Életmód
Életmód

Veszélyesebb a toklász, mint gondolná

Veszélyesebb a toklász, mint gondolná

Agrofórum Online

A kutyák rémálmának nevezett toklász idén májusban érkezett meg. Az állatorvosok óva intik a kutyagazdákat, kerüljék el messzire a toklászos területeket, különben nagy baj lehet.

Hogy miért? Mert a toklász, vagyis az egérárpa (Hordeum murinum) nevű gyomnövény megszáradt, széteső kalászának egy darabkája rendkívül könnyen megtapad a kutyák bundájában. Ráadásul a fülükbe, szemükbe, orrukba is belemegy, s onnan, ha a kutya megpróbálja kivakarni, csak egyre beljebb és beljebb jut. A TikTok e heti legnépszerűbb videója ezt a témát járja körül, méghozzá egy szakember, dr. Csizmás Máté tolmácsolásában, aki állatorvosként próbál segíteni négylábú kedvenceinken.

Bejut a bőr alá, fülbe, orrba, szembe

A toklász májusban még zöld és rugalmas, így ekkor kevesebb gondot okoz. Ám később, a nyár elejére beérik, kiszárad, szúrósabbá és tapadósabbá válik – a növény e tulajdonsága révén tudja a magjait széles körben elszórni. Ezek a szúrós részek azonban könnyedén belefúródhatnak a kutyák lábujjai közé, a bőrükbe, a szemükbe, nem kis szenvedést és komoly gyulladást, fájdalmat okozva ezzel az állatoknak.

A toklász eltávolítása is nehéz, mert a legkisebb mozgatásra is egyre beljebb fúródik a bőrbe. Az állatorvos azt javasolja, ha ilyesmit látunk, azonnal a rendelőbe kell menni a kedvencünkkel (hacsak nem tudjuk azonnal és maradéktalanul eltávolítani a toklászt), különben komoly szövődményekkel kell számolnunk.

Irtsuk, ahol érjük!

A legjobb megelőzési stratégia az, ha kerüljük a toklászos helyeket. Otthon pedig, amint kifejlődik a toklász a kertben, le kell vágni vagy ki kell húzni a növényt gyökerestül, mielőtt bajt okozhatna. Az orvos szerint minden séta után ellenőrizni kell a kutyánk bundáját, kifésülni, kitisztítani (időnként kutyakozmetikába menni), és így hamar kiderül, ha mégis toklászproblémába futottunk.

A témát feldolgozó videó itt nézhető meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudta, hogy a ragadós galaj valójában értékes gyógynövény?

2024. június 16. 16:10

A horgas tüskéjű ragadós galaj valóban mindenhez hozzátapad, mégsem érdemes rá haragudni. Ugyanis kárt nem okoz, ellenben kiváló gyógynövény.

A mogyoróvaj egészséges, de akad egy nagyobb probléma vele

2024. június 15. 14:10

A mogyoróvaj tele van fehérjével és vitaminokkal, amelyek valóban jót tesznek a szervezetünknek. Mégis, több okból is érdemes óvatosan kezelni.

Működő tippek poloskainvázió esetén

2024. június 15. 08:10

Természetes ellenségként a legtöbb helyen megemlítik az énekes madarakat és a denevéreket.

Befőzés természetes édesítőszerekkel – plusz recept

2024. június 14. 10:10

Léteznek olyan természetes édesítőszerek, amelyek a befőzéshez a cukor helyett használhatók, így a végeredmény sokkal egészségesebb.

Kutyaherba: milyen gyógynövények használhatók kutyáknál?

2023. május 7. 06:39

Közelednek a meleg napok, így a kutyáinkat is érdemes felerősíteni, hogy jobban bírják a kánikulát.

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

2023. március 11. 05:38

Egy állatorvosnak legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.

Keresőkutyákat is bevetnek a britek a sertéspestis behurcolása ellen

2019. október 19. 10:36

A veszélyt olyan komolyan veszik, hogy a brit mezőgazdasági tárca körlevelet intézett az egyetemekhez, hogy kérjék meg külföldi hallgatóikat, ne hozzanak magukkal külföldről húskészítményeket.