Állattenyésztés

Összeroppanás felé halad a brit tojáspiac

Agrofórum Online

Nagy-Britanniában a féktelen infláció okozta hatások a tojás piacán különösen megmutatkozik. Az ukrajnai háború miatt az energia- és csirketakarmány-költségek megemelkednek, a gazdák azt mondják, hogy az, amit kapnak, már nem elég a gazdaságos működésre, ez pedig felborítja a kulcsfontosságú élelmiszerek kereskedelmét.

Az ország sok szupermarketje, köztük a piacvezető Tesco és a harmadik legnagyobb Asda a madárinfluenzát hibáztatja, amely miatt Európában és az Egyesült Államokban sok állatot kellett megsemmisíteni, és állításuk szerint ez brit hiányhoz vezetett. A brit gazdák azonban azzal érvelnek, hogy bár a járvány kitörése egy tényező, nincs elég tojás, mert minden eladott dobozon pénzt veszítenek, ez sokakat a termelés csökkentésére ösztönöz, néhányuk pedig teljesen felhagytak a tojás-üzlettel.

„Az egészben az a különösen szörnyű, hogy figyelmeztettük a kiskereskedőket, és többször is értesítettük őket arról, hogy ez meg fog történni”

– mondta Robert Gooch, a Brit Szabadtartású Tojástermelők Szövetségének (BFREPA) vezérigazgatója a Reutersnek.

A szövetség becslése szerint az Egyesült Királyság teljes tojóállománya 6%-kal 36,4 millióra esett vissza az elmúlt 12 hónapban, ami még szűkösebb kínálathoz vezet.

Frank Thompstone elmondása szerint tavaly 36 ezerről 24 ezerre csökkentette a szabadtartásban tartott tyúkok számát a közép-angliai Burton-on-Trentben található farmján, hogy csökkentse veszteségeit. Októberre elege lett, és 12 hónapos határidővel felmondta a vevőivel kötött szerződéseket. A vevő, aki becsomagolja és eladja a tojásokat a szupermarketeknek, további 15 pennyt ajánlott fel tucatonként, de Thompstone szerint a termelés még így is veszteséget okoz neki.

A fogyasztói kereslet hatására a brit tojástermelők évek óta a szabadtartásra összpontosítanak, amely mára a piac 70%-át teszi ki. Ez az arány az Európai Unióban mindössze 13%, ezért csak korlátozott a lehetőség arra, hogy az Egyesült Királyságban a szupermarketek polcain lévő üres helyeket importtal pótolják.

A brit National Farmers Union (NFU) szerint a tojáshiány csak a kezdet lehet, mivel a költséges energia- és gabonafélék új korszaka a munkaerőhiánnyal párosulva több üres polcot eredményezhet, hacsak az élelmiszergyártók és -kereskedők nem egyeznek meg más feltételekben a jövőre nézve.

Míg a kétszámjegyű infláció kiélezte a kapcsolatot a termelők és a kiskereskedők között szerte a világon, a brit élelmiszer-kiskereskedők közötti intenzív verseny miatt az árak az európai átlag alatt maradtak, haszonkulcsaik pedig a legalacsonyabbak között voltak. A tojástermelők azonban azt mondják, hogy bár a szupermarketek megemelték a kiskereskedelmi árakat, és többet fizettek a gazdáknak, ez a növekedés nem elegendő a megugró költségek fedezésére. Az NFU szerint míg a brit termelőknek 35%-kal többet fizetnek a tojásért, mint 2019-ben, a csirketakarmány alapanyagok ára 90%-kal emelkedett. Az Egyesült Királyság hivatalos adatai szerint a tojás kiskereskedelmi ára 27%-kal emelkedett csak az elmúlt évben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Csökkent a tojás átlagára az Egyesült Államokban

2020. április 2. 09:17

Trend a szabadtartású tyúkoktól származó tojás fogyasztása, három államban, Kaliforniában, Washingtonban és Oregonban ez törvény is írja elő.

Hímes tojás: színek, minták, üzenetek

2022. április 10. 05:37

Fekete Ildikóval beszélgettünk, aki a tojásfestést rendkívül szerényen, csak a hobbijának nevezi. Teszi ezt úgy, hogy a hímes tojás készítéssel már gyakorlatilag valamennyi olyan elismerést kiérdemelte, amellyel egy népművész rendelkezhet…

A SPAR Magyarország rövidesen nem forgalmaz ketreces tartásból származó tojásokat

2018. január 23. 12:13

A SPAR Ausztria csoporthoz tartozó szlovén, horvát, olasz és magyar szervezetek legkésőbb 2025-től nem árulnak majd ketreces tartásból származó tojásokat.

A tojást sütve vagy főzve egészségesebb elfogyasztani?

2024. szeptember 12. 09:10

A sütéssel pluszzsiradékot viszünk be a szervezetünkbe, és ha például egy rántotta elkészítéséhez sertészsírt használunk, azzal éppen nem teszünk jót magunknak.