5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Gépinfo

A kombájn sarkában jár a vetőgép aratáskor, nincs idő a pihenésre Brazíliában 

Agrofórum Online

Kétszer is aratnak a brazil gazdák egy évben, amit nemcsak a kedvező klímának köszönhetnek, de a munkaműveletek rendkívül hatékony és szoros egymásutánjának is.

Magyarországon is elfogadott tény, hogy a gyors vetés a jó vetés, ám ez csak akkor igaz, ha mindenben megfelelőek a körülmények a magok földbe kerüléséhez. Érdemes például megvárni a gyomirtást az új kultúra elvetése előtt, bár tény, hogy aratás után 3-4 nappal a kultúrában addig jelen lévő nedvesség már elvész.

Brazíliában viszont igazán megfogadják a tanácsot, legalábbis a cikkünk végén lévő videó tanúsága alapján. Ezen azt láthatjuk, hogy az ikerkerekekkel felszerelt traktorok által húzott átrakókocsikra éppen terményt ürítő kombájnokat néhány méteres távolságból követi a vetőgép.

A hatalmas dél-amerikai országban ezzel a hatékonysággal – és természetesen a megfelelő klímának köszönhetően – kétszer is képesek aratni a gazdák szóját, kukoricát, vagy akár gyapotot. Kérdés persze, hogy mennyire zsigerelik ki a talajt, illetve milyen mértékben tudják pótolni a tápanyagokat műtrágyázással.

Ezzel a módszerrel a statisztikák szerint a brazilok az 1980-as 26 bushel/acre (vagyis 1,6 t/ha) körüli terméseredményeiket a 2020-as évek elejére 53 bushel/acre (3,2 t/ha) értékre tudták feltornászni, vagyis éppen a duplájára.

Az ottani szokás szerint elsőként a szóját takarítják be, utána következik a kukorica vagy gyapot másodvetésként. Valami tehát mindig nő a földben, nem hagyják pihenni, de a videón látható SLE Farmshoz hasonló vállalkozások valamit jól csinálhatnak, ha évtizedek óta egyre sikeresebb gazdálkodást tudnak folytatni (az SLE Farms például 1959-ben jött létre).

Brazíliában már viszonylag régi gyakorlat a no-till, azaz a szinte talajművelés nélküli gazdálkodás. A direktvetőgépek bolygatják meg kissé a talajt a magok (illetve azzal egy időben a műtrágya) lehelyezésekor.

A videó az X közösségi oldalon tekinthető meg:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez lett a nemzet kedvenc traktora Németországban – meglepő?

2025. február 20. 09:40

2024-ben összesen 29 291 darab új traktor talált gazdára Németországban. Ez 1042 darabos, vagyis 3,4 százalékos visszaesést jelent.

Háromtengelyessé szerelték át az orosz nagytraktort

2025. február 19. 08:10

A Kirovec 6x6 erőgép immár 20,5 tonnás tömeggel büszkélkedhet, amivel persze nem túl kíméletes a talajhoz.

Elsőként a világon: elektromos hajtású forgóborona született – de mennyire bírja a kemény munkát?

2025. február 17. 14:40

Az olasz gyártó egyelőre a legkisebb, 3 méteres munkaszélességben készítette el az elektromos munkagép prototípusát.

Bikaerős gumihevederes traktorral kísérleteznek a kínaiak

2025. február 12. 13:10

Az egyelőre prototípusként létező gép 220 LE-s motorral szerelt, powershift váltóval ellátott, és meglepően fordulékony.

Jön a joystick kormányzás az IDEAL kombájnokba

2022. augusztus 30. 10:24

A Massey Ferguson, az AGCO világmárkája (NYSE:AGCO) örömmel jelenti be, hogy az MF IDEAL 7, IDEAL 8 és IDEAL 9 TrakRide típusaihoz mostantól elérhető az IDEALdrive joystick alapú kormányrendszer.

CLAAS roadshow a BME-n

2019. november 28. 04:54

A BME Sportközpont mögötti területen az érdeklődők első kézből szerezhettek információkat a 2020-as CLAAS UniTech mérnökversenyről.

A John Deere új S7 kombájnjai új szintet jelentenek az automatizált betakarításban és termelékenységben

2024. március 10. 16:10

Az S7-es kombájnt úgy tervezték, hogy a legújabb John Deere motorokkal nagyobb hatékonyságot, a fejlett betakarítási automatizálással pedig nagyobb termelékenységet biztosítson.

A CLAAS cég bemutatta „Fit Your Farm” programját

2021. október 16. 04:36

A „Fit Your Farm” (farmodhoz igazítva) program keretében bemutatták az új TRION kombájncsaládot, az új CEMIS 1200 okos terminált, a VARIO vágóasztal-fejlesztéseket, az új TORION kerekes rakodókat és az új QUADRANT EVOLUTION hasábbálázót.