Kétszer is aratnak a brazil gazdák egy évben, amit nemcsak a kedvező klímának köszönhetnek, de a munkaműveletek rendkívül hatékony és szoros egymásutánjának is.
Magyarországon is elfogadott tény, hogy a gyors vetés a jó vetés, ám ez csak akkor igaz, ha mindenben megfelelőek a körülmények a magok földbe kerüléséhez. Érdemes például megvárni a gyomirtást az új kultúra elvetése előtt, bár tény, hogy aratás után 3-4 nappal a kultúrában addig jelen lévő nedvesség már elvész.
Brazíliában viszont igazán megfogadják a tanácsot, legalábbis a cikkünk végén lévő videó tanúsága alapján. Ezen azt láthatjuk, hogy az ikerkerekekkel felszerelt traktorok által húzott átrakókocsikra éppen terményt ürítő kombájnokat néhány méteres távolságból követi a vetőgép.
A hatalmas dél-amerikai országban ezzel a hatékonysággal – és természetesen a megfelelő klímának köszönhetően – kétszer is képesek aratni a gazdák szóját, kukoricát, vagy akár gyapotot. Kérdés persze, hogy mennyire zsigerelik ki a talajt, illetve milyen mértékben tudják pótolni a tápanyagokat műtrágyázással.
Ezzel a módszerrel a statisztikák szerint a brazilok az 1980-as 26 bushel/acre (vagyis 1,6 t/ha) körüli terméseredményeiket a 2020-as évek elejére 53 bushel/acre (3,2 t/ha) értékre tudták feltornászni, vagyis éppen a duplájára.
Az ottani szokás szerint elsőként a szóját takarítják be, utána következik a kukorica vagy gyapot másodvetésként. Valami tehát mindig nő a földben, nem hagyják pihenni, de a videón látható SLE Farmshoz hasonló vállalkozások valamit jól csinálhatnak, ha évtizedek óta egyre sikeresebb gazdálkodást tudnak folytatni (az SLE Farms például 1959-ben jött létre).
Brazíliában már viszonylag régi gyakorlat a no-till, azaz a szinte talajművelés nélküli gazdálkodás. A direktvetőgépek bolygatják meg kissé a talajt a magok (illetve azzal egy időben a műtrágya) lehelyezésekor.
A videó az X közösségi oldalon tekinthető meg: