Életmód

Teljesen rosszul főzzük a spagetti carbonarát

Agrofórum Online

A tészta újonnan felfedezett eredeti receptje szerint a carbonara nem tojásból és guancialéból, azaz érlelt olasz tokaszalonnából készül.

Az olaszok arról híresek, hogy dogmatikusan ragaszkodnak receptjeikhez. Soha nincs ananász a pizzán, a bolognai ragut tulajdonképpen paradicsom nélkül főzik, a carbonara pedig csak tojással, pecorinóval, azaz juhtejből készült olasz keménysajttal és guanciale-val készül, és se sonka, se tejszínhab nem kerül bele. Ezek a szabályok, ezek azok a receptek, amelyeket nemzedékek óta adnak tovább olaszországi nagymamák, családanyák és szakácsok.

Történelmi felfedezés

De ez nem teljesen igaz. Amint azt a történészek felfedezték, az olasz nemzeti ételek története rendkívül romantikus. Sok étel nem évszázados hagyományokból származik, hanem a 20. századból – vagy akár, amit sokan nem is gondolnának: más országokból.

Alberto Grandi gazdaságtörténész azt állítja, hogy a paradicsomszószt Spanyolországból importálták, és a tiramisut csak az 1960-as években találták fel.

A carbonara teljesen más

Most a bolognai Luca Cesari élelmiszertörténész egy hasonlóan érdekes elméletet terjesztett elő: a carbonara szószt eredetileg nem pecorinóval és guancialéval készítették a kutatásai szerint.

Svájci sajttal készül?

Luca Cesari egy videót tett közzé az Instagramon, amelyben egy állítólagos eredeti, 1954-es recept szerint készítette el a carbonarát. A „Cucina italiana” magazin receptje apróra vágott fokhagymát és svájci Gruyère sajtot használ Pecorino helyett.

A Gruyère sajt egy svájci, tehéntejből készülő félkemény sajt, mely az ellenőrzött eredetmegjelöléssel (AOC) ellátott sajtok közé tartozik. Gruyère sajtot 185 sajtüzemben és 51 alpesi tanyán gyártanak. 2010-ben, csak Svájcban 14 261 tonna Gruyère-t adtak el.

Heves vita bontakozott ki

A videóban Luca Cesari azt állítja, hogy ez a római klasszikus eredeti receptje. Az erre adott reakciók nem voltak túl kellemesek a történész számára: a felhasználók sértegették Luca Cesarit – írta az osztrák Der Standard. Az élelmiszertörténész azzal védekezett, hogy a carbonara receptje változott az évek során, és számos változata létezik.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Klasszikus lekváros linzer

2018. március 16. 09:18

Nagymamám minden családi összejövetelre sütött egy adag lekváros linzert.

Csörögefánk

2018. február 16. 08:07

Az idei év felfedezése számomra a csörögefánk. Az első kísérlet óta már nem is tudom, hányszor készült, de egyértelmű favorit lett.

Téli finomság, ami a testnek is jót tesz: együnk sok céklát!

2023. január 7. 05:38

A cékla egy jól tárolható zöldség, ráadásul a vérképzésben is segítségünkre lehet, tehát fogyasszunk belőle jó sokat!

Káposztaleves kolbászchipsszel és szalonnával

2019. november 30. 04:40

Ez a leves egy egyszerű és laktató fogás, nem mellesleg a káposztának hála még vitaminokban is gazdag, ami az őszi időszakban kiemelten fontos.