Életmód

10 természetes szúnyogriasztó

Agrofórum Online

Nem tudja, hogyan szabaduljon meg a szúnyogoktól, vagy csak nem akar vegyszeres szúnyogriasztókat használni az otthonában?

A legtöbben rovarriasztó spray-ket, vagy elektromos szúnyogriasztó készülékeket használnak az otthonukban annak érdekében, hogy megszabaduljanak a szúnyogoktól. Ezek többsége azonban olyan vegyi anyagot tartalmaz, ami sokaknak (főként kisgyermekeknek és felső légúti betegségekre érzékeny embereknek) légzési panaszokat okozhat.

A szúnyogok által terjesztett súlyos betegségek (mint például a malária, a dengue-láz és a sárgaláz), hála Istennek, Magyarországon nem fenyegetnek minket, ugyanakkor a szúnyogcsípések napokig viszkethetnek, és a szúnyogok „zúgása” miatt éjszaka nem tudunk aludni. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a természetes módszereket, amelyek segíthetnek a szúnyogok távoltartásában.

1. Használjunk kámfort 

Valószínűleg sokan ismerik a kámfort, hiszen ez az egyik legrégibb szúnyogriasztó szer, ami segíthet otthon. Szúrós szaga miatt hatékonyan távol tartja a szúnyogokat, mivel az illata taszítja őket. A kámfor többféle formában kapható, és igen gyorsan, körülbelül 30 perc alatt megoldja a szúnyog-problémánkat.

2. Szórjunk kávézaccot a vízbe

A kávézacc elpusztítja a szúnyoglárvákat, miközben nitrogént biztosít a növényeknek. Ha a kertünkben van tó, akkor meggyűlhet a bajunk a szúnyoglárvákkal. A vízbe szórt kávézacc azonban kiváló megoldás erre a problémára, mivel nem csak a meglévő szúnyogokat, hanem számos más kellemetlen rovart is elriaszt.

3. Tartsunk szegfűszeget és felszeletelt citromot a ház körül

A szúnyogok irtóznak a szegfűszeg és a citrusfélék illatától. Vágjunk félbe egy citromot, és mindkét felébe nyomjunk egy csomó szegfűszeget. Tartsunk néhány tányérnyit ezekből a szegfűszeggel átitatott citromokból az otthonunkban, hogy elriasszuk a szúnyogokat. Ez az egyik leghatékonyabb házi szer a szúnyogok ellen, ráadásul természetes és biztonságos a beltéri használata.

4. Használjunk fokhagyma spray-t

A fokhagymában lévő csípős kénszag elűzi a szúnyogokat. A spray elkészítése pofonegyszerű. Fokhagymanyomón át kel törni néhány gerezd fokhagymát, és vízzel összekeverni, majd egy szórófejes flakonba tölteni és az oldatot az ablakrésbe, ajtónyílásba permetezni. A fokhagymaszag nem sokáig érezhető, de a szúnyogokat sokáig távol tartja.

5. Használjunk illóolajokat, például levendulát és teafaolajat 

A szúnyogok utálják a levendula és a teafa illóolaj erős illatát. A levendulaolaj és a teafaolaj éppen ezért hatékony szúnyogriasztó szerek. Permetezzünk levendulaolajat és teafaolajat az egész otthonunkba, sőt, a ruhánkra is, hogy távol tartsuk a szúnyogokat.

6. Csalogassunk madarakat a kertbe

A madarak szívesen csipegetnek szúnyogokat, és ezáltal szabályozzák azok szaporodását. Egyszerűen helyezzünk el egy-két madáretetőt a verandán vagy az erkélyen. Ezáltal a madarak megjelennek a területen, ahol remélhetőleg előételként begyűjtenek majd jó néhány szúnyogot.

7. Szúnyogriasztó fűszernövények: bazsalikom, citromfű

Már néhány cserépnyi bazsalikom segíthet abban, hogy távol tartsuk a szúnyogokat az ablakunktól. A citromfüvet is széles körben használják természetes rovarriasztóként. Mindkét növényt utálják a szúnyogok, ezért érdemes az ablakokba egy-egy cseréppel elhelyezni belőlük.

8. Használjunk almaecetet

Az almaecet az egyik leghatékonyabb házi szúnyogriasztó szer. Varázsmogyoróval kombinálva erős szúnyogriasztó spray-t készíthetünk belőle. Ha még pár csepp citromfüvet is hozzáadunk, nincs az a szúnyog, aki eztán a bepermetezett házba merészkedne.

9. Szabaduljunk meg az állóvizektől

Ha meg akarjuk szüntetni a szúnyogcsípéseket, akkor meg kell akadályoznunk, hogy a rovarok az otthonunkban és annak környékén szaporodni tudjanak. A szúnyogok leginkább állóvízbe rakják le petéiket. Szabaduljunk meg minden állóvíztől – az erkélyen lévő régi cserepes növények hajlamosak összegyűjteni az esővizet, és az esőgyűjtők, madáritatók is a szúnyogok szaporodóhelyeként működik. Ha felszámoljuk, csökken a szúnyogpopuláció.

10. Tartsunk a közelben alkoholt

A szúnyogok nem szeretik a sör és az alkohol szagát. Öntsünk poharakba egy-egy ujjnyit és tegyük a szúnyog-inváziótól sújtott területekre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

2024. augusztus 27. 10:40

Az év első fele kedvezett a csigák felszaporodásának. Bár még nem tudjuk, mit hoz az ősz, érdemes rájuk felkészülni, különösen repce vetése esetén.

Mi támadta meg a krizantém dugványokat?

2019. január 9. 08:37

Sz. Zsigmondné kérdése: Krizantém dugványokat gyökereztettem, a dugványok elfeketedtek, és világosszürke színű sűrű bevonat nőtt rajtuk. Mi lehet az, tudom orvosolni a bajt?

Veszélyes kártevők: Repcedarázs

2019. szeptember 20. 04:36

A repcedarázs elleni sikeres védekezés kulcsa a kártevő helyes, több szempontot mérlegelő előrejelzése, a gyakori táblabejárás és az időben elvégzett kezelés.

Miért nem érik be a szeder termésén az összes szem?

2023. augusztus 20. 04:40

Furcsán érik idén a szeder nálunk! Miért nem érik be a szeder termésén az összes kis szem?