Állattenyésztés

Ukrajnában tarol a sertéspestis: veszélyben az állomány 50%-a

Agrofórum Online

Ukrajnában a sertésállomány akár 50 százaléka is áldozatul eshet az afrikai sertéspestisnek (ASP) az Ukrán Hússzövetség szerint. A sertéságazat a katasztrófa szélén áll: a pénzügyi veszteségek csak 2024-ben valószínűleg elérik az 1 milliárd eurót.

A szövetség ezért most figyelmeztetést adott ki, és felszólítja a hatóságokat, hogy sürgősen engedélyezzék az ASP elleni vakcina használatát. A szövetség szerint az ASP-vel fertőzött sertések jelentős részét már több mint egy éve illegálisan értékesítik. Ez példátlan ASP-hullámot indított el Ukrajnában.

A húsipar vakcinapárti, a tenyésztők óvatosak

A húsipar bírálja, hogy az ukrán sertéstenyésztők szövetsége viszonylag óvatos az ASP vakcina alkalmazásával kapcsolatban. A tenyésztők viszont azt javasolják, hogy a vakcina használatát csak akkor hagyják jóvá, ha a neves nemzetközi állat-egészségügyi szervezetek elismerik a hatékonyságát.

A sertéstenyésztők szövetsége arra is rámutat, hogy a vakcina használata körüli viták „ártanak az ágazat hírnevének, és egyes felek pénzügyi érdekeinek előmozdítására irányulnak”. Ukrajna Állami Élelmiszer-biztonsági és Fogyasztóvédelmi Szolgálata felvette a kapcsolatot Vietnámmal a vakcina használatának eredményeivel kapcsolatban, de választ nem kapott.

Vita az ASP elleni vakcina használatáról

Az Ukrán Hússzövetség azonban ragaszkodik ahhoz, hogy az országnak szüksége van erre a vakcinára, hogy megakadályozza az ágazat összeomlását. A hússzövetség véleménye szerint „a verbális csatározásokról a cselekvésre kell áttérnünk az ukrajnai sertéstenyésztés megmentése érdekében. A saját eredményeink alapján kell elemezni az ASP elleni vakcinázás összes előnyét és hátrányát. Szégyen, hogy egyes sertéstenyésztők még mindig nem értették meg ezt.” Hangsúlyozták, hogy Ukrajna tavaly 400 000 adag vakcinát kaphatott volna ingyenesen, de a sertéstenyésztők megakadályozták a szállítást.

A tenyésztők szövetsége azzal érvel, hogy a vietnámi vakcinák, amelyeket három országban engedélyeztek, biztonságosságát még nem erősítették meg, hanem csak a „oltóanyagjelölt” státusszal rendelkezik. A hússzövetség ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy nem tekinthető oltóanyagjelöltnek, hiszen már bejegyezték és elismert vakcinának minősül.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

2018. április 26. 13:51

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

NAK: előtérbe kell helyezni a magyar sertéshúst

2020. szeptember 19. 08:39

A magyar piac egyensúlya megőrzésének lehetséges lépéseit vitatták meg sertéságazati szereplők a NAK által szervezett csütörtöki eseményen.

Közeledik a sertéspestis Horvátország felől

2023. november 11. 15:10

Továbbra is fenntartjuk a megerősített járványvédelmi intézkedéseket annak érdekében, hogy minimalizáljuk a sertéspestis behurcolásának kockázatát – jelentette ki közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter, aki dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvossal közösen Baranya vármegyében egyeztetett az állategészségügy helyzetéről a sertéstenyésztőkkel.

Megszavazták, kerítés épül Dánia és Németország között

2018. június 11. 07:48

Ősszel 68 km hosszú szakaszon kerítést építenek a német határ mentén annak érdekében, hogy megvédjék a dán sertéságazatot az afrikai sertéspestis terjedésétől.