13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Életmód, gasztronómia

Véghajrá a befőzésben: ezeket még el lehet rakni télire

Agrofórum Online

Nekünk, akik imádunk befőzni, talán az ősz az év legszebb időszaka. Nemcsak azért, mert a kert ontja magából az utolsó terményeket, hanem azért is, mert olyan jó érzés gondoskodni magunkról kicsit másképpen.

Minden háziasszony tudja, hogy a férfiak szívéhez a gyomrukon át vezet az út. És a téli finomságmentes időszakban mindennél nagyobb öröm levenni a kamrapolcról valami üvegbe zárt nyári ízélményt, legyen az egy olasz mártás a napsütötte paradicsomból, vagy egy kompót vagy lekvár. Nézzük is sorban, mely zöldségeket és gyümölcsöket lehet most ősszel befőzni és télire eltárolni!

Gyümölcsök az üvegben

A legtöbben a lekvárban gondolkodnak, ha gyümölcsről van szó. De ott a sok egyéb lehetőség is ám! Például lehet készíteni igazi békebeli kompótot, mely jó társa lesz a húsételeknek is a téli vacsoraasztalnál. Egy jó sült hús mellé egy birskompót vagy körtekompót igazán mesés.

Ugyanígy a kompótok mellett készülhet különleges fűszerezésű chutney is akár, mely egy édesen fűszeres étel, főleg a keleti konyhából ismerjük. Egy kis körte, gyömbér, chili és némi cukkini vagy sütőtök, és máris egy izgalmas ízt kevertünk ki.

A befőtteket se felejtsük el, hiszen a téli pitékhez is gondoskodhatunk enyhén cukros lében eltett gyümölcsökről: meggytől a cseresznyén át, akár félbevágott szilva vagy alma és körte is jól muzsikál majd befőttként!

Kész gyümölcsleves télire? Tejmentesen is készíthetünk gyümölcslevest, ami egytálételként elrakható üvegbe. Ha csíramentes az üveg és jól zár, dunsztolással akár még tartósítómentesen is eltárolható.

A legtöbben a lekvárban gondolkodnak egész évben, ha gyümölcs tartósításról van szó (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/eper-befőzés-eperlekvár-819690/)

Zöldségek ősszel egyenesen a hordóba vagy üvegbe

Ősszel még rengeteg zöldség van a kertben és kár is lenne sietni a betakarítással. Csak szépen sorban szedünk ki mi is mindent, hiszen bőven van feldolgozási idő, így észszerűségi sorrendben érdemes dolgozni.

Az első szüretelni való ősszel a paradicsom és a paprika, és minden olyan gyorsan romló zöldség, mely már beérett, és ha túlérik, akkor az minőségromláshoz vezet.

Nekünk a legutolsó a sorban, már októberre esik a cékla és más gyökérzöldségek felszedése, mert a munkacsúcs így elkerülhető a házikertbe is, ahol akár párszáz kiló termény is “elkészülhet” egy kerti szezon alatt.

A csemegeszőlőt is szedjük le és nyugodtan beládázhatjuk télire. A Nagypapám kedvence a Szőlőskertek királynője volt, melyet kis faládákba és papírra tettünk és levittük a szőlőfürtöket a pincébe. Aztán karácsonykor kerülhetett a finom saját szőlő az asztalra!

A szárai elszáradnak már, de a bogyók mennyeiek maradnak!

A befőzésnél se „ragadjunk le” a lecsónál, gondolkodjunk bátrabban! A paprika és paradicsom nagyon jó alapanyag, házi salsaszósztól kezdve a keleti fűszerezésű mártásokig rengeteg lehetőség van a befőzésre és fontos is, hogy ne csak “unalmas” lecsót főzzünk, mert egy idő után megunja a család. Bátran kísérletezzünk új ízekkel is! Ajvártól a Zakuszkáig szintén rengeteg izgalmas recept létezik.

Ugyanígy a savanyítás! A legjobb dolog ősszel a savanyítás. Minden évben úgy 100-150 üveg saját levében készülő savanyúságot rakok el, amolyan vegyes vágottat, mert ezt szereti a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki. Emellett természetesen a savanyú káposzta sem hiányozhat a téli konyhából, mert igazi vitaminbomba!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Burgonyaválság Európában!

2018. október 29. 14:26

Az aszályos és forró nyarat követően szeptember 26-án a német mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy az idei burgonyatermés 25 százalékkal marad el a szokásostól, és a gumók sokkal kisebbek a vártnál.

Az élelmiszeripar képes a lakosság folyamatos ellátására

2020. március 18. 08:47

Hazánk mintegy 120%-os önellátásra képes az alapvető élelmiszerekből, de az ország termelési potenciálja akár 150%-ra is növelhető.

Hashajtó hatású zöldségek és gyümölcsök, amelyekkel érdemes óvatosan bánni

2023. szeptember 2. 13:10

Jobb, ha óvatosan bánunk néhány zöldséggel és gyümölccsel, vagy legalábbis olyan helyen fogyasztjuk el őket, ahol van mosdó a közelben. Viccesnek tűnhet ez (vagy épp ijesztőnek), de igenis jobb, ha tisztában vagyunk azzal, hogy néhány zöldség és gyümölcs olyan szinten hat az emésztőrendszerre, hogy meglehet, futásra készteti az embert.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.