Életmód, gasztronómia

Akcióban a tollas, szőrös, kitines és pikkelyes szúnyogirtók

WWF Hungary

Te sem csíped a szúnyogokat? Ők bezzeg csípnek téged! Hadd mutassunk be pár fajt, akik nagyon kedvelik a zümmögő vérszívókat.

Ezeknek az állatoknak kedvenc csemegéjük a szúnyog, táplálkozásukkal pedig sokszor hatékonyabban szabadítanak meg minket a bosszantó zümmögőktől, mint a számos élő szervezetre veszélyes deltamethrines légi permetezés vagy a járművekről végzett, melegködös technológiával látványosan kijuttatott szerek.

Melegvérű szúnyogfogyasztók

A szúnyoggyérítés tollas királyai egyértelműen a fecskék (molnárfecske, füsti fecske és partifecske): egyetlen egyed képes akár 2000 szúnyogot is elfogyasztani egy nap alatt!

A sorban a következők szőrmés szúnyogírtó mestereink, a denevérek. A hazánkban élő 28 denevérfaj mindegyike védett és nagy többségük előszeretettel fogyasztja az éjjeli zümmögőket.

Szitakötőlárvák

Az aprócska szúnyogok legvérmesebb ragadozói pedig maguk is ízeltlábúak: ezek a szitakötők, amiknek legkedvesebb csemegéje a szúnyog. Magyarországon közel 70 szitakötő faj előfordulásáról tudunk, s bár e fajok igen különbözőek, mindegyikük szaporodása és fejlődése vízhez kötődik.

A ragadozó életmódot folytató szitakötőlárvák már igen korán rákapnak a szintén vízben fejlődő szúnyoglárvákra és később a repülő kifejlett rovarok esetében is fennmarad ez a végzetes viszony.

Víz alatt élő vadászok

A szúnyoggyérítés legnagyobb bajnokai azonban némán vadásznak a vízben, nem repkednek látványosan, nem tollasak és nem is szőrösek. Felsorolni is lehetetlen, mennyi halfaj és kétéltű lárvája fogyasztja előszeretettel a szúnyoglárvákat és tizedeli még kirepülés előtt a szúnyognemzedékeket.

A vizes élőhelyek természetes életközösségei azért is fontosak, mert amíg az aprócska, akár kilométereket is repülni képes csípőszúnyogfajok szinte bármilyen kis vízállásba le tudják rakni petéiket, s a lárváknak sincsenek túl nagy igényeik, addig a predátoraik számára rendkívül fontos, hogy stabil vízi ökoszisztéma vegye körül őket.

A folyók, tavak, patakok élővilága rendkívül eltérő, összetett rendszerek, a legkisebb beavatkozás, mérsékelt szennyezés is felboríthatja dinamikus egyensúlyi állapotukat. És ebben sajnos az összes felsorolt faj osztozik: közös lakomájukon kívül a szenvedéseik is hasonlóak. Meggondolatlan vízgazdálkodói megoldások, beépített árterek, elpusztított természetes élőhelyek és még sorolhatnánk…

A természetes szúnyogirtó fajoknak sem esik jól, hogy nem figyelnek rájuk: ha ők kevesen vannak, akkor a szúnyogok száma megsokszorozódik. És az csak nekünk lesz szívás…

Forrás: WWF Facebook-oldala

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Szárnyal a mezőgazdasági repülőgépek piaca

2024. január 17. 13:40

A brazil Embraer repülőgépgyártó arra számít, hogy az Ipanema mezőgazdasági repülőgépét rekordmennyiségben értékesíti az idén, miután 2023-ban az ország mezőgazdasági ágazata erősödött.

Hogyan előzhető meg a birs terméseinek moníliás rothadása?

2023. augusztus 17. 04:38

Kérem segítségüket birssel kapcsolatos problémám megoldásában! Hogyan előzhető meg a birs terméseinek moníliás rothadása?

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni