Állattenyésztés

Új rekord: 130 000 euróért kelt el egy Fleckvieh borjú

Agrofórum Online

Ilyen még soha nem fordult elő: jelenleg ez a világ legértékesebb Fleckvieh szarvasmarhája, amely ráadásul szarvatlan.

Még Németországban is óriási értékről van szó: ugyanis egy lakás árát, 130 000 eurót (50 700 000 forint) adták egy nyolchetes bikaborjúért. Ez a legmagasabb ár, amit Bajorországban valaha fizettek ennek a fajtának egyetlen példányáért.

Szarvatlanság mint értéknövelő tényező

Ráadásul a kis Fleckvieh borjú homozigóta szarvatlan, ami azt jelenti, hogy kizárólag a szarvatlanság génjét fog örökíteni az utódaira. Ez azért értéknövelő tényező, mert a szarvalt egyedek emberre is és egymásra is veszélyesebbek lehetnek, kisebb a gulyatűrő képességük, és használatuk kiváltja a fizikai szarvtalanítás igényét – ezt az eljárást egyrészt jogszabályok korlátozzák, másrészt állatorvosi költségei vannak. A szarvatlanság génje viszont a legtöbb esetben domináns. Ennek megfelelően Köhnleinék bikaborjújának még szarvalt „hitves” esetében is kizárólag szarvatlan utódai lehetnek a jövőben.

Benjamin Köhnlein és a 130 ezer eurós tenyésztménye
Benjamin Köhnlein és a 130 ezer eurós tenyésztménye

A tenyésztőcsalád, amely a csinos kis állatot tenyésztette, maga is alig hiszi el a szerencséjét. „Ez egy hihetetlen siker, amit még nem igazán tudtunk felfogni” – mondta Benjamin Köhnlein, az egyik családtag boldogan.

A Fleckvieh körülbelül ugyanazokkal az adottságokkal rendelkezik, mint a mi magyartarkánk, a származásuk is közös. Kettős hasznosítású szarvasmarhák, tehát viszonylag nagy mennyiségű tejet adnak, de a húsuk is értékes. A 130 ezer eurós jószágnál, amelynek családfája egészen 1957-ig vezethető vissza, kiemelkedően magas minőségi paramétereket állapítottak meg, mind a tenyészértéke, mind a testfelépítése tekintetében.

A kivételes borjú az egész család sikere

Benjamin Köhnlein, aki maga is bikafelvásárlóként dolgozik egy höchstädti tenyésztő- és termékenyítővállalatnál, büszke az eredményre. „Szeretném hangsúlyozni, hogy ez az egész család sikere volt. A testvérem, Dominik feji és eteti az állatokat. Édesapám, Richard gondoskodik az ellésről, a borjak felneveléséről és gondozásáról. Én pedig a tenyésztési részért felelek” – mondja Benjamin Köhnlein. Munkája mellett hobbiból tenyészt a bátyja gazdaságában. „Ez a szenvedélyem” – jelentette ki.

Fotó: Benjamin Köhnlein Facebook-oldala és Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Negatív tendenciák az EU marhahús-piacán

2020. november 10. 06:03

2020 első felében az EU marhahústermelése 2,4 százalékkal csökkent. A Covid-19 mellett az EU az egyes tagállamok aszályát is okolja a csökkenésért.

Bajor vadnyugat: lasszóval fogta meg a gazda a borjút az autópályán

2023. április 16. 08:03

Vadnyugati környezetbe illő jeleneteket lehetett látni Bajorországban az autópályán, mert egy gazda „lasszóval” kapta el megszökött borját az autók között.

Automatikus szarvasmarha istálló üzemeltetése a gyakorlatban – OkosFarm

2024. február 15. 09:10

A Senit Kft. 2013 óta foglalkozik mezőgazdasági telephelyek informatikai fejlesztésének kivitelezésével és üzemeltetésével. A cégen belül egy olyan telepfelügyeleti, automatizációs rendszert hoztak létre, amely az agrárium speciális igényihez igazodva nyújt megoldást az égető problémákra.

Nehéz lesz a szarvasmarha-ágazatnak a kibocsátáscsökkentés

2024. június 24. 10:10

A mezőgazdaság a legnagyobb metánkibocsátó, emiatt ütköznek a környezetvédelmi és a termelői érdekek. Ki fizesse meg a kibocsátáscsökkentés árát?