Állattenyésztés

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

Agrofórum Online

Nem csak Magyarországon vannak kistermelők, akik a napi megélhetésért küzdenek. Egy amerikai gazdálkodó 50 tehenet és juhokat tenyészt, és egyetlen bika miatt majdnem az egész vállalkozását elbukta. De kidolgozott egy tervet, amellyel a mesterséges megtermékenyítésre és támogatásokra építve fejlesztheti a gazdaságát.

Feladás helyett változtat

Olivia Hynes változtatásokat hajt végre a gazdaság irányításában, miközben azon dolgozik, hogy újjáépítse az állományát és javítsa a hatékonyságot. Miután egy nem elég termékeny bika miatt majdnem bedőlt az üzlete, úgy döntött, hogy a következő évi szezonban 100%-ban mesterséges megtermékenyítésre áll át.

A terméketlen bika miatt a gazdálkodó állománya csökkent. Kénytelen borjas teheneket vásárolni, hogy ismét 50-re növelje az állományát. A bika által okozott problémák és az eredeti költségei miatt már abban sem volt biztos, hogy érdemes-e újra kockázatot vállalnia. A biztonság kedvéért úgy döntött, hogy teljesen mesterséges megtermékenyítésre áll át, egy vazektómián átesett bikát és jelölőhámot használ az ivarzó tehenek felismeréséhez.

A tehenek a tenyészidőszakban a legelőkön vannak, de ez egy hosszú, a gazdaságtól távol eső földterület. Bár egy átjáró biztosította a föld egy részéhez való hozzáférést, további 7 karám nem volt megközelíthető. Ennek a problémának a megoldására Olivia 150 méterrel meghosszabbította a meglévő átjárót, így egyszerűbbé vált a teheneket a következő tavasztól az istállóba vinni a mesterséges megtermékenyítéshez. Addig is, már könnyebbé vált az állatokat a karámok között mozgatni, traktorral vagy quaddal megközelíteni.

Nem spórol, ellenkezőleg: fejleszteni akar

A legnagyobb kihívást az jelenti majd, hogy minden karámot elegendő vízzel lássanak el, mivel a legelők magasan fekszenek, és a víznyomás alacsony. A tulajdonos azt tervezi, hogy hitelt vesz fel, illetve támogatást keres, így lesz a fejlesztésekre megfelelő kerete.

Olivia elkészítette a takarmányhoz szükséges költségvetést. A következő télre 50 tehénnel (beleértve az üszőket is), 23 választott borjúval, 9 üszővel, 235 anyajuhhal, 65 anyajuhhal és bárányával és 8 kossal számol. A szarvasmarhákat 5 hónapra (novembertől márciusig), a juhokat pedig 3 hónapra tervezi az istállóban elhelyezni.

A rendelkezésére álló, betárolt szilázs mellett Olivia 15 bála szénával és 400 szilázsbálával rendelkezik, ami elegendő takarmányt biztosít számára a 6 hónapos téli időszakra. Tavasszal az anyajuhok ellése és a tehenek borjazása miatt nagyon sok fűre van szükség a gazdaságban, ezért Olivia örül, hogy szükség esetén extra takarmány áll rendelkezésre. Tervezi, hogy a tárolt szilázs felbontásakor mintákat vesz, és az eredmények alapján számolja ki a takarmányadagokat.

Olivia jelenleg a helyi piacon értékesíti az elválasztott bikaborjakat. Eddig kilencet adott el, 320 és 405 kg közötti súlyban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

Kínában állami tulajdonú megafarmok végzik a tejtermelést

2024. november 8. 14:40

Kína mindent megtesz azért, hogy csökkentse az importszükségleteit tej- és tejtermékekből. Egyelőre azonban rászorul a behozatalra.

A szarvasmarha-ágazat támogatását 2020 után is fenn kívánja tartani az Agrárminisztérium

2018. augusztus 13. 07:18

Az átmeneti nemzeti támogatások 2020-ig biztosan fennmaradnak, 2018-ban tervezik az előlegfizetést, amire október 16-a után kerülhet sor.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Emelkedhet idén az Unió marhahústermelése

2018. március 2. 15:15

Magyarországon a fiatal bika termelői ára 780 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2018 januárjában, nem változott számottevően az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva.

Roland, a Mozsi Major büszkesége

2017. május 18. 19:29

A limousin bikák összesített versenyében II. helyen végzett Roland, a sellyei Mozsi Major saját tenyésztésű bikája.