Agrárhírek

Gazdainfó: indul az adatszolgáltatások időszaka

Agrofórum Online

Új év, új kezdet - tartja a mondás, ám a gyakorlott gazdálkodó már tudja, hogy ilyenkor bizony még a múlt év lezárásaként mindenféle jelentési kötelezettségnek eleget kell tenni. Nézzük mik is ezek!

Az elektronikus gazdálkodási napló (web-GN) benyújtásának időszaka január 1. és január 31. közé esik. A 2020. évről szóló nyomtatványt elektronikusan kell beküldeni ÁNYK-n keresztül a NÉBIH részére. A felsorolt támogatásokban résztvevők kötelezettek a beküldésre:

– VP agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (2015; 2016),

– VP ökológiai gazdálkodás támogatása (2015; 2018),

– VP NATURA 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,

– Vízvédelmi célú nem termelő beruházások (NTB): vízvédelmi és vizes élőhely létrehozása, fejlesztése,

– VP élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások (NTB).

A beküldési határidő jogvesztő hatályú, az adatszolgáltatás elmaradása esetén 15%-os szankciót szab ki a hatóság.

  • A 2020-as naptári évre vonatkozóan január 1-től már teljesíthető a nitrát-adatszolgáltatás 2021. március 31-ig. Az adatszolgáltatást szintén csak elektronikus úton lehet teljesíteni, nullás adattartalom is beküldendő! (Ha nem történt trágyakijuttatás, akkor is be kell küldeni a jelentést az érintetteknek a NÉBIH felé.)
  • Megjelent a Magyar Államkincstár 118/2020-as számú közleménye, amelyben egységesítette a gazdálkodási napló vezetésére vonatkozó szabályokat. A legtöbb támogatási programban résztvevő gazdálkodónak kötelező a gazdálkodási napló vezetése, amelyet ellenőrzés esetén be kell mutatnia, ám eddig elfogadták a megegyező tartalommal, akár kézzel írottan vezetett naplókat is. Jelen közlemény 2021. január 1-én lépett hatályba azzal, hogy a rendszeresített gazdálkodási naplót a hatályba lépést követően kötelező alkalmazni.
  • Beadható a Tenyésztésszervezési feladatok támogatásának kifizetési kérelme. Az előírt feltételeknek megfelelő tenyésztőszervezetek a „Kifizetési kérelem Betétlap(ok)on”, az adott naptári évben elvégzett szolgáltatások után legkésőbb az adott naptári évet követő év március 10-éig kizárólag elektronikus úton adhatják be a nyomtatványt.
  • január elsejétől hatályba lépett a mezőgazdasági őstermelőről, az őstermelők családi gazdaságáról és a családi mezőgazdasági társaságról szóló törvény. Az új kategóriákról és azok részletes szabályairól a NAK honlapján található információ.
  • Az új szabályozás révén az őstermelők értékesítési betétlapja várhatóan megújul. Amennyiben az őstermelő a jövőben is betétlapon kívánja bevételeit nyilvántartani, úgy azt várhatóan 2021. január közepétől tudja letölteni a NÉBIH, illetve a NAK honlapjáról, továbbá a megszokott módon, a falugazdászoktól is kérheti az értékesítési betétlap kinyomtatását.
  • A mezőgazdasági öntözési célú, felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményekkel kapcsolatos vízügyi és vízvédelmi hatósági, szakhatósági hatáskör – ideértve az engedélyezési, a felügyeleti és a vízkészlet-járulék nyilvántartási feladatokat – 2021. január 1-jétől a Belügyminisztériumtól az Agrárminisztériumhoz került. A gazdálkodók számára egyszerűbbé válik a felszín alatti vízből történő, mezőgazdasági célú öntözési tevékenységek bejelentése, és létrejön az öntözéssel összefüggő létesítmények egységes adatbázisa.
  • Ne feledjék: tartanak a téli tilalmak! Nitrátérzékeny területen február 15-ig tilos trágyázni, ideiglenes trágyakazlat létesíteni, vagy fenntartani. A legeltetési tilalom is ugyaneddig tart, kivételt jelent ez alól, ha a legeltetett állatok által elhullajtott trágya mennyisége nem haladja meg a 120 kg/ha értéket. A nitrátérzékeny területre vonatkozó szabályok az AKG-be vitt területekre is érvényesek!
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Tavaszi fagy: hogyan kaphat előleget 2025-ben az érintett termelő?

2025. július 15. 14:10

2025 tavaszi fagykára után a Kincstár gyorsított előlegfizetést kínál a károsodott szőlő‑ és gyümölcsültetvényeknek – így működik.

Forradalom a traktorok alatt: jönnek az okos abroncsok

2025. július 13. 11:10

Az agrár gumiabroncspiac 2025-ben világszerte eléri a 7 milliárd dollárt, Európában 2,3 milliárdot – fenntarthatóság és IoT vezérli a jövőt.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

Probléma a Gazdanapló, WEB-GN vagy Nitrát adatszolgáltatás elkészítése? Tápanyag tervre van szükség? Az ARASZ az adatszolgáltatás terhének jelentős részét leveszi a válláról!

2020. szeptember 16. 07:39

Miért nem könnyíti meg Ön is az életét, az agrár-adminisztráció egyszerűsítésével? Közel 3000 gazdálkodónak, akiknek a napló vezetése már az ARASZ-ban történik, tudtunk segíteni, megtudjuk könnyíteni a munkát az eddig bevitt adataik céltudatos felhasználásával.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 3. rész: A vizek nitrátszennyezés elleni védelme

2020. január 3. 09:40

A harmadik részben a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezés elleni védelméről, annak szabályairól lesz szó. Ezt a KM-ben a jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények közül a JFGK 1 jelöli.

Nitrát adatszolgáltatás: teendők és várható szankciók

2020. február 4. 10:02

A rendelet hatálya kiterjed mindazon gazdálkodókra, akik nitrátérzékeny területen gazdálkodnak és/vagy nitrátérzékeny területen belül és kívül mindenkire, aki háztartási igényeket meghaladó mértékben állattartást végez.

Nitrát adatszolgáltatás? – Az ARASZ használatával, nem probléma!

2020. február 3. 12:17

Az ARASZ szoftvert nem kell heteken át tanulni, nem kell oktatásra és továbbképzésre járni, a használata könnyen és gyorsan elsajátítható, logikus felépítése és átláthatósága miatt.