Nagy-Britanniában a féktelen infláció okozta hatások a tojás piacán különösen megmutatkozik. Az ukrajnai háború miatt az energia- és csirketakarmány-költségek megemelkednek, a gazdák azt mondják, hogy az, amit kapnak, már nem elég a gazdaságos működésre, ez pedig felborítja a kulcsfontosságú élelmiszerek kereskedelmét.
Az ország sok szupermarketje, köztük a piacvezető Tesco és a harmadik legnagyobb Asda a madárinfluenzát hibáztatja, amely miatt Európában és az Egyesült Államokban sok állatot kellett megsemmisíteni, és állításuk szerint ez brit hiányhoz vezetett. A brit gazdák azonban azzal érvelnek, hogy bár a járvány kitörése egy tényező, nincs elég tojás, mert minden eladott dobozon pénzt veszítenek, ez sokakat a termelés csökkentésére ösztönöz, néhányuk pedig teljesen felhagytak a tojás-üzlettel.
„Az egészben az a különösen szörnyű, hogy figyelmeztettük a kiskereskedőket, és többször is értesítettük őket arról, hogy ez meg fog történni”
– mondta Robert Gooch, a Brit Szabadtartású Tojástermelők Szövetségének (BFREPA) vezérigazgatója a Reutersnek.
A szövetség becslése szerint az Egyesült Királyság teljes tojóállománya 6%-kal 36,4 millióra esett vissza az elmúlt 12 hónapban, ami még szűkösebb kínálathoz vezet.
Frank Thompstone elmondása szerint tavaly 36 ezerről 24 ezerre csökkentette a szabadtartásban tartott tyúkok számát a közép-angliai Burton-on-Trentben található farmján, hogy csökkentse veszteségeit. Októberre elege lett, és 12 hónapos határidővel felmondta a vevőivel kötött szerződéseket. A vevő, aki becsomagolja és eladja a tojásokat a szupermarketeknek, további 15 pennyt ajánlott fel tucatonként, de Thompstone szerint a termelés még így is veszteséget okoz neki.
A fogyasztói kereslet hatására a brit tojástermelők évek óta a szabadtartásra összpontosítanak, amely mára a piac 70%-át teszi ki. Ez az arány az Európai Unióban mindössze 13%, ezért csak korlátozott a lehetőség arra, hogy az Egyesült Királyságban a szupermarketek polcain lévő üres helyeket importtal pótolják.
A brit National Farmers Union (NFU) szerint a tojáshiány csak a kezdet lehet, mivel a költséges energia- és gabonafélék új korszaka a munkaerőhiánnyal párosulva több üres polcot eredményezhet, hacsak az élelmiszergyártók és -kereskedők nem egyeznek meg más feltételekben a jövőre nézve.
Míg a kétszámjegyű infláció kiélezte a kapcsolatot a termelők és a kiskereskedők között szerte a világon, a brit élelmiszer-kiskereskedők közötti intenzív verseny miatt az árak az európai átlag alatt maradtak, haszonkulcsaik pedig a legalacsonyabbak között voltak. A tojástermelők azonban azt mondják, hogy bár a szupermarketek megemelték a kiskereskedelmi árakat, és többet fizettek a gazdáknak, ez a növekedés nem elegendő a megugró költségek fedezésére. Az NFU szerint míg a brit termelőknek 35%-kal többet fizetnek a tojásért, mint 2019-ben, a csirketakarmány alapanyagok ára 90%-kal emelkedett. Az Egyesült Királyság hivatalos adatai szerint a tojás kiskereskedelmi ára 27%-kal emelkedett csak az elmúlt évben.