Állattenyésztés

Rovarokból készült takarmánnyal etetik a malacokat

Agrofórum Online

Az amerikai Cargill mezőgazdasági óriás és a francia InnovaFeed biotechnológiai cég közölték, hogy 2026-ig 20 millió malacot akarnak etetni rovarból készült takarmánnyal, ezzel is egy szélesebb körű alternatív fehérjeelőállítást akarnak erősíteni.

A rovarokból készült takarmány egyre népszerűbb alternatívává vált a mezőgazdaságban és az akvakultúrában, mivel az állati takarmány iránti kereslet megugrott. Emelkedett a takarmánygabona ára, és ahogy egyre több vállalat dolgozik szén-dioxid-kibocsátása csökkentésén ez a trend folytatódhat.

A Cargill és az InnovaFeed 2019-ben jelentette be az első megállapodást, amely kezdetben a halak takarmányozására összpontosított. „Ennek a partnerségnek a kiterjesztése több faj táplálására vonatkozik, beletartozik a rovarokból származó olaj sertéstakarmányként történő felhasználása is” – áll a társaságok közös nyilatkozatában, amelyről a Thomson Reuters hírügynökség számolt be.

Kép: InnovaFeed

Az InnovaFeed a rovarolajat az észak-franciaországi Neslében, jelenleg a világ legnagyobb ilyen üzemében fogja gyártani, amelyet azután az Egyesült Államokba szállít a Cargill, ahol takarmánytermékekben használják fel – közölte az Innovafeed szóvivője. A rovarolaj gazdag laurinsavban, azaz olyan zsírsavban, amely elősegíti az állatok, különösen a malacok bélrendszerének egészséges működésének javítását – közölték a cégek.

Az InnovaFeed tavaly bejelentette, hogy az amerikai gabonakereskedő és -feldolgozó vállalattal, az Archer Daniels Midland Co-val közösen megépíti a világ legnagyobb rovarfehérje-üzemét az illinoisi Decatur-ban. Az építkezés jövőre kezdődik.

Már évek óta téma, hogy növekszik az igény az állatok takarmányozásában az alternatív fehérjeforrások felhasználása iránt a hagyományos fehérjeforrások kiváltása céljából. Ennek a megoldásnak részben az az előnye, hogy a rovarok viszonylag gyorsan szaporíthatók, szinte kimeríthetetlen fehérjeforrásként szolgálhatnak a jövőben egyes szakértők véleménye szerint. Több, mint kétezer ehető rovarfaj ismert. Ezek közül a leggyakrabban a bogarak, a hernyók, a hangyák, a méhek, a darazsak és a termeszek számítanak fogyaszthatónak, és ez szinte bármelyik fejlődési szakaszukra vonatkozik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

2024. október 8. 13:10

Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.

Mennyi kolosztrumra van szüksége egy borjúnak?

2024. október 8. 08:10

Az újszülött borjak számára (is) a kolosztrum az egészséges élet megalapozója. De mennyire és mikor van szükségük?

Íme, a példa: sikeres üzlet lehet a földigiliszta-tenyésztés

2024. október 7. 14:40

Egy biogazdálkodó több mint 30 éve tenyészt és ad el jövedelmezően földigilisztákat, állít elő komposztot, és izgalmas kutatásokban is részt vesz.

Befolyásolja-e a fejések között eltelt idő a tejtermelést?

2024. szeptember 30. 11:10

A 12 órás vagy hosszabb munkanapokat senki sem szereti, a tehenészetekben a fejés miatt mégis elvárás. De vajon kell-e 12 óránként fejni?

Többletforrásban részesülnek az állattartók

2021. július 28. 08:36

A magas takarmányárak okozta rendkívüli gazdasági helyzetre tekintettel az Agrárminisztérium kezdeményezésére a kormány 4,4 milliárd forint többletforrást biztosít az állattartók számára – közölte Nagy István tárcavezető.

Enyhülnek Oroszország GMO szójabab behozatali korlátozásai

2020. június 7. 16:03

A szójabab-termékek globális piacokon kialakult túlkínálata következtében az amerikai társaságok oroszországi dömpingbe kezdhetnek.

Penészgombák és mikotoxinok a szarvasmarha takarmányokban és az ellenük való védekezés lehetőségei

2020. április 4. 17:29

A hazai termesztésű gabonamagvak 20-30% mértékben szennyezettek az állati szervezet számára potenciális veszélyt jelentő mennyiségben valamely mikotoxinnal, melyek termeléscsökkenést, vagy nagyobb mennyiség hatására előbb tünetmentes, majd klinikai tünetekkel is járó toxikózisokat idézhetnek elő.

A csillagfürtfajok gyomirtása

2018. december 2. 03:33

A csillagfürt a legtöbb N-t köti meg, ezt a tápanyagbőséget nemcsak az utónövények is nagyon kedvelik.