Zöldség-Gyümölcs

Európa alacsony körtetermésre számít

Fruitnet    

A közelgő európai körtetermés az előrejelzések szerint 1,9 millió tonna körül lesz, ami az elmúlt tíz év egyik legkisebbje.

Ez az Interpera, az ágazat termelői és nemzetközi érdekelt felei számára szervezett globális kongresszuson bemutatott becslések szerint jelezhető előre, amelyet idén a spanyolországi Lleidában tartottak meg.

A virágzás és a terméskötés utáni becslések alapján Spanyolország termelése 53 százalékkal nőni fog, 190 600 tonnával, Portugáliában ez a növekedés 7 százalék, ami 130 000 tonnával több termést jelent, Franciaországban azonban 26 százalékkal 109 000 tonnára csökken.

Belgium mennyisége 6 százalékkal, 366 ezer tonnára nő, míg Hollandia és Olaszország még nem számolta ki pontos betakarítási előrejelzését, de lefelé prognosztizál.

Termelés nemzetenként

Az egyes országok kilátásait elemezve az Interpera felfedte, hogy Olaszországban gyenge volt a gyümölcskötődés, jelentős volt a sziromhullás, és megszenvedték a romagnai áradások kiszámíthatatlan hatását, amely egyes ültetvények fennmaradását is veszélyeztetheti.

Hollandiában a 2022/23-ashoz hasonló vagy valamivel alacsonyabb termés várható a kulcsfontosságú időszakokban kevés csapadék miatt, míg Belgiumban a jó virágzásnak, a jó terméskötésnek és a jó méretnek köszönhetően növekedés várható.

Megjegyezték, a különböző francia medencék között eltérések várhatók, a termelési potenciál „jelentősen lecsökkent” a délkeletről északra tartó gradienssel – délen inkább szegényebb és felfelé javuló, és ezért a nyári fajtáktól (Guyot) a gradiens tart az őszi fajták felé.

A portugál termelők bizakodók a jó időjárási körülményeket és a jó termést illetően, nagyobb volumenre számítanak.

Spanyolországban a termelés növekedése várható, ami lehetővé teszi, hogy az ország visszanyerje körtetermesztési potenciálját a tavalyi rossz szezon után. A szárazság lehetséges hatásaival kapcsolatban azonban továbbra is kétségek merülnek fel. Általánosságban elmondható, hogy jó méretű gyümölcsök várhatók, de az aszály sújtotta területeken még ez bizonytalan.

A következő szezonra vonatkozó kereskedelmi becslések „meglehetősen optimisták”, Olaszország kivételével.

A közelmúltban bekövetkezett éghajlati katasztrófa következtében visszaesett termelés ellenére a jelenlévő olasz képviselő bejelentette, hogy az ország a lehető legtöbbet hozza ki termeléséből, bármi legyen is az.

Gyümölcsfogyasztás és az éghajlat

Az Interpera előadói paneljének közös témája az volt, hogy elengedhetetlen a fogyasztás növelése, annak kommunikálása a fogyasztókkal, hogy a gyümölcs nem drága.

Az európai háztartások pozitívan reagálnak a fogyasztás és az elköltött összeg tekintetében, ha jó a termék – jegyezték meg.

Az Interpera előadásai a klímaváltozásra és a növények adaptációjára is fókuszáltak. Antonio Ruiz de Elvira, az Alcalá de Henares Egyetem professzora hangsúlyozta, hogy „elszalasztottuk az éghajlatváltozás mérséklésének lehetőségét, most lehetőségünk van alkalmazkodni” olyan stratégiák megvalósításával, mint a csepegtető öntözés, a szárazságtűrő fajták ültetése, a kapilláris rendszerek telepítése.

A konferencián ezt követően kiemeltek különböző országokban végzett tanulmányokat, például az öntözéssel és az ültetvények árnyékolásával kapcsolatos innovációkat, valamint a karbonlábnyom megoszlásának elemzését a körtetermesztésben és -kezelésben.

Végül az utolsó felszólaló a genetikai fejlesztést javasolta az éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik lehetőségének, olyan fajtákkal, amelyek ízletesek, termékenyek és sokféle növényfaj számára adaptálhatók.

Az Interpera 2024-ben is Dél-Európában marad, ugyanis Portugália ad neki otthont.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

A légköri aszály hatásai a gyümölcstermesztésben

2024. július 30. 14:10

Eddig a 2024-es év során Magyarországon átlagosan 250-280 mm csapadék hullott, ez az érték természetesen tájegységektől függően változik.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Mitől lyukas szinte az összes körte?

2018. június 28. 07:08

J. Réka kérdése: Kis körtéim felületén bemélyedő járatok találhatóak, mitől van ez?

Gubacsot okozó atkák a körtén, I. rész

2024. július 12. 09:40

A Gubacsatkák családjából 3 nemzetség fajai fordulnak elő a körtéken, de gubacsokat okozó fajokat csak a Epitrimerus, és az Eriophyes nemekben találunk.