Ukrajnában a sertésállomány akár 50 százaléka is áldozatul eshet az afrikai sertéspestisnek (ASP) az Ukrán Hússzövetség szerint. A sertéságazat a katasztrófa szélén áll: a pénzügyi veszteségek csak 2024-ben valószínűleg elérik az 1 milliárd eurót.
A szövetség ezért most figyelmeztetést adott ki, és felszólítja a hatóságokat, hogy sürgősen engedélyezzék az ASP elleni vakcina használatát. A szövetség szerint az ASP-vel fertőzött sertések jelentős részét már több mint egy éve illegálisan értékesítik. Ez példátlan ASP-hullámot indított el Ukrajnában.
A húsipar vakcinapárti, a tenyésztők óvatosak
A húsipar bírálja, hogy az ukrán sertéstenyésztők szövetsége viszonylag óvatos az ASP vakcina alkalmazásával kapcsolatban. A tenyésztők viszont azt javasolják, hogy a vakcina használatát csak akkor hagyják jóvá, ha a neves nemzetközi állat-egészségügyi szervezetek elismerik a hatékonyságát.
A sertéstenyésztők szövetsége arra is rámutat, hogy a vakcina használata körüli viták „ártanak az ágazat hírnevének, és egyes felek pénzügyi érdekeinek előmozdítására irányulnak”. Ukrajna Állami Élelmiszer-biztonsági és Fogyasztóvédelmi Szolgálata felvette a kapcsolatot Vietnámmal a vakcina használatának eredményeivel kapcsolatban, de választ nem kapott.
Vita az ASP elleni vakcina használatáról
Az Ukrán Hússzövetség azonban ragaszkodik ahhoz, hogy az országnak szüksége van erre a vakcinára, hogy megakadályozza az ágazat összeomlását. A hússzövetség véleménye szerint „a verbális csatározásokról a cselekvésre kell áttérnünk az ukrajnai sertéstenyésztés megmentése érdekében. A saját eredményeink alapján kell elemezni az ASP elleni vakcinázás összes előnyét és hátrányát. Szégyen, hogy egyes sertéstenyésztők még mindig nem értették meg ezt.” Hangsúlyozták, hogy Ukrajna tavaly 400 000 adag vakcinát kaphatott volna ingyenesen, de a sertéstenyésztők megakadályozták a szállítást.
A tenyésztők szövetsége azzal érvel, hogy a vietnámi vakcinák, amelyeket három országban engedélyeztek, biztonságosságát még nem erősítették meg, hanem csak a „oltóanyagjelölt” státusszal rendelkezik. A hússzövetség ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy nem tekinthető oltóanyagjelöltnek, hiszen már bejegyezték és elismert vakcinának minősül.
Fotó: Pixabay