Állattenyésztés

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

Agrofórum Online

Az elmúlt években a sertésállomány folyamatos csökkenése volt megfigyelhető, és ez a tendencia az idei nyári felmérések során is folytatódott.

A legutóbbi adatok szerint az EU-ban a sertések száma 1,6%-kal 134,1 millió állatra csökkent. Az állományok különösen a nagyobb állattenyésztő országokban csökkennek. Spanyolországban, a legnagyobb sertéslétszámmal rendelkező országban 3,7%-os csökkenést regisztráltak. Az afrikai sertéspestis egyes országokban jelentős veszteségeket okozott.

A kocák száma emelkedett

Az általános csökkenő tendencia ellenére vannak pozitív fejlemények is: Németországban a sertésállomány 1,1%-kal, Dániában pedig 2,3%-kal nőtt. Az EU egészében azonban a sertések összlétszáma továbbra is csökken.

Reménykedésre ad okot, hogy a kocák száma enyhén, 1,4%-kal emelkedett. Ez arra utal, hogy a tendencia középtávon stabilizálódhat. A jelenleg jövedelmező, megfelelő bevételt hozó sertéstenyésztés az állományok stabil vagy növekvő fejlődéséhez vezet, mivel a sertéstenyésztésbe történő beruházások folytatódnak.

Szarvasmarha: kevés a takarmány és drága

Az EU-ban a szarvasmarhák száma is csökken. Az európai állomány az előző évhez képest 1,9%-kal, 73,5 millió állatra esett. Ez a tendencia minden jelentős szarvasmarha-tenyésztő országban megfigyelhető. A legtöbb szarvasmarhával rendelkező ország 2024-ben is Franciaország, amelyet Németország és Írország követ, ahol szintén csökkenő állományt regisztrálnak.

A szarvasmarha-állomány csökkenésének okai a magasabb takarmányköltségek és egyes esetekben a takarmányozáshoz szükséges alapanyagok és termények rendelkezésre állásának bizonytalansága, amit az aszályos időszakok súlyosbítottak. Különösen a dél-európai országokat sújtotta súlyosan az aszály az elmúlt években.

Bezzeg Ausztráliában a néhány évvel ezelőtti mélypontot követően feltörőben van az állatlétszám, az erről szóló cikkünket itt olvashatja el.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Az osztrákok alkalmazáson keresztül adják veszik a szarvasmarhákat

2021. november 30. 05:02

Szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét és lovat is el lehet adni néhány kattintással egy okostelefonon keresztül az alkalmazással.

Nőtt a szarvasmarha kivitel

2018. május 10. 06:55

Marhahúsból 40 százalékkal többet szállítottak külföldre a feldolgozók, az áremelkedésnek köszönhetően a kivitel értéke ennél is nagyobb mértékben, összesen 64 százalékkal bővült.

Sokat pereskednek az osztrákok a tehenek miatt

2020. december 26. 05:46

Ausztrián belül Tirol tartományban pereskedtek a legtöbbet szarvasmarhák miatt. Karintiában és Alsó-Ausztriában is elég sokszor került a bírósági anyagok témájába tehén.

Minőségi javulás szükséges a hazai húsmarhaállományban

2018. július 4. 07:02

A gyepterület a jelenlegi húsmarha- és kiskérődző-állomány dupláját lenne képes eltartani, ha szakszerű lenne a gyepgazdálkodás és a legeltetés.