan történik a vaddisznótetemek keresése, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves megyék kijelölt vadászati területein. Az érintett területekről a NÉBIH tematikus aloldalán szűrhető adatbázis és térkép segítségével is tájékozódhatnak az érdeklődők. A sajtóosztály hozzátette, a 2017/2018-as vadászati idényben és 2018. március 1-je óta csaknem 10926 vaddisznó-mintát vizsgált meg a NÉBIH laborja, ebből 459 darab tetem, a többi elejtett vaddisznó volt.

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

A sertésállomány a nagyméretű gazdaságoknál koncentrálódik

2022. február 20. 04:36

A sertést tartó gazdaságok száma 67 százalékkal visszaesett 2020-ra, és alig haladta meg a 48 ezret.

A sertésembrió-elhalás kockázatát mérséklő kutatásba kezdtek

2019. március 3. 08:33

A szakemberek speciális zsírsavakat tartalmazó takarmányokat is fejlesztenek, hogy ezzel növeljék a megtermékenyülés valószínűségét és azt követően védjék az anyaállatot, valamint a magzatokat.

Mesterséges intelligencia vigyázza a sertések egészségét

2025. január 7. 16:10

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a sertéstartásban is, különösen a betegségek korai felismerésében és megelőzésében.

A sertéstenyésztők a szennyezőanyag-csökkentés új fókuszai

2024. augusztus 9. 11:10

40%-kal csökkentené 2050-re a szennyezőanyag-kibocsátást az Európai Unió, amiért hamarosan a sertés- és baromfitenyésztőket is tenniük kell.