Nem csak Magyarországon vannak kistermelők, akik a napi megélhetésért küzdenek. Egy amerikai gazdálkodó 50 tehenet és juhokat tenyészt, és egyetlen bika miatt majdnem az egész vállalkozását elbukta. De kidolgozott egy tervet, amellyel a mesterséges megtermékenyítésre és támogatásokra építve fejlesztheti a gazdaságát.
Feladás helyett változtat
Olivia Hynes változtatásokat hajt végre a gazdaság irányításában, miközben azon dolgozik, hogy újjáépítse az állományát és javítsa a hatékonyságot. Miután egy nem elég termékeny bika miatt majdnem bedőlt az üzlete, úgy döntött, hogy a következő évi szezonban 100%-ban mesterséges megtermékenyítésre áll át.
A terméketlen bika miatt a gazdálkodó állománya csökkent. Kénytelen borjas teheneket vásárolni, hogy ismét 50-re növelje az állományát. A bika által okozott problémák és az eredeti költségei miatt már abban sem volt biztos, hogy érdemes-e újra kockázatot vállalnia. A biztonság kedvéért úgy döntött, hogy teljesen mesterséges megtermékenyítésre áll át, egy vazektómián átesett bikát és jelölőhámot használ az ivarzó tehenek felismeréséhez.
A tehenek a tenyészidőszakban a legelőkön vannak, de ez egy hosszú, a gazdaságtól távol eső földterület. Bár egy átjáró biztosította a föld egy részéhez való hozzáférést, további 7 karám nem volt megközelíthető. Ennek a problémának a megoldására Olivia 150 méterrel meghosszabbította a meglévő átjárót, így egyszerűbbé vált a teheneket a következő tavasztól az istállóba vinni a mesterséges megtermékenyítéshez. Addig is, már könnyebbé vált az állatokat a karámok között mozgatni, traktorral vagy quaddal megközelíteni.
Nem spórol, ellenkezőleg: fejleszteni akar
A legnagyobb kihívást az jelenti majd, hogy minden karámot elegendő vízzel lássanak el, mivel a legelők magasan fekszenek, és a víznyomás alacsony. A tulajdonos azt tervezi, hogy hitelt vesz fel, illetve támogatást keres, így lesz a fejlesztésekre megfelelő kerete.
Olivia elkészítette a takarmányhoz szükséges költségvetést. A következő télre 50 tehénnel (beleértve az üszőket is), 23 választott borjúval, 9 üszővel, 235 anyajuhhal, 65 anyajuhhal és bárányával és 8 kossal számol. A szarvasmarhákat 5 hónapra (novembertől márciusig), a juhokat pedig 3 hónapra tervezi az istállóban elhelyezni.
A rendelkezésére álló, betárolt szilázs mellett Olivia 15 bála szénával és 400 szilázsbálával rendelkezik, ami elegendő takarmányt biztosít számára a 6 hónapos téli időszakra. Tavasszal az anyajuhok ellése és a tehenek borjazása miatt nagyon sok fűre van szükség a gazdaságban, ezért Olivia örül, hogy szükség esetén extra takarmány áll rendelkezésre. Tervezi, hogy a tárolt szilázs felbontásakor mintákat vesz, és az eredmények alapján számolja ki a takarmányadagokat.
Olivia jelenleg a helyi piacon értékesíti az elválasztott bikaborjakat. Eddig kilencet adott el, 320 és 405 kg közötti súlyban.