15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Életmód, gasztronómia

10 természetes szúnyogriasztó

Agrofórum Online

Nem tudja, hogyan szabaduljon meg a szúnyogoktól, vagy csak nem akar vegyszeres szúnyogriasztókat használni az otthonában?

A legtöbben rovarriasztó spray-ket, vagy elektromos szúnyogriasztó készülékeket használnak az otthonukban annak érdekében, hogy megszabaduljanak a szúnyogoktól. Ezek többsége azonban olyan vegyi anyagot tartalmaz, ami sokaknak (főként kisgyermekeknek és felső légúti betegségekre érzékeny embereknek) légzési panaszokat okozhat.

A szúnyogok által terjesztett súlyos betegségek (mint például a malária, a dengue-láz és a sárgaláz), hála Istennek, Magyarországon nem fenyegetnek minket, ugyanakkor a szúnyogcsípések napokig viszkethetnek, és a szúnyogok „zúgása” miatt éjszaka nem tudunk aludni. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a természetes módszereket, amelyek segíthetnek a szúnyogok távoltartásában.

1. Használjunk kámfort 

Valószínűleg sokan ismerik a kámfort, hiszen ez az egyik legrégibb szúnyogriasztó szer, ami segíthet otthon. Szúrós szaga miatt hatékonyan távol tartja a szúnyogokat, mivel az illata taszítja őket. A kámfor többféle formában kapható, és igen gyorsan, körülbelül 30 perc alatt megoldja a szúnyog-problémánkat.

2. Szórjunk kávézaccot a vízbe

A kávézacc elpusztítja a szúnyoglárvákat, miközben nitrogént biztosít a növényeknek. Ha a kertünkben van tó, akkor meggyűlhet a bajunk a szúnyoglárvákkal. A vízbe szórt kávézacc azonban kiváló megoldás erre a problémára, mivel nem csak a meglévő szúnyogokat, hanem számos más kellemetlen rovart is elriaszt.

3. Tartsunk szegfűszeget és felszeletelt citromot a ház körül

A szúnyogok irtóznak a szegfűszeg és a citrusfélék illatától. Vágjunk félbe egy citromot, és mindkét felébe nyomjunk egy csomó szegfűszeget. Tartsunk néhány tányérnyit ezekből a szegfűszeggel átitatott citromokból az otthonunkban, hogy elriasszuk a szúnyogokat. Ez az egyik leghatékonyabb házi szer a szúnyogok ellen, ráadásul természetes és biztonságos a beltéri használata.

4. Használjunk fokhagyma spray-t

A fokhagymában lévő csípős kénszag elűzi a szúnyogokat. A spray elkészítése pofonegyszerű. Fokhagymanyomón át kel törni néhány gerezd fokhagymát, és vízzel összekeverni, majd egy szórófejes flakonba tölteni és az oldatot az ablakrésbe, ajtónyílásba permetezni. A fokhagymaszag nem sokáig érezhető, de a szúnyogokat sokáig távol tartja.

5. Használjunk illóolajokat, például levendulát és teafaolajat 

A szúnyogok utálják a levendula és a teafa illóolaj erős illatát. A levendulaolaj és a teafaolaj éppen ezért hatékony szúnyogriasztó szerek. Permetezzünk levendulaolajat és teafaolajat az egész otthonunkba, sőt, a ruhánkra is, hogy távol tartsuk a szúnyogokat.

6. Csalogassunk madarakat a kertbe

A madarak szívesen csipegetnek szúnyogokat, és ezáltal szabályozzák azok szaporodását. Egyszerűen helyezzünk el egy-két madáretetőt a verandán vagy az erkélyen. Ezáltal a madarak megjelennek a területen, ahol remélhetőleg előételként begyűjtenek majd jó néhány szúnyogot.

7. Szúnyogriasztó fűszernövények: bazsalikom, citromfű

Már néhány cserépnyi bazsalikom segíthet abban, hogy távol tartsuk a szúnyogokat az ablakunktól. A citromfüvet is széles körben használják természetes rovarriasztóként. Mindkét növényt utálják a szúnyogok, ezért érdemes az ablakokba egy-egy cseréppel elhelyezni belőlük.

8. Használjunk almaecetet

Az almaecet az egyik leghatékonyabb házi szúnyogriasztó szer. Varázsmogyoróval kombinálva erős szúnyogriasztó spray-t készíthetünk belőle. Ha még pár csepp citromfüvet is hozzáadunk, nincs az a szúnyog, aki eztán a bepermetezett házba merészkedne.

9. Szabaduljunk meg az állóvizektől

Ha meg akarjuk szüntetni a szúnyogcsípéseket, akkor meg kell akadályoznunk, hogy a rovarok az otthonunkban és annak környékén szaporodni tudjanak. A szúnyogok leginkább állóvízbe rakják le petéiket. Szabaduljunk meg minden állóvíztől – az erkélyen lévő régi cserepes növények hajlamosak összegyűjteni az esővizet, és az esőgyűjtők, madáritatók is a szúnyogok szaporodóhelyeként működik. Ha felszámoljuk, csökken a szúnyogpopuláció.

10. Tartsunk a közelben alkoholt

A szúnyogok nem szeretik a sör és az alkohol szagát. Öntsünk poharakba egy-egy ujjnyit és tegyük a szúnyog-inváziótól sújtott területekre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Hogyan védekezzünk a ribiszke-levéltetű ellen?

2022. május 27. 04:36

Kérem segítségüket abban, hogy miként védekezhetek eredményesen a ribiszke-levéltetű ellen?

Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

2019. október 30. 13:05

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?

Mezei pocok veszély! Hogyan gátolhatjuk a felszaporodásukat?

2023. augusztus 31. 13:10

A mezei pocok a szántóföldek nagy károkozásra képes kártevője, amely néhány évente veszélyesen nagy számban jelenhet meg. Egyes fertőzésével érintett alföldi megyékben mintha ez az év is ilyen lenne, ezért készülnünk kell az ellene történő védekezésre.

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

2019. május 13. 08:37

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett.