Állattenyésztés

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

Agrofórum Online

Az elmúlt években a sertésállomány folyamatos csökkenése volt megfigyelhető, és ez a tendencia az idei nyári felmérések során is folytatódott.

A legutóbbi adatok szerint az EU-ban a sertések száma 1,6%-kal 134,1 millió állatra csökkent. Az állományok különösen a nagyobb állattenyésztő országokban csökkennek. Spanyolországban, a legnagyobb sertéslétszámmal rendelkező országban 3,7%-os csökkenést regisztráltak. Az afrikai sertéspestis egyes országokban jelentős veszteségeket okozott.

A kocák száma emelkedett

Az általános csökkenő tendencia ellenére vannak pozitív fejlemények is: Németországban a sertésállomány 1,1%-kal, Dániában pedig 2,3%-kal nőtt. Az EU egészében azonban a sertések összlétszáma továbbra is csökken.

Reménykedésre ad okot, hogy a kocák száma enyhén, 1,4%-kal emelkedett. Ez arra utal, hogy a tendencia középtávon stabilizálódhat. A jelenleg jövedelmező, megfelelő bevételt hozó sertéstenyésztés az állományok stabil vagy növekvő fejlődéséhez vezet, mivel a sertéstenyésztésbe történő beruházások folytatódnak.

Szarvasmarha: kevés a takarmány és drága

Az EU-ban a szarvasmarhák száma is csökken. Az európai állomány az előző évhez képest 1,9%-kal, 73,5 millió állatra esett. Ez a tendencia minden jelentős szarvasmarha-tenyésztő országban megfigyelhető. A legtöbb szarvasmarhával rendelkező ország 2024-ben is Franciaország, amelyet Németország és Írország követ, ahol szintén csökkenő állományt regisztrálnak.

A szarvasmarha-állomány csökkenésének okai a magasabb takarmányköltségek és egyes esetekben a takarmányozáshoz szükséges alapanyagok és termények rendelkezésre állásának bizonytalansága, amit az aszályos időszakok súlyosbítottak. Különösen a dél-európai országokat sújtotta súlyosan az aszály az elmúlt években.

Bezzeg Ausztráliában a néhány évvel ezelőtti mélypontot követően feltörőben van az állatlétszám, az erről szóló cikkünket itt olvashatja el.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Teendők, ha a tehén nem áll lábra

2024. április 4. 08:10

Mit tegyünk, ha a szarvasmarha nem tud felállni? Tippek az elsősegélynyújtáshoz, a kezeléshez és a nehéz, de fontos döntések meghozatalához.

Újból szállíthatunk az Egyesült Arab Emírségekbe szarvasmarhát

2018. október 2. 06:39

A mentes státusz ismételt elnyeréséről dr. Bognár Lajos országos főállatorvos haladéktalanul tájékoztatta a partnerországokat, aminek eredményeképp az Egyesült Arab Emirátusok a napokban törölte hazánkat a betegséggel érintett országok listájáról.

Veszettséget mutattak ki egy kelet-magyarországi szarvasmarhában

2023. november 19. 11:10

Veszettségben pusztult el egy legeltetett hízómarha 2023. november 13-án, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A fertőzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma is igazolta.

Tizenhat fejőrobot nyolcszáz szarvasmarhára

2020. augusztus 19. 11:40

Európa legnagyobb automatikus GEA márkájú fejőrendszere Németország Brandenburg tartományában működik. A 16 fejőrobottal működő rendszer a legnagyobb ilyen eddig a kontinensen és 800 szarvasmarhát tudnak vele fejni.